Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Niedotykalna

Poszanowanie symboli narodowych

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś natknęłam się na taki artykuł http://prawo.rp.pl/artykul/1006050.html
Czytamy w nim: [quote]Przepisy nakazują poszanowanie godła i flagi. Powinny być one utrzymane w czystości i dobrym stanie fizycznym tj. niezniszczone, nieuszkodzone, niezgniecione, niepostrzępione, niewyblakłe. Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu i umieszczona tak, aby nie dotykała podłoża lub nie była zamoczona w wodzie.

Zużytej flagi państwowej, także tej papierowej, nie można wyrzucić na śmietnik lub porzucić w przypadkowym miejscu. Zgodnie z wytycznymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego takie flagi powinny być gromadzone i niszczone w sposób godny, najlepiej palone w miejscu niepublicznym, po pozbawieniu ich cech używalności. Przedtem flagi trzeba rozciąć, aby rozdzielić barwy. Podobne procedury obowiązują w przypadku godła Rzeczpospolitej Polskiej. Metalowe tablice z godłem należy dokładnie zamalować przed ze złomowaniem lub pociąć.[/quote]
Co sądzicie o takich wymogach? Czy też uważacie, że wyrzucenie flagi do śmieci wraz z innymi odpadami to jawne okazywanie braku szacunku do symbolu narodowego?

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oczywiście że tak. Nie raz widziałem jak w polsce flagę zamiast po składać była zwijana i walnięta gdzieś tam w kąt. Zauważcie że wszystko co jest własnością wspólną jest niszczone rozkradane bo pokutuje myśl co jest wspólne to niczyje.

Sowy nie są tym czym się wydają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="redorange666"] Zauważcie że wszystko co jest własnością wspólną jest niszczone rozkradane bo pokutuje myśl co jest wspólne to niczyje.[/quote] Tu nie chodzi o własność wspólną. Jeśli kupię czy uszyję polską flagę, to jest to przecież moja własność. Problem w tym, że nie mogę jej sobie ot tak wyrzucić. Muszę ją zniszczyć w sposób godny : |

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oczywiście że tak. To symbol narodowy i nie wolno go ot tak sobie wywalić do śmieci i obojętnie czy Ty jesteś właścicielka posiadaczką tej że flagi czy urząd państwowy szkoła czy inna instytucja. Kiedyś widziałem taki filmik w sieci traktowanie flagi w polsce i w usa. Trochę mi się przykro zrobiło patrząc na to.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="redorange666"] To symbol narodowy i nie wolno go ot tak sobie wywalić do śmieci i obojętnie czy Ty jesteś właścicielka posiadaczką tej że flagi[/quote] Dla mnie to tylko kawałek szmatki. Moim zdaniem patriotyzm objawia się w czymś więcej niż w "godnym utylizowaniu" jakiegoś kolorowego materiału. Zresztą nie mam nawet takiej możliwości, aby flagę spalić w jakimś ustronnym miejscu, a to właśnie jest zalecane. Mogę natomiast wrzucić ją do kontenera Wtórpolu (firma zajmująca się recyklingiem) z odzieżą używaną - może jakoś to przetworzą.

Zresztą dla mnie to jest jakaś paranoja, że niepotrzebny kawałek materiału należy niszczyć godnie, podczas gdy w przypadku chowania szczątków zwierząt, w rozporządzeniu pisze się o "[u]utylizacji produktów ubocznych[/u] pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi", których należy pozbywać się tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla naszego zdrowia lub życia. Jak to w ogóle brzmi? Nie twierdzę, że każdy powinien oddawać zwierzętom nie wiadomo jaką cześć, ale jak można kolorową szmatkę szanować bardziej niż żywą istotę? Tego nie pojmę.

Bawi mnie też to, gdy ktoś się oburza, że ludzie kupują flagi z byle jakiego materiału, podczas gdy jego zdaniem powinni dopłacić te kilkadziesiąt złotych, aby ten materiał był porządny : D Inni natomiast twierdzą, że gdy jadąc samochodem zauważymy gdzieś na ziemi polską flagę, powinniśmy się zatrzymać i ją podnieść.
Dla mnie to lekka przesada. Jeżeli dla kogoś te symbole narodowe są takie ważne, to proszę bardzo - niech postępuje tak, jak dyktuje mu sumienie, ale żeby wymagać tego od innych? :huh:

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A mi jest szkoda, że nie mogę cały rok mieć zawieszonej flagi przy moim domku. Na wzór Amerykanów.
Do barw narodowych, historii i tradycji przywiązuję wagę, bo to nie są zwykłe rzeczy, ale symbole. Czyli coś więcej, jakiś ładunek emocjonalny. Więź. Tożsamość.

To naturalne, że takie przedmioty się szanuje, bo są cenne. Nie chodzi o materialną cenę, ale znacznie większą. A skoro na nowego iphona chuchasz i dmuchasz, żeby ryski nie było, a na flagę nie poświęcisz chwili, to znaczy, że się albo jest płytkim człowiekiem, dla którego dobra materialne się liczą, albo deklaruje się w jakiś sposób brak więzi z narodem.
To nie są strasznie wymagające sprawy, nie wiadomo jakiego poświęcenia, żeby flaga nie była brudna, czy nie leżała w wodzie...

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Reiv"]A skoro na nowego iphona chuchasz i dmuchasz, żeby ryski nie było, a na flagę nie poświęcisz chwili, to znaczy, że się albo jest płytkim człowiekiem, dla którego dobra materialne się liczą, albo deklaruje się w jakiś sposób brak więzi z narodem.[/quote] Na iPhone'a ludzie chuchają i dmuchają, bo jest to droga rzecz i zarobienie na nią kosztuje niektórych sporo wysiłku. Jeśli harujesz na coś parę miesięcy, to mimo wszystko żal tyłek ściska, gdy stracisz to w ciągu ułamka sekundy. Szczerze, nie widzę w tym niczego płytkiego.
Dla mnie symbole narodowe znaczą raczej niewiele, ale przyznaję, że z naszym narodem nie mam jakichś silnych więzi. Właściwie to nawet go nie lubię.
[quote="Reiv"]To nie są strasznie wymagające sprawy, nie wiadomo jakiego poświęcenia, żeby flaga nie była brudna, czy nie leżała w wodzie...[/quote] Nigdy nie wieszam flagi, ale gdybym już to robiła, to raczej oznaczałoby, że ma ona dla mnie jakieś znaczenie i starałabym się utrzymać ją w czystości.
Gdybym jednak znalazła po prostu jakąś starą, niepotrzebną flagę u siebie w domu, to nie mogłabym jej ot tak wyrzucić, razem z innymi śmieciami czy szmatami. To jest dla mnie absurdalne ; )

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja z polską mam tyle wspólnego że tu mieszkam i płace podatki ale flaga to symbol godło również... i należy się temu szacunek. Obojętnie czy masz silne więzi czy nie. To pewien symbol i w zasadzie każda flagę i każde godło powinno być traktowane tak samo. Gdybym zobaczył że flaga polska niemiecka czy np francuska leży na ziemi to bym ją podniósł złożył i przy pierwszej możliwości odniósł to konsulatu czy ambasady... oczywiście w ramach możliwości bo specjalnie tyłka bym nie ruszył.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W innym temacie już pisałam: na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Na jego brak zresztą też. Wiadomo, że flaga sobie nie zasłuży. Zasłużyć powinien kraj, czyli ludzie, którzy go tworzą. Nie opluję tej flagi ani nie oddam na nią moczu, ale przejdę obok obojętnie. Co w tym złego? Jestem po prostu neutralna: nie okazuję braku szacunku, ale nie oddaję też jakiejś czci, bo nie widzę powodu, dla którego miałabym to robić ani nie odczuwam takiej potrzeby :)

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]Na iPhone'a ludzie chuchają i dmuchają, bo jest to droga rzecz i zarobienie na nią kosztuje niektórych sporo wysiłku. Jeśli harujesz na coś parę miesięcy, to mimo wszystko żal tyłek ściska, gdy stracisz to w ciągu ułamka sekundy. Szczerze, nie widzę w tym niczego płytkiego.[/quote] To porównaj sobie może... to z wysiłkiem bycia chociażby patriotą, ale takim prawdziwym, a nie tyko z nazwy. ;)
Ile Cię to będzie "kosztować"...
[quote]Zasłużyć powinien kraj, czyli ludzie, którzy go tworzą.[/quote] Dla mnie symbole narodowe to tradycja i historia. Myślę, że przodkom to się należy.

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Reiv"]To porównaj sobie może... to z wysiłkiem bycia chociażby patriotą, ale takim prawdziwym, a nie tyko z nazwy. ;)[/quote] A czym Twoim zdaniem charakteryzuje się taki prawdziwy współczesny patriota? ;)
[quote="Reiv"]Dla mnie symbole narodowe to tradycja i historia. Myślę, że przodkom to się należy.[/quote] Im już i tak jest wszystko jedno...

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]A czym Twoim zdaniem charakteryzuje się taki prawdziwy współczesny patriota? [/quote] Na pewno jest to coś cenniejszego niż iphone. A co dokładnie. Muszę to przemyśleć i odpowiednio sformułować.
[quote]Im już i tak jest wszystko jedno...[/quote] Nie wiemy nawet co jest po śmierci, a co dopiero twierdzić, że " im to wszystko jedno".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Reiv"]Nie wiemy nawet co jest po śmierci, a co dopiero twierdzić, że " im to wszystko jedno".[/quote] Odpowiadam zgodnie z moimi wierzeniami i przekonaniami. Mnie się wydaje, że o ile po śmierci nie czeka nas nicość, to ludzie (czy też ich dusze) nie przejmują się już tak przyziemnymi sprawami. Pamięć o moich bliskich pielęgnuję dla siebie samej. Tak, wiem: "ja", "moje", "egoizm" i tak dalej :mrgreen: Ale tak chyba postępuje większość, co można zaobserwować chociażby 1 listopada - ludzie dbają przede wszystkim o groby najbliższych, z którymi łączyło ich najwięcej. Nie przejmują się jakimiś prapradziadkami, których nigdy nawet nie poznali, a to też przecież ich krewni. Dlatego nie wydaje mi się, aby ci, którzy tak dbają o nasze symbole narodowe, robili to ze względu na pamięć o naszych przodkach. Z drugiej strony nie wiem, jaką mogliby mieć motywację.
Może po prostu nie doceniam ludzi ;)
[quote="Reiv"]Na pewno jest to coś cenniejszego niż iphone. A co dokładnie. Muszę to przemyśleć i odpowiednio sformułować.[/quote] Czekam z niecierpliwością :mrgreen:
Swoją drogą zastanawiam się, jak postąpiłby prawdziwy patriota, gdyby Polska znalazła się w podobnej sytuacji do tej, która miała miejsce na Cyprze. Czy taki człowiek powinien oddać swoje oszczędności (zakładając oczywiście, że sam może podjąć decyzję), aby ratować kraj i jego gospodarkę?

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wiecie co a nie wydaje sie wam ze ludzie takich symboli nie szanuja przez glupote troche komercyjnosci wlasnie? Wlasnie to ze flagi teraz kosztuja grosze i sa to badziewia jak ze sklepow "wszystko za 5zł" . Szlag mnie trafia jak widze te male flagi powiewajace doczepione na oknach samochodowych. Ludzie wieszaja flagi wow bo to fajnie wyglada, bo sasiad mial, bo nie wypada tego nie zrobic . Sorry ale na zaloby narodowe jak Smolensk jeszcze troche i otwierajac lodowke wyskoczyla by na mnie polska flaga a na 3go maja no coz gdzieniegdzie . Nie wywieszam flag i nie czulabym sie bardziej patriotka robiac to. chociaz bardzo szanuje ta niewielka garstke ludzi ktorzy robia to z potrzeby serca chociaz ciezko ja wyłapac z tej bandy gadzeciarzy.

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]Pamięć o moich bliskich pielęgnuję dla siebie samej. Tak, wiem: "ja", "moje", "egoizm" i tak dalej Ale tak chyba postępuje większość,[/quote] Jedzmy gówno, miliony much nie mogą się mylić... 8-) to tylko taki przykład, że nie nie zawsze większość ma racje, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy "trudne". Większość zawsze wybiera wygodniejszą, bardziej prostą opcję, a co nie znaczy, że dobrą.
"Wielkie postawy" są cechą charakterystyczną pojedynczych "wielkich ludzi", a nie ogółu społeczeństwa. Gdyby było odwrotnie, świat byłby prawie idealny.
I nie mieszałbym hierarchi ludzi ważnych dla Nas, z tym, że mimo to empatię do obcych też czasem trzeba posiadać, bo piszemy o czymś zupełnie innym, a jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Pomaganiem obcym ludziom to własnie świadczy o braku egoizmu, albo o byciu egoistą w mniejszym stopniu. Nie zakładałbym też, że tych ludzi nie ma z Nami ;) Może są, ale inaczej, bo ich nie widzimy, dlatego wolę traktować ich tak, że są gdzieś, na pewno byłoby im miło, gdyby ktoś o nich pamiętał. A to co zrobili, żeby nie poszło w niepamięć.
[quote]Dlatego nie wydaje mi się, aby ci, którzy tak dbają o nasze symbole narodowe, robili to ze względu na pamięć o naszych przodkach. [/quote] Może zwyczajnie nie znasz takich ludzi, ale nie masz żadnego dowodu, że ludzie tak nie myślą. Myślą, a kto? To już sprawa każdego człowieka z osobna.
[quote]A czym Twoim zdaniem charakteryzuje się taki prawdziwy współczesny patriota? [/quote] Przede wszystkim nasuwa się pytanie: patriota - ale w odniesieniu do czego? Dla mnie patriota z Niemiec, patriota z USA, to co innego jak patriota z Polski. I dlatego nie ma jednego wzoru "prawdziwego współczesnego patrioty", bo historie są różne, tradycje, zwyczaje.
Załóżmy jednak, że chodzi o portret Polskiego patrioty.
Z punktu widzenia prawnego prawdziwy patriota - Polak to ten, który wypełnia obowiązki, jakie nakłada na niego konstytucja. I zgłasza gotowość pomocy dla ojczyzny, w razie trudnych sytuacji. To jest takie myślę "minimum programowe". Jednak dotyczy spraw, ja bym to określił... technicznych. A nie spraw emocjonalnych i światopoglądowych.
Światopogląd patrioty powinien być nacechowany na propagowanie i bycie dumnym z osiągnięć Polskiego narodu na przestrzeni wieków. Z historii. Itd. ale też powinien rozumieć "Polskie wady" by nie stać się nacjonalistą.
Emocjonalna sfera bycia patriotą łączy się według mnie z "wiedzą". Trzeba trochę poczuć klimat dawnych lat i umieć się wczuć w trudne sytuacje Naszych przodków. Zobaczyć tamtejszy świat ich oczami i docenić wszystko to, co wobec tak trudnego okresu - zrobili. Emocjonalnie dla mnie bycie patriotą to nie tylko zrozumienie i przeżywanie, ale i duma. Duma z tego, że jest się stąd; że tu ma się swój dom; że się jest z kimś związanym.
Być współczesnym patriotą i to jeszcze w Polsce jest bardzo trudno, ze względu na "warunki" i sposób postrzegania "patriotów" przez społeczeństwo, które bazuje na zupełnie innych wzorcach i wartościach.
Dla mnie bycie patriotą, a nie nacjonalistą lub drugi skrajny biegun - weekendowym człowiekiem na meczu z trąbką i biało-czerwonym szalikiem tylko dla szpanu, jest... bardzo cenne. Widząc człowieka-patriotę czuję respekt, bo obecnie bycie "patriotą" to dla mnie bycie człowiekiem o "silnych poglądach", o zdolności do wyższych uczuć, zdolności do poświęcenia, moim zdaniem też do racjonalnego myślenia, zdolności płynięcia "pod prąd", co jest właśnie cechą niewielkiej liczby ludzi w społeczeństwie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi