Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Hedera

Ruch pogański

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chciałam używać słowa 'religie' [pogańskie], bo najzwyczajniej nie wszystkie grupy/osoby wyznające wiarę pogańską mogą cieszyć się zarejestrowanym związkiem wyznaniowym , a wiele osób tu jak widziałam uważa to za synonimy.

Co sądzicie o ruchu pogańskim?
Znacie jakiś pogan? Może sami jesteście?
Jakieś konkretne grupy was przekonują? A może bardziej Was to śmieszy/zastanawia/itp.?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pogaństwo, kojarzy mi się z ateizmem, z tą różnicą, że w pogaństwie mają swoich bogów czy jakieś relikwie, które czczą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="[url=http://scypion.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=8946]skoen[/url]"][post]190431[/post] Pogaństwo, kojarzy mi się z ateizmem, z tą różnicą, że w pogaństwie mają swoich bogów czy jakieś relikwie, które czczą.[/quote] Dlaczego akurat z ateizmem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie wiem. Wiem tylko tyle, że pogańska wiara jest niedobra i ateizm też tak mi się kojarzy ze względu na brak wiary.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="[url=http://scypion.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=8946]skoen[/url]"][post]190446[/post] Nie wiem. Wiem tylko tyle, że pogańska wiara jest niedobra i ateizm też tak mi się kojarzy ze względu na brak wiary.[/quote] Dlaczego pogańska wiara jest niedobra?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Poganie, to przecież katoliki. A w katolicyzmie nikt nie stosuje się do Biblii, tylko do rytuałów wymyślonych przez ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="[url=http://scypion.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=8951]Ruta[/url]"][post]190409[/post] Nie chciałam używać słowa 'religie' [pogańskie], bo najzwyczajniej nie wszystkie grupy/osoby wyznające wiarę pogańską mogą cieszyć się zarejestrowanym związkiem wyznaniowym , a wiele osób tu jak widziałam uważa to za synonimy.
Co sądzicie o ruchu pogańskim?
Znacie jakiś pogan? Może sami jesteście?
Jakieś konkretne grupy was przekonują? A może bardziej Was to śmieszy/zastanawia/itp.?[/quote]
Poganie to pogardliwe określenie używane przez chrześcijan wobec wyznawców religii pozachrześcijańskich, głównie niemonoteistycznych, politeistycznych i animalistycznych, odpowiednik żydowskiego goj i islamskiego giaur. Pogaństwo to inaczej religia naturalna, która moze obejmować:

kult sił przyrody pod postacią rozmaitych bóstw
kult płodności – w tym kult urodzaju
kult przodków – w tym kult bóstwa opiekuńczego dusz/duchów tychże

kult boskiego przodka – założyciela lub pierwszego człowieka danej narodowości czy plemienia

kult solarny, kult lunarny, niekiedy też kult innych ciał niebieskich
kult Wielkiej Bogini – Pramatki
kult Ziemi – kult agrarny
kulty żywiołów – ognia (często powiązany z kultem solarnym), wiatru, wody (oceanów, jezior, rzek), zjawisk atmosferycznych – bóg/bogini gromu na ogół jest także bóstwem militarnym
kult zwierząt – uważanych za obdarzone ponadnaturalnymi mocami
kult roślin – często drzew lub ich grup – gajów, lasów, uważanych za święte lub stanowiące siedzibę bóstw.
kult herosów – wojowników i wodzów, którzy po śmierci awansowali do roli bóstwa
kult rzemiosła – częsty motyw "boskiego kowala", wyznawcy uważają, iż niektórych rzemiosł nauczyli ich przodków bogowie
[quote="skoen"]Poganie, to przecież katoliki. A w katolicyzmie nikt nie stosuje się do Biblii, tylko do rytuałów wymyślonych przez ludzi.[/quote]Na pewno nie wszyscy katolicy. Biblię droga skoen, napisali dawni ludzie. Rytuałów jest tam również sporo. A jak byś się chciała do niej stosować, musiałabyś np.popierać niewolnictwo, poligamię, wojny napastnicze, prawo zemsty i tzw.mścicieli krwi, świętować Szabat, kamieniowanie ludzi na śmierć np. za nieposłuszeństwo rodzicom czy wróżenie, itd. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Stosuję się do Biblii i nic mi nie wiadomo o tym co wymieniłeś, gdyż nas obowiązuje Dekalog.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="skoen"] Stosuję się do Biblii i nic mi nie wiadomo o tym co wymieniłeś, gdyż nas obowiązuje Dekalog.[/quote]Ale aby "się stosować" trzeba najpierw Biblię.. przeczytać. Wtedy wszystko droga Skoen będzie Ci wiadomo.
BTW. Nie występuje w Biblii słowo "dekalog". :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Najwyższa więc pora abyś chociaż raz, jedną Biblię przeczytał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nowoczesne pogaństwo to zbiorcze określenie współczesnych systemów wierzeń, poglądów, zjawisk i ruchów religijnych lub parareligijnych, dążących do wytworzenia duchowości opozycyjnej wobec religii monoteistycznych. W węższym znaczeniu neopogaństwo to usiłowanie wskrzeszenia dawnych religii (rekonstrukcjonizm), w szerszym – także tworzenie religii nowych poprzez eklektyczne łączenie elementów zaczerpniętych z różnych wierzeń czy wręcz konstruowanie wyznania od podstaw.
[quote="skoen"] Stosuję się do Biblii ..[/quote]Jeśli tak, to może zechcesz wymienić PLZ, najlepiej w punktach a),b)c) itd do jakich konkretnie zasad Biblii się stosujesz i dlaczego ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A co to Ciebie obchodzi? I w jakim sensie tyczy się wątku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
"Poganin nie musi wierzyć w swojego boga, bo ma z nim kontakt codziennie i nie, jak stygmatycy, w amokach urojeń, tylko codziennie widzi słońce, energię, przyrodę, życie i wszystko to, co go otacza" - mówi szef ZZW. Wojnar w swoich opiniach jest radykalny - uważa, że religie monoteistyczne, w tym chrześcijaństwo są pełne są sprzeczności.
[quote="[url=http://scypion.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=8946]skoen[/url]"][post]195025[/post] A co to Ciebie obchodzi? [/quote] Mnie to nic nie obchodzi, ale skoro w dyskusji podajesz tezę, to trzeba podać na nią dowód. Dowód – wykazanie, że pewne zdanie jest prawdziwe. Ostatni krok dowodu to udowodnione zdanie, które w ten sposób staje się twierdzeniem danej teorii. Zwyczajowo koniec dowodu oznacza się skrótem q.e.d. (quod erat demonstrandum), c.n.d. (co należało dowieść), c.b.d.o. (co było do okazania). Takie są naukowe zasady logicznej i merytorycznej dyskusji, w przeciwieństwie do bezsensownego szczeniackiego bełkotu, gdzie często stereotypy, przesądy, plotki czy nawet zwyczajne bzdury podaje się za prawdę. :)

W Twoim przypadku deklarowane "stosowane się do Biblii" jest sprzeczne z nieznajomością jej treści.. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jestem na forum dyskusyjnym a nie w sądzie, żebym musiała podawać jakieś dowody a z resztą, na nic nie ma nigdy dowodów w 100%.
Nie znasz mnie i nie wiesz czy stosuję się do Biblii a więc przestań snuć własne wymyślone teorie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi