Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Coolka

Polski Patriotyzm

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo się o nim mówi ostatnio i wiele jest do niego sugestii. Co wy o patriotyźmie myślicie?

[img]https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1457594_616596085044411_1168385971_n.jpg[/img]

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
;-) Warto wiedziec , ze pojecie patriotyzmu ma swoje korzenie plemienne i zasadzalo sie
na glebokim poczuciu wspolnoty w celach glownie obronnych.
Mysle, ze pojecie to jak i cywilizacja ulegly wielokrotnym i wielorakim przeobrazeniom.
Jednak cecha naczelna , czyli poczucie wspolnoty pozostalo i poszerzone zostalo na inne dziedziny/ poza militarna/ pelno jest hwspolnego bytowania.
Chcemy czy nie ale jestesmy fundamentem panstwa ktore niesie w sobie rozne wartosci bedace dorobkiem naszych
poprzednikow np. tradycje, barwy narodowe , przywiazanie do okreslonych wartosci itd.
Mamy przeciez wspolna historie w ktorej pelno jest chwaly naszych przodkow , ale i wielkich klesk po ktorych
zazwyczaj podnosimy sie i staramy sie od nowa budowac , budowac , budowac i cos tam jak zwykle ulepszac.
Bardzo staramy sie nadazac za swiatem , choc ten pedzi jak szalony. W koncu mozemy za nim gnac konno , pieszo,
czy na rowerze i na krotka mete , to sie moze nam nawet udac.
Trudno jednak na dlugi dystans / czasowy/ mierzyc sie z nowoczesnym samochodem. A takimi pedzi nasza przodujaca cywilizacja.
Wiec trzeba przesiasc sie do samochodu , a jak juz to zrobimy to i dystans maleje i stajemy sie obiektem zazdrosci innych.
Oczywiscie w tych warunkach zmienia sie i pojecie PATRIOTYZMU.
Dzis daleko niewystarczajacym jest gotowosc do heroicznych czynow w chwilach zagrozen.Dzis potrzebne jest MYSLENIE,,organiczne,,
od podstaw , a nie jestesmy w tacy beznadziejni.
Dzis miara PATRIOTYZMU staje sie np. placenie podatkow , bezinteresowna pomoc slabszym itd.
Kiedys J.F Kenedy dal jasna wykladnie wspolczesnego patriotyzmu w bardzo znanym powiedzeniu,,nie pytaj co Ameryka moze dac tobie
,ale co ty mozesz dac Ameryce,,...
To zdecydowanie nalezy przeniesc na nasze polskie podworko , a jako spoleczenstwo ludzi zdolnych mozemy naprawde
zadziwic swiat.
Trzeba tylko by nam nie przeszkadzano , choc chetnych do majstrowania jest bardzo wielu.
No i wlasnie widzimy to w kazdych wyborach , jak wielu ze zwyklego lenistwa nawet nie pojdzie glosowac , ale za to chetnie utyskuje
i gdera.
Nowy PATRIOTYZM to aktywnosc na kazdej plaszczznie , chocby zwykla flaga w narodowe swieta , nawet smieci wrzucane do
kosza , a nie na ulice itd itd.
Polski PATRIOTYZM nie jest latwy w rzeczywistosci , ale wszystkiego mozna sie nauczyc , pod warunkiem przebudowania
swojej swiadomosci. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Kika666"] Mamy przeciez wspolna historie w ktorej pelno jest chwaly naszych przodkow [/quote] Jaką wspólną historię mają potomkowie chłopów pańszczyźnianych z potomkami szlachty? Naprawdę chcesz budować patriotyzm w oparciu o "chwałę" mniejszości, która wyzyskiwała większość tak dbając o interes kraju, że ten całkowicie zasłużenie przestał istnieć?

Zamiast cudować i definiować patriotyzm jako coś mógłbym zrobić wolę przyznać, że patriotą nie jestem. Jest sporo krajów, gdzie jako imigrant będę miał takie same prawa jak inni, więc istnienie Polski jest mi obojętne, po prostu gdyby miała przestać istnieć to przeniósłbym się do takiego kraju. I w tym kraju bym płacił podatki, segregował śmieci i sprzątał po swoim psie nie dlatego, że byłbym patriotą, ale dlatego, że w moim interesie byłoby dbać o kraj w którym żyję. Tak samo jak jest w moim interesie dbać o Polskę teraz, gdy w niej mieszkam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
;-) Ciekawy punkt widzenia.
Zacznijmy od tej tzw. szlachty.Byla ona wszedzie w cywilizowanym swiecie. Ba, istnieje do dzisiaj.
Chlopi tez wszedzie byli.
Zatem nie odnosi sie to li tylko do Polski.
To fakt , ze ,,padlismy,, w konfrontacji XVIII-to wiecznych mocarstw.
bylo to jednak nieuniknione.Kiedy zapytano podczas rozprawy biskupa warszawskiego czemu zdradzil Polske
odpowiedzial...,bom pieniadze wzial,,...
Byl pewien , ze sakra biskupia go ochroni przed wscieklym tlumem.
Jak pisal Kilinski w katedrze rozebrano go z szat biskupich i popedzono na stryczek. Biedak narobil w gacie.
Zawisl podobnie jak wielu innych jemu podobnych.
O ile pamietam to Kilinski nie byl szlachcicem a szewcem/ mieszczanin , rzemieslnik/.
Mysle, ze to nie sprawa w pochodzeniu tylko sprawa tego co mowisz - stosunku osobistego do dobra jakim jest panstwo,
a to z kolei kwestia wychowania. Zlodzieje , kretacze , dorobkiewicze i karierowicze byli zawsze.
Niestety ich PATRIOTYZM mierzy sie ich zachlannoscia i bezgraniczna glupota ktora porazaja gdy dorwa sie do wladzy.
Zreszta jakiejkolwiek wladzy.
Trzeba przypomniec , ze spore spustoszenie zrobila nam ideologia komunistyczna .Mamy z tym problem az do teraz.
Czesto jest tak , ze nie pietnujemy cwaniakow , bo uwazamy ich za zaradnych. Tyle tylko , ze oni OPRUWAJA nasze kieszenie.
To wlasnie ten niejasny stosunek do wlasnosci ,jest przyczyna dla ktorej nie umiemy sie znalezc , a Polske traktujemy jak cos
wrogiego. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Kika666"];Kiedy zapytano podczas rozprawy biskupa warszawskiego czemu zdradzil Polske
odpowiedzial...,bom pieniadze wzial,,...
Byl pewien , ze sakra biskupia go ochroni przed wscieklym tlumem.
Jak pisal Kilinski w katedrze rozebrano go z szat biskupich i popedzono na stryczek. Biedak narobil w gacie.
Zawisl podobnie jak wielu innych jemu podobnych.
O ile pamietam to Kilinski nie byl szlachcicem a szewcem/ mieszczanin , rzemieslnik/. [/quote]
1. Mieszczanin to nie to samo co chłop.
2. A jaką masz pewność, że "tłum" walczył o Polskę, a nie o to co temu "tłumowi" dawała Konstytucja 3 Maja? Czy gdyby historia potoczyła się inaczej, Polska jakimś cudem pozostała feudalnym mocarstwem, a odpowiednik Rewolucji Francuskiej wybuchł w Rosji i oto taka rewolucyjna Rosja by zaatakowała Polskę to po czyjej stronie by się opowiedział ten patriotyczny tłum?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
;-) No wlasnie to jest to !
Ciagle mieszanie pojec i szamotanie sie o nic. Jak nie szlachcic to chlop. Jeden synonim bezgranicznego rozpasania , a grugi glupoty , ciemnoty itd.
Trzeba wiedziec , ze taki byl owczesny swiat. Tak zreszta urzadzony i juz.
Tak naprawde to nie dotyczy to wylacznie Polski. Gdybanie jak mowila Osiecka jest natura ludzi niezadowolonych , ktorym cos tam sie nie udalo i kombinuja ...,,co by bylo gdyby by...nam zabraklo szyby,,...
Sadze, ze bledy podstawowe tkwia daleko w naszej przeszlosci i nie jestem pewna czy byly one do unikniecia, bowiem
owczesne nasze interesy polityczne i nie tylko nakazywaly wlasnie takie postepowanie.
Bylismy zawsze zbyt honorowi i wierzylismy w pewne wartosci, chocby jak przyjazn , wdziecznosc za dobro itd.
Oczywiscie to wykorzystano przeciwko nam i wasal ,,gryzl,, reke ktora nie pozwolila zrobic mu krzywdy.
A co do Rosji. Proponuje posluchac Pana Jedrka kapitana na zamku Chojnik.
Ma ciekawa optyke na nasze w Rosji dzialania.
Znamy niejakiego Lisowskiego i jego zgraje. Do dzis kraza legendy na ich temat.
Byc moze byli potrzebni w tamtych czasach , ale ile po nich pozostalo krzywdy i nienawisci?
Teraz na nas zwalil sie ciezar odpowiedzialnosci za kraj. Ma wady jak kazdy ,ale jest. Zreszta nie swiadczy to wcale , ze bedzie zawsze.I to jest problem ktory winien zaprzatac nam nasze myslenie. Przeciez nie brakuje nam i dzis warcholstwa , malych postaci nadymajacych sie ponad wszelka miare , dla ktorych MIEC jest celem samym w sobie.Nawet tu gdzie mieszkam widze dosc czesto tego przyklady .
Notoryczne utyskiwanie i plucie jadem , a to za mandat za predkosc , a to za psa latajacego po osiedlu bez opieki , a to za wysokie podatki itd.
I co? Wszyscy chca byc bezpieczni ale sami o to nie dbaja wg komunistycznej zasady ...,,wezmy sie i zrob,,... No wlasnie?
Ty zrob , a my cie ocenimy.
Oczywiscie negatywnie , bo za malo , nie tak , a wogole...
Dzis PATRIOTYZM to nie walenie w ,,tarabany,, a codzienna zwykla i mozolna porzadna praca.
Zastanowmy sie ilu odwaznych zlapie typka paprzacego farba po swiezej elewacji?
I tak promujemy te bylejakosc. A to niestety szerzy sie jak zaraza i to nie tylko w POLSCE.
Warto dodac , ze to wstep do teorii GLOBALIZMU .
Ale tego z pewnoscia chyba juz nie zobaczymy. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Polak potrafi tylko narzekać, marudzić i być niezadowolonym. Ten który coś osiągnął to złodziej i na pewno bandyta.
Tego myślenia nikt nie zmieni jeszcze bardzo długo. Tak samo jak powiedzenia stara bieda. Zawsze będzie źle...
Polski patriotyzm jest tylko i wyłącznie wtedy gdy spada na ten kraj klęska lub zagrożenie. Wtedy się wszyscy łączą... działają wspólnie. Jak tylko zagrożenie mija... każdy wraca do podkładania świń, opluwania sąsiada, wyrzucania petów na ulicę, do zasranego trawnika (w końcu mój pies nie sra ale sąsiada a i owszem)...
Chcecie zmian zacznijcie od siebie samych. Od swojego podwórka... tak jak powiedział JFK: nie ważne co kraj zrobił dla Ciebie ale co Ty zrobiłeś dla kraju.

Sowy nie są tym czym się wydają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
;-) Swieta racja.
Zagryziakowie jednak sa wszedzie na swiecie.
I mysle , ze wbrew pozorom wiecej nas laczy niz dzieli .
Nie chce przez to powiedziec , ze oczekuje kolejnej kleski dla naszego kraju, by sie rodacy zjednoczyli i
choc troche polubili. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JAk się Słoneczko banda indywidualistów może polubić?? JAk każdy inny niż ja jest be. więc trzeba go niszczyć, zdeptać bo każdy to żyd, komuch, pedał, mason lub cyklista??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
:) A niech troche jakas rzeczka w naszym kraju przybierze ponad miare, to cale to
towarzystwo zgodnie pakuje worki z piachem i mozolnie umacnia brzegi by nas kolejny raz nie zatopilo.
I nie jest to fajne? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bo komu będzie można wtedy świnkę podłożyc jak się potopią??? Komu pomalować płot pięknym hasłem legia pany?? Komu oponke przebić lub mordę obić??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A pisał to ktoś kto nie jest polakiem tylko obserwatorem... zza wrogiej granicy mieszkający w tym ciemnogrodzie... :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Owszem... pochodzący z Rzeszy niemieckiej.
W dodatku żyd... i mający doczynienia z masonami... no i antyklerykał...
Samo zło w czystej postaci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
:) Te wszystkie,, skladniki,, wbrew panujacym opiniom sa ZNAKOMITA postacia , a nie ZLEM. :*

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Co ma płacenie podarków, czy pomaganie słabszym do bycia patriotą? Patriota musi być altruistą? Patriota musi kochać swoje państwo i okazywać to sumiennym płaceniem podatków?
Uważam się za patriotę i mówiąc delikatnie - nie przepadam za naszym państwem - i co teraz?

I co wy piszecie o wyzyskiwanych chłopach pańszczyźnianych?! Oni byli wyzyskiwani? :D Toż my dzisiaj jesteśmy kilka razy bardziej wyzyskiwani niż oni wtedy, obecnie nam bliżej do rzymskich niewolników niż do tych chłopów - wystarczy historii trochę liznąć (nie koniecznie tej szkolnej) i przeanalizować nasz obecny, współczesny los.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Diaboł"]Uważam się za patriotę i mówiąc delikatnie - nie przepadam za naszym państwem - i co teraz?[/quote] To akurat nie ma za dużo wspólnego. Wydaje mi się, że to czy lubisz stan rzeczy jaki jest w naszym Państwie czy go nie lubisz nie tworzy z Ciebie patrioty, ale to jak się zachowujesz jako Polak i czy poza samym stwierdzeniem "jestem patriotą" robisz cokolwiek, żeby było lepiej. Chociażby w tym przypadku płacenie podatków, czy pomaganie innym którzy są także obywatelami tego samego państwa.

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Otóż nie zgodzę się. Patriota (z łac. patria - ojczyzna) to określenie człowieka przywiązanego do swojej ojczyzny, ale nie w powszechnym tego słowa rozumieniu - do ojczyzny, inaczej zwanej ojcowizny, czyli ziemi odziedziczonej po swoich ojcach, ziemi swoich przodków.
Patriota więc, to osoba która np. nie ucieka za granicę w celach zarobkowych gdy jest źle w kraju, osoba która jest gotowa bronić tej ziemi i swojej rodziny na owej ojcowiźnie, gdy pojawi się wróg. Więc powtarzam: mogę nienawidzić np. naszej RP, ale być patriotą. Państwo można nazwać okupantem danego kraju, patriota okazuje swój patriotyzm w stosunku do kraju, nie państwa. A pisanie iż bycie dziś patriotą okazywać należy np. płaceniem podatków to... nie skomentuje może. Mamy dziś socjalizm, ja jestem zwolennikiem kapitalizmu i na pewno nie stwierdzę, że płacenie podatków to dobra rzecz, że tym pomgamy innym (heh, np. urzędnikom i politykierom którzy są obecnie u koryta) i że to wskazuje na to, czy jest się patriotą czy nie.
Co do pomagania innym - przez płacenie podatków - na pewno nie, przez pomoc np. staruszce na ulicy, zlapanie zlodzieja czy przegonienie wandali - to raczej świadczy o empatii, o przystosowaniu do zycia w społeczeństwie i wiezach z lokalna społecznością, co niekoniecznie musi mieć związek z patriotyzmem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Diaboł"] ja jestem zwolennikiem kapitalizmu i na pewno nie stwierdzę, że płacenie podatków to dobra rzecz, że tym pomgamy innym[/quote] Nie rozumiem dlaczego boli Cię tak płacenie podatków, które poruszyłam bo pojawilo się w Twojej wypowiedzi. Nie napisane jest, że płacąc podatki jesteś patriotą, tylko, że są różne sposoby w jakie obecnie może się przejawiać patriotyzm. Dla jednych jest to sam fakt, że zostają w kraju, którego jak sam napisałes może nienawidzić, a dla innych jest to płacenie podatków czy pomoc innym, czy nawet jak na obrazku sprzątanie po psie. Dlaczego Twoj patriotyzm ma byc lepszy od patriotyzmu kogoś, kto w taki sposób chce go okazać, a nie inny?

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gdzie napisałem że nienawidzę swojego kraju? Ja kocham swój kraj, życie bym za Polskę mógł oddać, nienawidzę tylko państwa.
Dalej nie rozumiem, jaki związek ma płacenie podatków z patriotyzmem u takich właśnie osób. Jaki owe osoby widzą związek między podatkami i patriotyzmem.
Ją rozumiem podatek idący na wojsko, na policję i podstawowe zadania administracyjne, ale nie rozumiem złodziejstwa, jakim jest cała reszta podatków, takich jak dochodowy, na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne itd. itp. Toż to złodziejstwo jest, bo jak nazwać sytuację gdy zabiera się wbrew woli Kowalskiemu i daje Nowaki. Kowalskiemu, który ciężko pracuje, Nowakowi, który jest leniem, siedzi na dupie i bierze zasiłek dla bezrobotnych.

Albo inaczej, zdefiniujmy patriotyzm, bo ja podałem znaczenie słowa ,,patriota" z etymologicznego (tj. prawdopodobnie najbardziej pierwotnego i prawidłowego) punktu widzenia - jak Ty definiujesz patriotyzm, co rozumiesz przez to pojecie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Patriotyzm to pojęcie elastyczne, ponieważ w mojej opinii ciężko określić granice. Tak samo jak ciężko określić granicę miłości. A patriotyzm to forma miłości.
[quote]Uważam się za patriotę i mówiąc delikatnie - nie przepadam za naszym państwem - i co teraz?[/quote] To co piszesz Diobeł, to Twoja opinia na temat państwa. Dla mnie to sprzeczność, ale miłość jest pełna sprzeczności.
Zatem wyjaśnij co czyni Cię według Ciebie patriotą. A w czym nie przepadasz za naszym państwem. Wyraziłeś się niejasno i skrótowo.

Patriotyzm składać się może z kilku czynników:

- postawa szacunku, umiłowania (jak szanujesz ojczyznę)
- oddanie własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar (czym jest Twoja ofiara, co robisz trudnego w tej miłości żeby ją utrzymać, żadna miłość nie jest łatwa i każda potrzebuje poświęcenia)
- przedkładanie celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste (dla miłości chcesz zawsze dobrze, dbasz o nią, najgłębsza miłość to ta, gdy coś stawiasz wyżej od siebie samego)
- gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia ( jak kogoś kochasz to pracujesz żeby ta osoba była szczęśliwa, czy jesteś w stanie pracować dla szczęścia ojczyzny)
- umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka (według mnie mają święta państwowe najwyższą wagę, odzyskiwanie niepodległości oraz rocznic założenia danego państwa, czy mówi się językiem uważany za ojczysty i wynikający z historii)
-solidarność z własnym narodem i społecznością (chodzi o najwyższe sprawy dla dobra narodu, te sprawy ponad wszystkie inne społeczności funkcjonujące w społecznościach)

Ja osobiście jestem "umiarkowanym patriotą". Tak ogólnie powiem, jeśli ktoś będzie miał ochotę dowiedzieć się więcej to rozwinę, ale to bardzo osobista kwestia i długa do opisywania.\

Dochodzić kto jest patriotą a kto nie - nie mam zamiaru. To sprawa każdego w sercu. Mogę jedynie pewne postawy, które wiążą się z patriotyzmem - krytykować lub pochwalać. Co jest moim osobistym zdaniem.

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W moim stwierdzeniu nie ma sprzeczności, należy tylko rozróżnić czym jest państwo, czym kraj i w końcu czym jest ojczyzna.
Państwo to cała administracja, władza itp. sprawy.
Kraj to dany obszar ziemi wraz z mieszkańcami, podobnie jak ojczyzna, z tym że za ojczyzne nie uważam całej Polski, tylko moje rodzinne strony, miejsce, skąd pochodzą moi przodkowie.

Mój patriotyzm objawia się poprzez przywiązanie do owej ojczyzny - nie zamierzam wyjechać np. w poszukiwaniu pracy za granicę, ani nawet do innej części Polski, mogę żebrać, a nie opuszczę swoich stron, analogicznie - bardzo wielu znajomych (tych po i tych przed maturą), już twierdzi że wyjadzie za granicę - dla mnie to nie do pomyślenia. Ponadto, gdyby zaszła taka konieczność, (tj. wojna) jestem gotów oddać swoje życie za ziemię moich przodków. Myślę że można to zaliczyć do postawy patriotycznej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Coolka"]Dlaczego Twoj patriotyzm ma byc lepszy od patriotyzmu kogoś, kto w taki sposób chce go okazać, a nie inny?[/quote] Ponawiam pytanie. Czy ktos nie ma prawa patriotyzmu podjmować inaczej ? I czy wtedy uznasz, że nie jest on patriotą?

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]W moim stwierdzeniu nie ma sprzeczności, należy tylko rozróżnić czym jest państwo, czym kraj i w końcu czym jest ojczyzna.
Państwo to cała administracja, władza itp. sprawy.
Kraj to dany obszar ziemi wraz z mieszkańcami, podobnie jak ojczyzna, z tym że za ojczyzne nie uważam całej Polski, tylko moje rodzinne strony, miejsce, skąd pochodzą moi przodkowie.[/quote]
Takie rozdzielenie na nic Ci się zda. Każde z tych sformułować ma w sobie zalążek patriotyzmu, bo ma cechy wspólne. Nie rozdzielisz kraju od patriotyzmu ani państwa od patriotyzmu. Po prostu dla Ciebie z tego co piszesz najgłębszy sens patriotyzmu doszukujesz się w pojęciu słowa ojczyzna.

Kwestia odbioru tego co ty uważasz, że w miłości potrzeba i tego wymagasz.
[quote]Mój patriotyzm objawia się poprzez przywiązanie do owej ojczyzny[/quote] Ojczyzna ma dwa przynajmniej znaczenia.
Pierwsza to przestrzeń wyznaczona miejscem urodzenia czy zamieszkiwania pojedynczego człowieka.
Druga jest szersza i chodzi o terytorium narodowe.
Osobiście nazywam to małym patriotyzmem (bo tyczy się mniejszego fragmentu terytorium). Mój mały patriotyzm to czucie się Siewierzaninem, skąd pochodzę.
Duży patriotyzm to czucie się Polakiem.
Jeśli w Tobie się to wyklucza. Może. Moje się uzupełnia, lecz posiadam indywidualne granice każdego z tych "patriotyzmów".
Dla mnie miłość jest drogą. Tak samo myślę patriotą nie jest się od razu. Tylko w raz z dojrzewaniem i doświadczeniami - staje się.
Dlatego często patrzy się na czyny w przypadku patriotyzmu. Dlaczego? Bo w miłości też oczekujesz czynów a nie tylko słów i deklaracji.
Nie ma jednego prawdziwego patriotyzmu. Są drogi ku temu. Drogi do osiągnięcia tego w mojej opinii - stanu.

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi