Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Ewangelina

Wasza własna, stworzona przez Was wiara

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie proste: gdybyście mogli stworzyć własne wyznanie, na jakich zasadach by się opierało, jak by ogółem wyglądało?

Na pewno nie ustalałabym regułek modlitwy. Bo dla mnie głównym elementem wiary powinna być samodzielna modlitwa, zbudowana z własnych myśli, postanowień, próśb i obietnic.
Istniałby Bóg, który, podobnie jak w moje aktualnej wierze, stworzył Świat.
Szanowałoby się każdą istotę ludzką, więc jedną z głównych zasad byłby wegetarianizm.
Duchowni nie istnieliby. No bo każdy powinien, oprócz wierzenia, zajmować się czymś spoza wiary. O, żeby umiał pogodzić biznes, pracę, rodzinę z religią. Bo to swego rodzaju wyzwanie, próba dla naszej wiary.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Hmm... zasadniczo cokolwiek jest dobre...byle móc kierować motłochem i mieć go w garści. Tylko po to były wymyślane te brednie... a że ludzie widać bez ogłupiania żyć nie potrafią to pewne kółko rybackie istnieje już ponad 2 tyś lat i nie tylko to kółko zbiorowej manipulacji...
A niech co mi tam... Jam jest wszech i arcy... nie mam żadnych następców ani namiestników... a przystąpić mogą tylko piękne kobiety... oczywizda wg mojego gustu przecież jestem wszech... :D :P

Sowy nie są tym czym się wydają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tolerancja wobec innych religii. Wpajanie wyznawcom, że Nasza wiara wcale nie musi być jedyną słuszną. Wpajanie wyznawcom umiejętności wyciągania własnych wniosków. Wpajanie ludziom pozytywnych wartości i popieranie samodoskonalenia, wymagania od siebie.
Brak narzucania ludziom czegoś w stylu np. "wegetarianizmu". Mniej ingerencji w życie prywatne, a więcej wzajemnej pomocy.
Brak hierarchii kościelnej.

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
;-) Jakos nie bardzo ,,lezy,, mi to pytanie .
Szczerze mowiac nie przepadam za swego rodzaju ,, fantazjowaniem i gdybaniem,, nie tylko w sferze ew.stworzenia lub utworzenia wlasnej wiary.
Wg. mnie , jesli cos jest zupelnie nierealne to nawet nie chce mi sie rozpamietywac i ukladac zasad danego tworu.
No ,ale w koncu kazdy z nas ma inne podejscie i inna perspektywe widzenia tego tematu. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Ewangelina"]Pytanie proste: gdybyście mogli stworzyć własne wyznanie, na jakich zasadach by się opierało, jak by ogółem wyglądało?

Na pewno nie ustalałabym regułek modlitwy. Bo dla mnie głównym elementem wiary powinna być samodzielna modlitwa, zbudowana z własnych myśli, postanowień, próśb i obietnic.
Istniałby Bóg, który, podobnie jak w moje aktualnej wierze, stworzył Świat.
Szanowałoby się każdą istotę ludzką, więc jedną z głównych zasad byłby wegetarianizm.
Duchowni nie istnieliby. No bo każdy powinien, oprócz wierzenia, zajmować się czymś spoza wiary. O, żeby umiał pogodzić biznes, pracę, rodzinę z religią. Bo to swego rodzaju wyzwanie, próba dla naszej wiary.[/quote]
[quote="Reiv"]Tolerancja wobec innych religii. Wpajanie wyznawcom, że Nasza wiara wcale nie musi być jedyną słuszną. Wpajanie wyznawcom umiejętności wyciągania własnych wniosków. Wpajanie ludziom pozytywnych wartości i popieranie samodoskonalenia, wymagania od siebie.
Brak narzucania ludziom czegoś w stylu np. "wegetarianizmu". Mniej ingerencji w życie prywatne, a więcej wzajemnej pomocy.
Brak hierarchii kościelnej.[/quote]
Idealnie pasuje [b]pastafarianizm[/b] pod to co piszecie (pomijam wegetarianizm z postu Ewangeliny, zwierzęta to nie postać "ludzka" tak swoją drogą. Wegetarianizm to Twój prywatny wybór i nikt nie ma prawa próbować tego zmienić. Tak samo jak nikt nie ma prawa narzucić "mięsożernym", aby nie jedli mięsa. Kropka).
[quote="Kika666"]Szczerze mowiac nie przepadam za swego rodzaju ,, fantazjowaniem i gdybaniem,, nie tylko w sferze ew.stworzenia lub utworzenia wlasnej wiary.[/quote] Fantazjowaniem i gdybaniem? Utworzenie własnej religii to jak najbardziej możliwa i osiągalna rzecz.
[quote="Kika666"]Wg. mnie , jesli cos jest zupelnie nierealne to nawet nie chce mi sie rozpamietywac i ukladac zasad danego tworu.[/quote] Bo dogłębnie oddałaś się temu, co powiedzieli Ci w kościele i na katechezie w szkole? Nie przyjmujesz do siebie tego, że może powstać nowa religia tak samo, jak 2 tysiące lat temu powstała ta, którą tak zażyle wyznajemy aktualnie?

Scypion Alvaro No.1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Moim zdaniem będzie co raz mniej ludzi wierzących w cokolwiek. Już nie musimy się bać wyimaginowanych bóstw, diabłów czy innych straszydeł.
W końcu ludzie mają co raz większy dostęp do wiedzy...nie trzeba nimi sterować pod pozorem zbawienia gdzieś tam i kiedyś tam.

Sowy nie są tym czym się wydają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]Idealnie pasuje pastafarianizm pod to co piszecie (pomijam wegetarianizm z postu Ewangeliny, zwierzęta to nie postać "ludzka" tak swoją drogą. Wegetarianizm to Twój prywatny wybór i nikt nie ma prawa próbować tego zmienić. Tak samo jak nikt nie ma prawa narzucić "mięsożernym", aby nie jedli mięsa. Kropka).[/quote] Wegetarianizm - to w tym się zgadzamy, co do pastafarianizmu zawsze traktowałem to z przymrużeniem oka. Jako coś humorystycznego, wyśmiewające absurdy, czasami obłudę religii.
[quote]Fantazjowaniem i gdybaniem? Utworzenie własnej religii to jak najbardziej możliwa i osiągalna rzecz.[/quote] New Age można pod to podciągnąć, a to ruch zapoczątkowany kilkadziesiąt lat temu.
Myślę, że wiele można ludziom wmówić tylko trzeba mieć determinacje i odpowiednio charyzmatycznego oraz sprytnego przywódce ruchu.
[quote]Moim zdaniem będzie co raz mniej ludzi wierzących w cokolwiek.[/quote] Z danych z roku 2011 wynika, że jest raptem 2% ateistów, ale to dane oficjalne. Najszybciej rozwijającą się religią jest islam.
Moim zdaniem wzrośnie procent ateistów, ale nigdy nie będzie on dominujący. Więcej będzie ludzi niezdecydowanych, nie mających czasu na religię lub po prostu zagubionych, którzy sami nie wiedzą w co wierzą.
Ludźmi zawsze się sterowało i dalej steruje, obecnie jeszcze w większym stopniu niż kiedyś - pozornie pod egidą "wolności", co jest w tym chyba najgorsze.

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wbrew pozorom bardzo naturalną rzeczą jest wiara, rytuał i mit. Ale nie bierzcie tego na poziomie definicji katolickiej. Rozszerzcie to.

Ludzie mają w sobie coś takiego co prowadzi ich do wiary w rzeczy nieweryfikowalne. Nie musi być to boska personifikacja/animizacja. Nawet jakiś drobny przesąd czy zwyczaj, który ma coś zapewnić. Nawet ateiści coś takiego mają.

Gdybym miała stworzyć wlasną religię, nie wiedziałabym od czego zacząć. Próbowałam. Nie da sie tego łatwo zrobić.
Posiadanie wiary to jedno, ale tworzenie religii to tworzenie pewnej formy doktryny. Może nie takiej jak w islamie czy katolicyzmie, ale jednak jakiegoś zarysu. Mitologii, rytuałów, zasad wiary.

Moja wiara jest taka, że ciężko by mi było to ująć w jakies konkretne ramy. Chociaż napotkałam taki kult, który w wielu aspektach pokrywa się z tym w co sama wierze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi