Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Rekomendowane odpowiedzi

zapraszam do ...Czudca.

Jest miasteczkiem o bogatej przeszłości historycznej, liczącej ponad siedemset lat.

Niepotwierdzony przez źródła historyczne początek Czudca badacze określają na przełom XII/XIII wieku. Powstanie miejscowości jest bezpośrednio związane z osobą wojewody krakowskiego – Teodora Czadora herbu Gryf, który skłócony z księciem Leszkiem Białym był zmuszony opuścić Kraków i przenieść się na pogranicze polsko – ruskie nad Wisłokiem, gdzie wraz z braćmi z zakonu Cystersów kolonizował te tereny. Pierwsza udokumentowana wzmianka źródłowa pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego, z 1264 roku. Istniał już wówczas zamek obronny, który pełnił funkcję twierdzy granicznej Małopolski, aż do czasów Kazimierza Wielkiego, gdy w połowie XIV wieku przesunięto granicę Polski na wschód. Od 1326 roku mamy pewne informacje dotyczące parafii w Czudcu. Są to rejestry w rachunkach świętopietrza. Wówczas Czudec liczył ponad 500 mieszkańców. Prawa miejskie otrzymał z rąk króla Władysława Jagiełły 11 IX 1427 roku w Sandomierzu. Odbiorcą dokumentu był ówczesny właściciel Czudca - Pakosław Strzyżowski, herbu Gozdawa. Kolejni członkowie tego rodu panowali w naszej miejscowości do 1610 roku. Rozwinęli handel i rzemiosło. Umacniali zamek obronny za Wisłokiem. W 1489 roku jeden z nich, Mikołaj Strzyżowski ufundował kościół św. Zofii, stojący na miejscu obecnego św. Trójcy. Warto zaznaczyć, że do naszych czasów zachowała się pieczęć pochodząca z początków XV wieku z herbem miasta i napisem "Sigillum Consulum Oppidi Czudec" ("Pieczęć Rajców Miejskich Czudca").

[img]http://s3.flog.pl/media/foto/3529538_czudec.jpg[/img]
[img]http://s3.flog.pl/media/foto/3529566_sw-trojca.jpg[/img]

Zdjęcia są mojego autorstwa

nie z internetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
:) Bardzo ciekawe miejsce.
Gdyby nie Ty ,to pewno bym nawet nie wiedziala o istnieniu takiego bogatego
historycznie miejsca ,jak Czudec.
Dobrze ze Jestes z nami i masz taka ogromna wiedze polaczona z pasja foto. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Świadomie opuściłem Częstochowę.
Bo jest chyba znana wszem i każdemu z osobna.

Ominąłem też Chorwację - powróce do zdjęc z zagranicy po skończonym cyklu z Polski.

A do literki Z jeszcze kawałek :)

Zdjęcia są mojego autorstwa

nie z internetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi