Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Coolka

Tabletki "Po"

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronach Ministerstwa Zdrowia został opublikowany projekt rozporządzenia dotyczący tabletki dzień po elleOne, która jest już sprzedawana w Polsce bez recepty. Zapisano w nim, że "hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności OTC, wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia".
Obecnie tabletki po stosunku ellaOne są sprzedawane bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. 15. rok życia to w Polsce "wiek przyzwolenia", bo obcowanie płciowe z osobą poniżej 15 lat jest karalne zgodnie z art. 200 Kodeksu karnego.
Co o tym myślicie?

[img]http://cdn28.se.smcloud.net/t/photos/t/377140/tabletka-dzien-po-ellaone_21840523.jpg[/img]

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Coolka"]Co o tym myślicie?[/quote] A o czym konkretnie? O samej tabletce, sprzedawaniu jej bez recepty czy ograniczeniu wiekowym? ;)

Dobrze, że recepta nie jest już potrzebna. Każdy powinien móc decydować o sobie i w razie ewentualnej wpadki udać się szybko do apteki. W takiej sytuacji liczy się czas, a na wizytę u ginekologa niestety trzeba czasami czekać, już nie wspominając o tym, że taki lekarz ze względu na swoje przekonania może po prostu odmówić wydania recepty, co dla mnie byłoby trochę upokarzające.

Na szczęście nie musiałam jeszcze nigdy korzystać z tego typu "leków" i mam nadzieję, że nie będę miała takiej potrzeby, ale dobrze wiedzieć, że istnieje szybkie wyjście awaryjne w razie jakiejś kryzysowej sytuacji. Moim zdaniem bez recepty powinny być też dostępne pozostałe tabletki tego typu, które przy okazji są znacznie tańsze. Wydaje mi się jednak, że ellaOne przetrze szlak pozostałym :)

Jeśli zaś chodzi o ograniczenie wiekowe, to jest chyba wskazane. Nie wiem, jak taka dawka hormonów wpływa na organizm młodej, dopiero dojrzewającej kobiety, nie wspominając już o tym, że dzieci są po prostu głupiutkie i mogą zbyt pochopnie podjąć decyzję o zażyciu tabletki.

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wg mnie dużo szumu o nic.
Z tego co wiem cena lekko zaporowa bo chyba 190 zł ma być, więc każdy nie będzie mógł sobie na nią co chwila pozwalać.
A przynajmniej nie będze sie trzeba prosić lekarza o receptę.
Ale.. nie kazda apteka będzie to sprzedawać

...bo w oczach tkwi siła duszy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Hadassa"]Z tego co wiem cena lekko zaporowa bo chyba 190 zł ma być,[/quote] Nie jest aż tak źle - ok. 120zł na razie ;)

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W sumie to uważam, że wiek powinni podnieść do ok 18 lat. Sex sexem ale jakaś odpowiedzialność powinna być.
Wyobraźmy sobie sytuację gdzie taka młoda dziewczyna szaleje ile się da i co miesiąc lub nawet częściej sięga po taką tabletkę. Fakt faktem nie wgłębiałam się w skutki uboczne takiej tabletki ale chyba nawet dla dojrzałej kobiety nie jest to obojętne.
To już chyba lepiej stawiałabym na tabletki anty, anty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Róża"]Sex sexem ale jakaś odpowiedzialność powinna być. [/quote] Ale o jaką odpowiedzialność chodzi? Co w tym przypadku jest tą odpowiedzialnością? Konsekwencje w postaci niechcianej ciąży w młodym wieku, której można było zapobiec, ale nie zrobiło się tego "w imię zasad"? ;)

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Martwi mnie tylko bezmyślność ludzka w tej kwestii. Ale może od początku. Tabletka ma kosztowac okolo 120zł, więc miejmy nadzieję, że będzie stosowana jako faktycznie opcja "ratunku" przed niechciana ciążą, a nie jako sposób antykoncepcji. Niestety na necie czytałam i takie zapytania czy można ją brać cześciej niż raz w miesiącu, co mnie troche przeraziło. Sam sens według mnie jest dobry, bo może to jednak pomóc nie jednej kobiecie.

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dokladnie Coolka kobiecie.A tu wychodzi ze teraz i dziewczynkom.Bo jak glosza portale ma byc dostepna na legitymacje szkolna.Przeraza mnie to.Bo patrzac na to, w jaki sposob teraz 'dorabiaja' mlode np gimnazjalistki to popyt moze byc spory.A cena? hmm.Dla niejednego sponsora to grosze a i okazja do sexu bez zabezpieczenia.:/

~ Słodkie życie...słono kosztuje~

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Niedotykalna"][quote="Róża"]Sex sexem ale jakaś odpowiedzialność powinna być. [/quote] Ale o jaką odpowiedzialność chodzi? Co w tym przypadku jest tą odpowiedzialnością? Konsekwencje w postaci niechcianej ciąży w młodym wieku, której można było zapobiec, ale nie zrobiło się tego "w imię zasad"? ;)[/quote] Absolutnie nie nie miałam na myśli "zasad" bo zdaję sobie sprawę, że wpadka każdemu może się przytrafić. Z reguły wychodzę z założenia jak ktoś jest dość dorosły na sex to w jakiś tam sposób powinien się zabezpieczać. Ja sama używam tabletek gdyż uważam, że to mniejsze zło niż posiadanie (oczywiście nieplanowanych) gromadki dzieci, którymi nie jesteśmy w stanie odpowiednio się zająć i zapewnić przyszłość!!!

Chodziło mi głownie o to jak już wspomniane było wyżej, że co dla niektórych dziewczyn może być to stosowane jako środek antykoncepcyjny a nie jako ratunkowy w szczególnej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ale coś chyba ostatnio temat już ucichł, az do pierwszej tragedii

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dokładnie, głośno się zrobi jak małolaty zaczną przedawkowywać. Albo za kilka lat, kiedy będą chciały mieć dzieci ale nie będą mogły, bo okaże się, że te tabletki skutecznie wyniszczyły im tę możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pytanie co w koncu ustalili.Bo poki co sa jakies problemy w dostepnosci.Oczywiscie nie w kazdej aptece jest z tym problem, ale to zawsze jakis Stop.Bo na goraco sie nie mysli a tu dzieki takiemu stopowi jest chwila na przemyslenie.A to wazne...gdy sie podejmuje decyzje, ktora rzutowac bedzie na całe zycie.

~ Słodkie życie...słono kosztuje~

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tabletki są dostępne bez recepty, chyba powyżej 15 roku życia.
Nie wiem tylko gdzie dokładnie sa dostępne i po ile

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ale faza z tymi tabletkami.... Nie spodziewałam się nigdy, że coś takiego może być bez recepty, a tu jednak. Ludzie mają różne zdania na ten temat... Ważne jest tylko, żeby kobiety pamiętały, że to, że te tabletki są teraz bez recepty to nie znaczy, że można je jeść często... One są szkodliwe i mają mnóstwo skutków ubocznych. Sama sobie nie zdawałam sprawy, dopóki nie przeczytałam na necie. Na stronce zapytajsiefarmaceuty był taki artykuł kiedyś. Także wszystko z głową...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ale chyba każda dojrzała kobieta jest tego świadoma..
a byle jaka małolata niepozwoli sobie co rusz wydawać 100 na pigułkę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi