Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
madrav

Niesamowite fenomeny natury.

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy jesteśmy świadomi tego całego strasznego cholerstwa jakie natura lubi czasem na nas zsyłać. Albo niszczy nam całe miasta powodzią albo też podpala nam laboratoria mety bardzo celnie umieszczonym piorunem - za każdym razem dając nam do zrozumienia, że ten świat należy do niej, a my tylko tu pomieszkujemy, dopóki nie wróci ona z wakacji i nie postanowi nas stąd wykurzyć. Aby nie być nieuczciwym wobec niej, należy przypomnieć, że nie jest tylko bezlitosną maszyną śmierci - czasami bowiem gra psychologicznie i pokazuje swoją potęgę w pięknie. Poniżej kilka fenomenów natury, które pokazują, że lubi ona czasem sprawiać, że będziemy się jej dokonaniom przyglądać z otwartą gębą i śliną wolno spływającą po brodzie.

[color=#FFBF00][b][size=150]#1 - ŚWIECĄCE MORZE[/size][/b][/color]

[img]http://i.imgur.com/sNGGh2h.jpg[/img]

Wygląda to jak kurort rodem z filmu TRON. Wygląda jak techno festiwal meduz. Wygląda to jakby ktoś zjadł przyszłość i zwymiotował na plażę. Jest to tak zwany [url=http://www.newscientist.com/blogs/shortsharpscience/2012/05/bioluminescent-bloom-makes-bea.html]bioluminescentny kwiatostan[/url] i jest to wynikiem tego, że świecący plankton czasem zostanie przez fale wyrzucony na brzeg.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uUbIWqiynBY[/youtube]

Nie ma tu żadnych magicznych sztuczek ze specjalnymi efektami, nie ma tu promieniotwórczych pierwiastków rodem ze składowiska odpadów radioaktywnych - jeśli znaleźlibyście się na tejże plaży, to co widzielibyście, wyglądałoby to dokładnie tak jak na tym zdjęciu i co w tym wszystkim jest najlepsze - całe to zjawisko jest totalnie bezpieczne dla ludzi. Zatem jeśli kiedykolwiek będziecie świadkami takiego fenomenu - wskakujcie do wody i bawcie się w Raidena.

[color=#FFBF00][b][size=150]#2 - KWIATY MROZU[/size][/b][/color]

[img]http://i.imgur.com/6vXvr7M.jpg[/img]

Wygląda to jak scena z filmu Disneya: byłoby to ujęcie na księżniczkę Śnieżynkę, która śpiewa o tym jakie życie jest piękne na dalekiej północy, a po chwili zły pan Ognik przybywa na płonącym rumaku i ją porywa.

[img]http://i.imgur.com/Qzom9I6.jpg[/img]

Są one absolutnie prawdziwe - całe [url=http://www.thisiscolossal.com/2012/12/frost-flowers-blooming-in-the-arctic-ocean-are-found-to-be-teaming-with-life/]pole takich kwiatów[/url] z lodu powstaje, gdy wszelkie chropowatości w tafli lodu zaczynają reakcję łańcuchową gwałtownego rozrostu. Każda taka nierówność zaczyna rosnąć pionowo w górę - na skutek gromadzenia się kolejnych warstw śniegu lub pyłu lodowego. Na pionowych, zimnych stalagmitach osiada coraz więcej pyłu i innego badziewia, które podróżuje w powietrzu, formując różnorakie kształty - aż całe poletko będzie usiane taką pełną romantyzmu śnieżnobiałą "roślinnością".

[color=#FFBF00][b][size=150]#3 - ŚNIEGOWE KOMINY[/size][/b][/color]

[img]http://img822.imageshack.us/img822/5193/66086318.jpg[/img]

Najwyraźniej wielki, przedwieczny olbrzym, którego ciało uformowało Antarktydę w końcu się budzi - z resztą tak jak to zostało przepowiedziane przez wielkiego Dżu Dżu na dnie morza. Aby nieco ogrzać swe zastałe gnaty, postanowił w swej jamie trochę napalić.

Są to tak naprawdę[url=http://www.smithsonianmag.com/science-nature/10023201.html]lodowe "kominy/kratery" wulkaniczne[/url]. Szczeliny w grubej pokrywie lodowej, dzięki którym para wodna przedostaje się ze znajdujących się hen hen głęboko pod lodem wulkanów - chłodzą wychodzącą parę do tego stopnia, że tworzy się z niej szron. Taki szron latami kumuluje się, warstwa po warstwie, aż zostanie utworzony gigantyczny 20 metrowy komin wystrzeliwujący gorące powietrze na arktyczne pustkowia. Teraz już wiecie co to jest, bo wiecie skąd się bierze, ale gdybyście nie wiedzieli i byli podróżnikami, przemierzającymi lodowy płaskowyż, prawdopodobnie stwierdzilibyście, że właśnie widzicie legowisko Eskimosa - Giganta, który właśnie pichci sobie obiad.

[color=#FFBF00][b][size=150]#4 - NOCNE TĘCZE[/size][/b][/color]

[img]http://i.imgur.com/PJiB7wv.jpg[/img]

Wygląda to albo jak fotomontaż albo jak fakt, że nareszcie znaleźliśmy bramę do królestwa OZ. Normalnym środowiskiem powstawania tęczy jest dzień, nienaturalnym - noc. I masz uwierzyć w tę gówno prawdę? Cóż, najwyższy czas zacząć. Pomimo tego, że obrazek ten przypomina landszafcik z poczekalni u dentysty, w rzeczywistości jest to prawdziwa fotografia prawdziwego fenomenu natury. [url=http://www.space.com/12319-moonbows-yosemite-full-moon-lunar-rainbows.html]Nocna tęcza istnieje.[/url] Na zdjęciu powyżej widać miejsca oświetlone - tak jakby właśnie następował wschód słońca, jednak jest to jedynie wynik długiego naświetlania podczas wykonywania zdjęcia.

Jednak taki efekt to nie jest zasługa długiej ekspozycji. Można to zaobserwować gołym okiem. Jeśli ma się to szczęście i znajduje się w odpowiednim miejscu, można dojrzeć tęczę, patrząc na niebo będące "naprzeciwko księżyca" (czyli spoglądając na niebo mając księżyc za plecami). Wyjaśnienie jest proste - nocne tęcze działają dokładnie tak samo jak dzienne - światło, które po odbiciu od satelity załamuje się w cząsteczkach wody, kiedy powietrze jest bardzo wilgotne.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_68ytOYnTvs[/youtube]

Zdarzają się one równie często jak tęcze w dzień, jednak z uwagi na to, że w nocy jest zazwyczaj ciemno jak w dupie, niewielu jest szczęśliwców, którym uda się taką tęczę wypatrzeć.

[color=#FFBF00][b][size=150]#5 - ROLKI ŚNIEGU[/size][/b][/color]

[img]http://i.imgur.com/jebTAFp.jpg[/img]

Czy to wielki śniegowy bałwan roluje w śniegu dzieci, które nie chciały w niego uwierzyć? Nie. Te [url=http://www.amusingplanet.com/2012/12/snow-roller-strange-meteorological.html]rolki śniegu[/url], to po prostu... zrolowany śnieg, co mniej więcej opisuje czym to dokładnie jest. Takie zjawisko powstaje, gdy pod warstwą śniegu jest powłoka lodu, do którego ów śnieg się nie przykleja. Lód musi być wilgotny, temperatura bliska zeru a wiatr wystarczająco silny by przesunąć rolkę i wystarczająco słaby, by nie rozwalić tego w drobny mak oraz teren musi mieć spadek, by śnieg się rolował.

[color=#FFBF00][b][size=150]#6 - CHMURO-TĘCZE [/size][/b][/color]

[img]http://i.imgur.com/7Q1QKIs.jpg[/img]

Pokłońcie się przed... [url=http://www.ouramazingplanet.com/3275-amazing-photo-fire-rainbow-over-south-florida.html]chmurotęczą![/url] -nazywaną po angielsku ognio-tęczą.

Położone na ogromnej wysokości chmury Cirrus czasami zawierają w sobie heksagonalne kryształki lodu i gdy przez nie jest przepuszczone światło pod odpowiednim kątem (minimum 58 stopni), niebo zaczyna przybierać odcienie przypominające te, które powstają, gdy przyłoży się wielki magnes do monitora (najlepiej spróbować na czyimś).

Jeśli jest się świadkiem takiego zjawiska i potem próbuje się je wytłumaczyć komukolwiek, można zostać posądzonym o spożywanie ciężkich narkotyków.

[i]i teraz najlepsze :D[/i]

[color=#FFBF00][b][size=150]#7 - BRINICLE [/size][/b][/color]

[img]http://i.imgur.com/CSYZVe3.jpg[/img]

[url=http://www.bbc.in/vSgb4B]Brinicle[/url] jest swego rodzaju lodową, śmiercionośną macką zagłady, która momentalnie zamraża każde morskie żyjątko, które znajdzie się w zasięgu chłodnej aury podwodnej rzeki zagłady. Musicie sobie to zobaczyć na filmie, aby poznać jak bardzo piękne i jednocześnie mordercze jest owe zjawisko. Wygląda to jak magiczne zaklęcie rzucone przez złego czarnoksiężnika oceanicznych głębin.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q7hkdiVuMb0[/youtube]

Powstaje to, kiedy nowo skrzepnięty lód tworzy wokół siebie solankę, która jest bardziej gęsta niż otaczająca woda morska. Kiedy wspomniana solanka zaczyna opadać - woda, która dostanie się w jej miejsce momentalnie zamarza, powoli tworząc rosnącą w dół lodową kolumnę. Jak tylko odnóże lodu sięgnie dna, tworzy się lodowa ścieżka, która chwyta i zamraża każdą istotę, która stanie jej na drodze.

Tak, Brinicle to swoisty lodowaty dotyk śmierci.

_________________________
[size=50]źródło: cracked.com
tłumaczenie: madrav[/size]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajna sprawa :)
Myśle, że takich fenomenów natury jest dużo więcej i pewnie do końca ludzkości wiele z nich nie zostanie odkrytych ;)

[b][size=6][color=#00FF00]Nie mówię by mówić, pytam jeśli nie rozumiem,

I nigdy nie odbieraj życzliwości jako słabość,

Tu wciąż to samo samotność doskwiera ludziom,

Leczą ją wódą, a każdy dzień w mieście jest próbą,

I to tu dom mam, mam moje serce..[/color]
[/size]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;-) Mysle , ze ten fenomen natury robi nieziemskie wrazenie i przyprawia o gesia skorke.
Juz od samego patrzenia strach sie bac, a co dopiero tam byc. ;(

[img]http://www.mixblog.pl/baza/1065/nature_14.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Crater Lake National Park, USA

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/1_20-589x490.jpg[/img]

The Puente del Inca, Argentyna

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/3_16-589x490.jpg[/img]

Valley of Fire State Park, USA

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/5_14-589x490.jpg[/img]

The Wave, Arizona

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/6_12-589x490.jpg[/img]

Jezioro Hiller, Australia

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/7_10-589x490.jpg[/img]

Dolina Śmierci, Kalifornia

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/8_09-589x490.jpg[/img]

Termy Waiotapu, Nowa Zelandia

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/10_08-589x490.jpg[/img]

Jezioro Mono, Kalifornia

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/11_09-589x490.jpg[/img]

Yellowstone National Park, USA

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/12_11-589x490.jpg[/img]

Moeraki Boulders, Nowa Zelandia

[img]http://static.geekweek.pl/cms/2013/04/13_10-589x490.jpg[/img]

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajnie wygląda Jezioro Hiller. Poza tym piękne jest The Wave w Arizonie.
Sporo bym dał aby tam się znaleźć.

Ucz się ucz, nauka to potęgi klucz :>

http://www.kursy-wielun.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) Atomku , nie Ty jeden masz takie niezwykle marzenia .
Ja tez bym bardzo chciala te cudownosci zobaczyc wlasnymi oczyskami.
Ale poki co nie ma widokow na realizacje takich marzen .
No , moze kiedys. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To niebywale jaki nasz swiat jest PIĘKNY i przerazajace jak niewielu z nas to dostrzega.:)
Jestem pod wrazeniem wstawionych obrazow.:)

~ Słodkie życie...słono kosztuje~

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) Dla mnie najgorsze jest to, ze ludzie coraz mniej angazuja swoje zmysly do
zauwazania tego wspanialego zjawiska jakich dostarcza i podsuwa doslownie nam pod nosek nasza matka natura.
Ciagle tlumaczenia i zaslaniania brakiem czasu powoduje tylko, ze zanika w nas dazenie do obcowania z natura.
Jest to smutne , bo tez tak niestety robie. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[img]http://www.aluxurytravelblog.com/wp-content/uploads/2014/05/Red-Beach2.jpg[/img]

[img]http://blog.holidaysplease.co.uk/wp-content/uploads/2014/01/Red-Beach1.png[/img]

Red Beach, Panjin, Chiny.
W rzeczywistości to nie jest plaża, a mokradła. :)

[img]http://ocdn.eu/images/pulscms/YjU7MDQsMCwzZiw4MDAsNDgwOzA2LDMyMCwxYzI_/bcb7ef3fe7425b84fe74721e97031f83.jpg[/img]

[img]http://ocdn.eu/images/pulscms/ZjA7MDMsMmU0LDAsMSwx/4c04e9798f3a6cb98bda5a16c1445510.jpg[/img]

[img]http://ocdn.eu/images/pulscms/MzU7MDMsMmU0LDAsMSwx/40fc088e92ea1f9bb3668273e2caf6c6.jpg[/img]

Marmurowe Jaskinie, Patagonia, Chile

Mar­mu­ro­we Ja­ski­nie (Cu­evas de Mármol) znaj­du­ją się na je­zio­rze Ge­ne­ral Car­re­ra w Pa­ta­go­nii na po­łu­dniu Chile. Groty wy­rzeź­bio­ne przez wodę w mar­mu­ro­wych mo­no­li­tach "roz­rzu­co­nych" po je­zio­rze, są roz­świe­tla­ne przez re­flek­sy od­bi­ja­ją­ce się w tur­ku­so­wej wo­dzie.
Naj­bar­dziej znane i naj­pięk­niej­sze z nich to Mar­mu­ro­wa Ka­pli­ca (Ca­pil­las de Mármol) i Mar­mu­ro­wa Ka­te­dra (Ca­te­dral de Mármol).

[img]http://ocdn.eu/images/pulscms/N2I7MDQsMCwyNzYsMTdhMCxkNGE7MDYsMzIwLDFjMg__/c6e4cfbcc3d413266265498c15d538bd.jpg[/img]

[img]http://ocdn.eu/images/pulscms/OGY7MDMsMmU0LDAsMSwx/d8bf99f44a51c6bd5011cb9fd524adfd.jpg[/img]

[img]http://ocdn.eu/images/pulscms/NDg7MDMsMmU0LDAsMSwx/00a945187585d8272745d861f34f41c2.jpg[/img]

Tęczowe Góry, część parku geologicznego Zhangye Danxia Landform Geological Park w Chinach.

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”
 
Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.
 
Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;-) O matko, ale szok jak sie oglada te fenomeny matki natury.
Ta niesamowitosc natury az przeraza, bo obrazy momentami jak z horrorow, mimo ze piekne to jednoczesnie straszne. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...