Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Daria

Miłość-definicja

Rekomendowane odpowiedzi

Było juz wiele tamtów w tym dziale związanych z [color=red]miłość [/color], ale czy zastanawialiśmy sie kiedykolwiek czym tak naprawde jest [color=red]miłość [/color]?? Jak ja zdefiniować ? jak opisac to uczucie? Gdzie ona "mieszka" w nas? Kiedy się pojawia ? Od czego zalezy jej odejście..etc...

[color=red]Miłość[/color] to wielkie słowo i jeszcze większa wartość w życiu każdego z nas. Potrzebujemy jej by żyć. Jak odróżnić ją od zwykłego zauroczenia?

definicja zaczerpnięta z Wikipedii:
[color=red]Miłość [/color]- złożone, trudne do zdefiniowania zjawisko, często utożsamiane z uczuciem, które przejawia się w relacji do drugiej osoby (lub obiektu), połączonej z silnym pragnieniem stałego obcowania z nią, czemu może towarzyszyć pociąg fizyczny do osoby będącej obiektem uczucia. Zwykle jest okazywana przez próby uszczęśliwiania kochanej osoby.

[i]Różne rodzaje okazywanej miłości[/i]
[b]Agape[/b] (gr.) {łac. Caritas} - to typ miłości bezinteresownej, opierającej się na altruizmie i duchowej więzi, często motywowanej religijnie.
[b]Philia [/b](gr.) {łac. Amicitia} - miłość wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna.
[b]Eros[/b] (gr.) {łac. Amor} - miłość twórcza, kreatywna lub romantyczna, w której dominującą rolę odgrywa sentyment, tęsknota, oczarowanie, pragnienie coraz większej pełni.
[b]Sexus[/b] - miłość zmysłowa, realizująca się w zbliżeniach płciowych, miłość oparta na wzajemnym pożądaniu; najczęściej ma swój początek w zakochaniu.
[b]Narcyzm[/b] - egoizm, miłość do samego siebie.
[b]Miłość platoniczna [/b]- potocznie rozumiana jako miłość aseksualna, eros; Platon w "Uczcie" opisuje historię opowiadaną przez Arystofanesa o bardzo silnej istocie ludzkiej o dwu twarzach, czterech rękach, czterech nogach, plecach i piersiach naokoło, zagrażającej bogom. Zeus znalazł sposób, by, nie zabijając ludzi (jak chcieli inni bogowie), osłabić ich poprzez przecięcie każdego na dwie połowy. Od tej pory każdy szuka drugiej połowy, a gdy ją znajdzie, druga osoba, choć obca, staje się nagle bliska.

Według [i]Roberta Sternberga [/i]miłość można opisać przy pomocy trzech zasadniczych składników. Są to namiętność, intymność i decyzja/zobowiązanie (zwana też tu za B. Wojciszke "zaangażowaniem"). Cechy ulegają ciągłej przemianie w czasie trwania związku.
[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7f/Theory_of_love_of_Sternberg.svg/200px-Theory_of_love_of_Sternberg.svg.png[/img]
[b]7 form miłości[/b]
[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Triangle_model_of_love.svg/400px-Triangle_model_of_love.svg.png[/img]

[i]Dlaczego rozczarowania w miłości tak bolą?[/i] Bo miłość i jej pochodne to taka sfera, w którą bardzo się angażujemy: dajemy z siebie tyle, ile jesteśmy w stanie dać i każde niepowodzenie tak bardzo boli. Jesteśmy tylko ludźmi przecież.. Ale człowiek też potrafi być kimś! A kimś trzeba być, żeby prawdziwie pokochać.. to nie takie proste umieć leczyć rany kochanej osoby samemu będąc o wiele bardziej rannym.
Zanim powiesz "Kocham" posłuchaj głosu rozsądku, nie serca...
wiem, że trudno się z tym pogodzić, ale tak jest...

[b]A jaka jest wasza teoria, definicja miłości... ??[/b]
Edytowane przez Gość

[color=violet]"Co mi zrobisz jak mnie z?apiesz, b?de dzi? niegrzeczna..."

[b]DiGi[/b][img]http://s.fotka.pl/img/forum/em/zakochany.gif[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
uważam że miłości nie można zdefiniować bo każdy pojmuje i odczuwa ją inaczej odemnie to tyle.

[color=yellow][b]Tylko ?ycie po?wi?cone innym warte jest prze?ycia.[/b][/color][/shadow][shadow=green] Zosta?am sprowadzona na z?a drog?, ale bli?ej mi do dobra ni? z?a.[/shadow] http://kagarolinka.wrzuta.pl/audio/kULpkkNtIp/friends-naucze_cie_zyc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Daria"]historię opowiadaną przez Arystofanesa o bardzo silnej istocie ludzkiej o dwu twarzach, czterech rękach, czterech nogach, plecach i piersiach naokoło, zagrażającej bogom. Zeus znalazł sposób, by, nie zabijając ludzi (jak chcieli inni bogowie), osłabić ich poprzez przecięcie każdego na dwie połowy. Od tej pory każdy szuka drugiej połowy, a gdy ją znajdzie, druga osoba, choć obca, staje się nagle bliska.[/quote] Bardzo ładna historia. W ogóle bardzo ładnie sformułowałaś temat, podobają mi się te wszystkie wykresy. Kwestia miłości została tu potrakotwana tak... naukowo, biologicznie. A częstgo jest tak, że żadne prawa logiki czy natury nie są w stanie zdefiniować tego zjawiska, badania wciąż trwają i będą trwać. W tym tkwi doskonałość miłości.

Miłość jest naprawdę doskonałym uczuciem, bo budzi wszystkie uczucia: cierpienie, litość, namiętność, nienawiść, zazdrość... Miłość łączy i dzieli... Potrafi zarówno budować, jak i niszczyć... Z jej powodu prowadzono wojny, wznoszono monumentalne budowle, pisano dzieła - wszak miłosć jest po dziś dzień ulubionym tematem liryków, prozaików, dramaturgów...

Mnie osobiście przeraża perspektywa uzależnienia od kogoś swojego życia, myślenia o kims dzień i noc, suchych tęsknot, tego zatracenia się... Cóż, pożyję - zobaczę. Jak dotychczas nie dane mi było poznać smaku uczucia miłości.

Miau - to fakt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dla mnie miłość to zaufanie, zaangażowanie, to, że można na drugą osobę liczyć w każdej chwilki, sztuka kompromisów, nie wymaganie tylko od innych ale tez od siebie ;-)

[b][color=#0040FF]Każdy z nas jest upadłym AniOłem, który prosi o pomoc ale rzadko ją otrzymuję.[/color][/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Miłość to po prostu uczucie.

Może być platoniczna, czyli nie związana z pożądaniem, np. do członków własnej rodziny.

Albo związana z pożądaniem.

Jest związana z potrzebą bliskości innych, oraz z troską o innych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja... w sumie nie wiem, czym jest miłość i czy w ogóle istnieje.
Kochałam kogoś tak mi się wydawało zresztą, że kocham ale on nie był wart tego uczucia.
Teraz coś czuję, to mnie uskrzydla ale jest to zbyt świerze aby mówić o tym MIŁOŚĆ.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[b]Nefertari[/b], a nie czujesz miłości do rodziny?

A może teraz czujesz zauroczenie?

Jak dobrze pójdzie, to uczucie zmieni się w miłość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Lucy Hannock"]Jak dobrze pójdzie, to uczucie zmieni się w miłość.[/quote] Bardzo bym tego chciała :)
[quote="Lucy Hannock"]a nie czujesz miłości do rodziny?[/quote] Nie, nigdy nie czułam z nimi zbyt silnych więzi. zresztą nie mam rodziny, moi rodzice nie żyją od wielu lat ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości trwa w Bogu, a Bóg w nim" (1 J 4, 16)

Panie Jezu Chryste ! Rozpal we mnie ogień!

[img]http://img193.imageshack.us/img193/5467/beznazwy2kopiaq.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Ogień Prawdy"]"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości trwa w Bogu, a Bóg w nim" (1 J 4, 16)[/quote] [b]Ogień Prawdy[/b], przecież to nie jest definicja miłości, tylko jakiś cytat. :/

Z całym szacunkiem dla wierzących, jak dla mnie to Bóg nie jest miłością. Bóg został stworzony przez ludzi, którzy go potrzebowali.

[b]Nefertari[/b], to przykre, że nie czujesz związku z bliskimi. :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi