Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Coolka

Odnawialne źródła energii

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio PGE wczytałam się dość dokładnie i zaciekawił mnie temat Energii Odnawialnej. Co o tym myślicie?

[img]http://www.pgeeo.pl/media/visuals/energy/wykres_002.png[/img]

[color=#40FF00]Jedną z najważniejszych kwestii znajdujących się w centrum uwagi współczesnego świata jest konieczność dalszego zwiększenia produkcji energii z uwzględnieniem wpływu nowych mocy i rozwiązań na ekosystem.[/color]

[color=#FF4000]Energia Wiatru[/color]

[img]http://www.pgeeo.pl/media//visuals/energy/wiatr.png[/img]

Współczesne elektrownie wiatrowe pod względem zasady działania bardzo przypominają znane od IX wieku wiatraki. Kiedyś pchane siłą wiatru łopaty napędzały młyny zbożowe, urządzenia tartaków oraz pompy odwadniające. Nowoczesne turbiny wiatrowe, często zgrupowane w tak zwane farmy, produkują ekologiczną energię elektryczną docierającą do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Wiatr powoduje różnicę ciśnień przed i za łopatami, co sprawia, że turbina zaczyna się obracać. Wirnik napędza generator (ulokowany zwykle w gondoli), który zamienia energię mechaniczną w elektryczną. Łopaty elektrowni wietrznej obracają się z prędkością około 15-20 obr./min. Typowy generator asynchroniczny, który wykorzystywany jest w tego typu elektrowniach, wytwarza energię elektryczną przy prędkości ponad 1500 obr./min.
W związku z tym niezbędne jest stosowanie odpowiedniej przekładni zwiększającej prędkość obrotową. Element ten jest ulokowany pomiędzy osią wirnika a generatorem. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach wykorzystywane są mechanizmy pozwalające na zmianę kąta ustawienia łopat wirnika.
Aby wytworzyć ilość energii elektrycznej istotną z punku widzenia rynku, tworzone są tak zwane farmy wiatrowe. Składają się one z wielu ustawionych blisko siebie turbin. Jednym z najbardziej malowniczych i znanych przykładów tego typu obiektów w Polsce jest Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk należąca do PGE Energia Odnawialna S.A.

[color=#FF4000]Energia Wody[/color]

[img]http://www.pgeeo.pl/media/visuals/energy/woda_001.png[/img]

Woda w ciekach naturalnych, dzięki sile grawitacji, przemieszcza się z obszarów położonych wyżej do ujść położonych niżej. Jej przepływ spowodowany jest różnicą energii potencjalnej wód rzeki w górnym i dolnym biegu. Jakby opisał to fizyk - energia potencjalna zamienia się w energię kinetyczną poruszającej się wody. Jeżeli na jej drodze postawimy turbinę, będziemy mogli przechwycić, a następnie wykorzystać część energii.
Turbina wodna jest urządzeniem, które wywodzi się w prostej linii od koła wodnego. Przetwarza energię wody w ruch obrotowy dzięki wirnikowi wyposażonemu w łopatki. W przypadku elektrowni wodnej, turbina napędza generator wytwarzający elektryczność (jest to rodzaj prądnicy).

Turbina wodna może wychwytywać energię zmagazynowaną w wodzie rzeki (lub innego cieku wodnego) bezpośrednio. W ten sposób działają mniejsze obiekty nazywane Małymi Elektrowniami Wodnymi (MEW). Większe elektrownie zbiornikowe korzystają z wody spiętrzonej przez zaporę (przy okazji stanowią zabezpieczenie przeciwpowodziowe i regulują przepływ). Gdy system energetyczny zgłasza zapotrzebowanie na większą ilość energii elektrycznej, wypuszcza się ze zbiornika więcej wody.

[img]http://www.pgeeo.pl/media//visuals/energy/woda_002.png[/img]

Elektrownia szczytowo-pompowa jest interesującą odmianą elektrowni wodnej. Może ona dostarczać do sieci energię lub stać się jej akumulatorem. Podstawowymi elementami tego rodzaju obiektu są dwa zbiorniki (górny i dolny), które połączone są ze sobą potężnymi rurami. W okresie niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną, gdy jest ona dużo tańsza (np. w nocy lub w okresie letnim), woda pompowana jest ze zbiornika dolnego do górnego. Następuje więc zamiana energii elektrycznej w potencjalną ciężkości. W okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię (gdy energia elektryczna jest droższa) następuje odwrócenie procesu – woda spuszczana jest ze zbiornika górnego do dolnego poprzez system tak zwanych turbogeneratorów odwracalnych. Są to urządzenia, które mogą służyć zarówno jako pompy (przemieszczające wodę z dolnego do górnego zbiornika), jak i jako normalne turbiny wodne.
Pomimo strat energii, do których dochodzi w opisanym systemie, wykorzystywanie elektrowni szczytowo-pompowych jest uzasadnione ekonomicznie ze względu na wahania cen energii elektrycznej w cyklu dobowym i rocznym.

//http://www.pgeeo.pl/

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A bio masa i bio gaz?

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[color=#FF4000]Biomasa[/color] to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Należą do niej zarówno odpadki z gospodarstwa domowego, jak i pozostałości po przycinaniu zieleni miejskiej. Biomasa to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Biomasą są resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne.

[img]http://www.mojeopinie.pl/img/zoom0/ciclo_biomasa.jpg[/img]

[color=#FF4000]Biogaz[/color] powstaje w procesie beztlenowej fermentacji odpadów organicznych, podczas której substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na związki proste. W procesie fermentacji beztlenowej do 60% substancji organicznej zamienianej jest w biogaz.

[img]http://www.biotechnologia.pl/biotechnologia-portal/files/images/ck/biogazownai-schemat.JPG[/img]

[color=#FFFF40]Z ciekawostek bajki o biomasie, wietrze i wodzie z udziałem PGE[/color]

Wiatr i woda to żywioły, których potencjał energetyczny wykorzystywany jest od dawna. Tymczasem PGE Polska Grupa Energetyczna odnalazła nowe źródła: polskie słowa. W ramach akcji Energia Słów powstały trzy bajki dla dzieci, każda złożona z wyrazów przekazanych przez użytkowników Facebooka.
Przez cztery tygodnie każdy mógł dostarczyć wyrazy bajkopisarzom Energii Słów - piosenkarce Paulinie Przybysz, raperowi MC Silkowi i pisarce Sylwii Chutnik. Wystarczyło wejść na stronę http://www.energiaslow.pl i pozwolić specjalnej aplikacji pobrać wpisy z Facebooka. W ten sposób 15938 wyrazów stało się źródłem odnawialnej energii i zasiliło trzy bajki dla najmłodszych.
Tak stworzone zabawne opowiastki to świetny sposób na edukację, która nie nudzi. Za ich sprawą, w przystępny sposób można przekazać dzieciom, jak powstaje prąd w elektrowniach wodnych, na farmach wiatrowych, czy dzięki biomasie. Zagadnienia, podane w formie mądrych bajek, na pewno zainteresują małych rozrabiaków i ukierunkują ich energię na dalszy bieg po wiedzę!
Wraz z rozwojem nowych technologii rola odnawialnych źródeł energii będzie coraz większa. Bardzo ważne jest więc, by dzieci rosły z wiedzą o nich. Tylko od nas, dorosłych, zależy, czy zrozumieją, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa zrównoważony rozwój i ochrona środowiska. Spróbujmy więc przekazywać naukowe ciekawostki w prosty i przyjemny sposób… a dzieci na pewno zaczną zadziwiać i elektryzować wiedzą!
Stworzone dzięki energii słów bajki są dostępne w Internecie, na stronie http://www.energiaslow.pl - zarówno w formie animacji online, jak i pliku PDF, który można wydrukować i czytać dziecku, np. na dobranoc.

[img]http://www.gkpge.pl/media/visuals/csr/energia_slow1.jpg[/img]

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Z tymi bajkami to trochę przesada, ale mają ciekawe pomysły. A fotowoltaika?

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kochanie czy Ty mnie sprawdzasz? :D Ciekawa zabawa no ok, więc :

[color=#FFFF40]Fotowoltaika[/color] - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

[img]http://www.fotowoltaika-szkolenia.pl/sites/default/files/styles/nivo_slider/public/fotowoltaika-ogniwo-siec.jpg[/img]

:D

Czy ktoś z was oszczędza energię ? Niby proste zasady jak oszczędzać podczas, prania, gotowania, użytkowania sprzętów. Jak wielu z nas się tego trzyma ? Na stronie PGE jest fajnie opisane niby to co każdy powinien wiedzieć, a jednak czy się do tego stosujemy ;>

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Oszczędzam energię niezgodnie z dyrektywą UE, bo mam inne żarówki niż oni chcą. :mrgreen:
[quote]Kochanie czy Ty mnie sprawdzasz? :D[/quote] Skoro tak ładnie opowiadasz.

Jakie to zasady? Czy to zasady opierające się na "nie korzystasz - wyłącz?" Bo jeśli tak, to niezbyt rewolucyjne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Reiv"]Jakie to zasady? Czy to zasady opierające się na "nie korzystasz - wyłącz?" Bo jeśli tak, to niezbyt rewolucyjne.[/quote] Nie wpadłam na tak proste wyjście :P
[quote="Reiv"]Skoro tak ładnie opowiadasz[/quote] Czuje się trochę jak przy tablicy na lekcji przyrody, więc przykładowo ...

"Pralka

Jak oszczędnie prać:
Należy w całości zapełnić bęben pralki
Pranie wstępne stosować tylko przy silnie zabrudzonej odzieży
Używać lepszych proszków, np. z funkcją TAED, gdyż nie wymagają one prania w wysokich temperaturach wody , co zmniejsza zużycie energii
Należy stosować programy oszczędnościowe

Czajnik elektryczny

Jak oszczędnie korzystać z czajnika:
Należy gotować tylko taką ilość wody jaka jest potrzebna
Regularnie odkamieniać czajnik

Oświetlenie

Jak oszczędnie oświetlać:
Dwie żarówki 60W lub trzy żarówki 40W dają tyle samo światła co jedna żarówka 100W, która zużywa o 20% mniej energii
W pomieszczeniach w których przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia należy stosować żarówki energooszczędne, a w miejscach gdzie przebywamy krótko korzystniej będzie użyć żarówek tradycyjnych
Należy dobierać żarówki odpowiednio do pomieszczenia, tj. o większym natężeniu do łazienki, a mniejszym do sypialni
Wychodząc na chwilę z pomieszczenia, które oświetlają żarówki energooszczędne nie należy wyłączać światła; minimalny czas, jaki powinien upłynąć między wyłączeniem a ponownym włączeniem takiej żarówki to 1-2 minuty. Częste włączanie i wyłączanie tego typu żarówek zmniejsza ich żywotność
Jasny kolor ścian i sufitów pozwala dłużej korzystać ze światła dziennego.
Żarówki energooszczędne są droższe od zwyczajnych, ale wyższy wydatek na ich zakup zwraca się po roku użytkowania. Przy zakupie żarówek energooszczędnych należy zwracać uwagę na trzonek- powinien być typu E27, który pasuje do typowej oprawy oświetleniowej. "

//http://www.warszawa.pgedystrybucja.pl/?pid=147

Dostanę 6 ;> Czy jeszcze jakieś pytania dodatkowe? :)

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]Dostanę 6 ;> Czy jeszcze jakieś pytania dodatkowe? :)[/quote] żeby dostać 6 zapraszam na zaliczenie ustne 8-)

Żyję oszczędnie! :mrgreen:

Należy w całości zapełnić bęben pralki
Należy stosować programy oszczędnościowe
Należy gotować tylko taką ilość wody jaka jest potrzebna
Regularnie odkamieniać czajnik

Do tych się stosuje. A ubrania wrzucam nawet jak nie są, aż tak brudne. U mnie żarówki są dobrze dobrane, jedynie ze ścianami to już dla mnie przesada.

A jak u Was?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Reiv"]żeby dostać 6 zapraszam na zaliczenie ustne [/quote] Ja już mam przyrodę ustnie zaliczoną 8-)

Ja też jestem energooszczędna jak dobrze użytkowana zamrażarka :lol:

Zamrażarka

Jak oszczędnie zamrażać:
W zamrażarce należy przechowywać artykuły w hermetycznych i wodoszczelnych opakowaniach
Zamrażarkę należy ustawić w dobrze wietrzonym, chłodnym i suchym pomieszczeniu z dala od wszelkich źródeł ciepła
Zamrażarkę powinno się otwierać na krótko
Niepotrzebne i bardzo energochłonne jest obniżenie temperatury zamrażalnika poniżej -18°C
Kratka wywietrznika nie może być zakryta

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]Ja też jestem energooszczędna jak dobrze użytkowana zamrażarka [/quote] Tym razem byłbym za tym, żebyś dała od siebie trochę "energii". Dziennik jeszcze ma sporo wolnych rubryczek.

Są inne jeszcze porady? A co mówią z ogrzewaniem domu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W sumie nie czytałam nic o ogrzewaniu domu, ale może doczytam. Zawsze podobały mi się ogrzewane podłogi bo szybko marzną mi stópki :P
Natknęłam się na Ciekawy przelicznik PGE :

[img]https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/1471176_731965496830985_295064409_n.jpg[/img]

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ogrzewanie podłogowe to jedna z fajniejszych rzeczy. Mam w mieszkaniu,ale to blok więc jakoś musi być wbudowane.

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To prawda, pompy ciepła stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Także w Polsce. Obserwujemy co roku rosnącą ilość zapytań o tę formę pozyskiwania ciepła. Zachęcam do szerszego zapoznania się z w/w urządzeniami na stronie http://www.junkers.pl/pl/pl/produkte_1/gruntowe_pompy_ciep_a/supraeco_ste_1/supraeco_ste_2.aspx .

Pozdrawiam,
Konsultant marki Junkers

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Coolka"]Ogrzewanie podłogowe to jedna z fajniejszych rzeczy. Mam w mieszkaniu,ale to blok więc jakoś musi być wbudowane.[/quote] Zwłaszcza w łazience i sypialni się sprawdza :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Miałam okazję "doświadczyć" u znajomych. Fajna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
biomasa to dobre rozwiązanie. Jak ktoś ma węgiel do ogrzewania to łatwo jest mu przejść na np na pellet. Tylko trzeba mieć odpowiedni piec aby wykorzystać w pełni pellet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi