Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Coolka

Wina...czyli co lubicie i jak to dobrać

Rekomendowane odpowiedzi

[img]http://kobietawielepiej.pl/sites/default/files/jak-dobrac-wino-do-potraw.jpg[/img]

Picie wina do obiadu czy kolacji nie jest polską tradycją - częściej spotkasz ten zwyczaj we Włoszech, Francji czy Hiszpanii. Jednak z pewnością co jakiś czas organizujesz spotkanie, na którym do obiadu czy kolacji podaje się wino.

[img]http://polki.pl/we-dwoje/files/Image/art_bonus_oryg/we_dwoje_1_11500.jpg[/img]

Wcale nie tak łatwo jest wybrać odpowiednie wino do danej potrawy.
Jest kilka podstawowych zasad, którymi powinnaś kierować się przy doborze wina do posiłku:

-Delikatne białe wino podawaj do jasnych potraw, czyli tych z ryb i drobiu. Białe wina również idealnie pasują do serów, wędlin i owoców morza.
-Czerwone wytrawne wino zalecane jest do wołowiny, dziczyzny czy wieprzowiny. Wina czerwone podaje się z zasady do dań ciężkostrawnych.
-Wino owocowe pasuje do delikatnych potraw oraz deserów.

[color=#0000BF]A dokładniej potrawami rozkłada się to następująco: [/color]

Podczas spotkania możesz podać gościom kilka rodzajów win. Istotne jest, aby zadbać o kolejność, w przeciwnym razie może się to skończyć problemami zdrowotnymi.

[color=#0000FF]Aperitiff[/color] – ma pobudzić apetyt, dlatego najlepszym wyborem będzie orzeźwiające wytrawne wino – lub szampan, król aperitiffu.

[color=#0000FF]Zupa[/color] – co do zasady zupa jest jedynym posiłkiem, do którego wino nie pasuje w ogóle.

[color=#0000FF]Ryby i owoce morza[/color] – rybę podawaj z białym winem, najlepiej o owocowym posmaku. Możesz również podać wino różowe, będzie równie dobrze pasowało.

[color=#0000FF]Drób[/color] – tu również odpowiednie będzie wino białe bądź różowe. Jeśli podajesz mięso smażone lub pieczone, możesz dobrać do potrawy lekkie wino czerwone.

[color=#0000FF]Cielęcina[/color] – pasuje do lekkich win czerwonych, lub do średnich win czerwonych jeśli mięso jest smażone.

[color=#0000FF]Wieprzowina[/color] – czerwone wino, zależnie od sposobu przyrządzenia mięsa podaj czerwone lekkie lub nieco cięższe.

[color=#0000FF]Wołowina i dziczyzna[/color] – tutaj wybór jest oczywisty, w ciemno wybierz ciężkie czerwone aromatyczne wino.

[color=#0000FF]Makarony[/color] – odpowiednie będzie czerwone wytrawne wino włoskie, nieco lżejsze jeśli podajesz makaron z sosem śmietanowym.

[color=#0000FF]Sery[/color] – białe wino dobierz do sera pleśniowego, sery twarde podawaj z czerwonym wytrawnym winem. Kozi ser natomiast lubi towarzystwo różowego wina.

[color=#0000FF]Deser[/color] – białe wina deserowe będą najwłaściwsze – Tokaj bądź Porto są oczywistymi faworytami.

[color=#FF0080]Ogromne znaczenie mają także smaki potraw: [/color]

[color=#FF00BF]Słony smak[/color] neutralizuje gorzki posmak wina, przez co wino wydaje się mniej kwaśne, mniej wytrawne i pełniejsze w smaku.

[color=#FF00BF]Kwaśny smak[/color] potraw neutralizuje wytrawność wina. Jeśli do potrawy dodasz ocet lub sok z cytryny sprawisz, ze podawane z tą potrawą wino wyda się słodsze. I odwrotnie, kwaśne wytrawne wino zrównoważy ciężkie potrawy.

[color=#FF00BF]Słodki smak[/color] potrawy sprawi, że wino wyda Ci się mniej słodkie, a bardziej wytrawne. Cukier wzmacnia wrażliwość podniebienia na gorzki posmak, dlatego win wytrawnych nie podawaj do słodkich potraw.

[color=#FF00BF]Smak gorzki[/color] musi być równoważony słodkim winem. Gorycz jest po części odczuwana przez dotyk (charakterystyczne cierpkie „ściągające” uczucie), i łączenie wina silnie wytrawnego z gorzkawymi składnikami potraw sprawi, że wino będzie zbyt gorzkie i przez to niesmaczne!

[color=#00FF00]Wina mają także różne optymalne temperatury przechowywania[/color]

[img]http://www.kuchniaplus.pl/img/kuchnioteka/kalendarz/wina/TemperaturaWina.gif[/img]

Czy wiedzieliście, że tak wiele wiadomości może nam pomóc przy wyborze wina? Ja osobiście dziś postawiłam na wino różowe półsłodki, a wy ? ;>

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Oczywiście wiem o tym, ze wino się odpowiednio wybiera do posiłku ;)
jednak zazwyczaj przy wyborze kieruję się tym co lubię ;)
uwielbiam wytrawne z szczepów reservy i to najczęściej piję ;)
ale pewnie gdybym się decydowała na ważną kolację to dobrała bym wino do potraw ;)

...bo w oczach tkwi siła duszy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jak już muszę to pijam białe pół i wytrawne. Nie lubię słodkich alkoholi więc wszystkie sweet i semi sa absolutnie nie dla mnie.

Zamiast wina wolę piwo do posiłku - kwestia gustu i miejsca w którym się przebywa.

Sowy nie są tym czym się wydają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Haha Widze, ze masz tak jak wiekszosc facetow Redzik :)
Ja tam do potraw nie popijam wina.Ale lubie sobie ot tak, czasem lamke strzelic.I wiadomo ze najczescie to te swojskie a nie tam jakies kupne.Aczkolwiek i te drugie lubie :)

~ Słodkie życie...słono kosztuje~

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie koniecznie jak większość ale akurat ja jestem wychowany w kulturze picia piwa (ech pochodzenie wychodzi na każdym kroku).
wina do mnie nie specjalnie przemawiają. Ot jak jest ok jak go nie ma..
to je lecę po DAB-a

Sowy nie są tym czym się wydają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie piję wina, lub ogólnie alkoholi, do obiadu. Ogólnie unikam wina, bo nie smakuje mi.

[img]http://i.imgur.com/ifQVj4y.gif[/img] [img]http://i.imgur.com/BXMaZ2D.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi