Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Natalka

Jak zrobić lukier plastyczny?

Rekomendowane odpowiedzi

W prawdzie mam jakiś przepis z internetu, jednak ie jest za dobry bo lukier wychodzi i suchy i nie przykleja się do ciasta, czy Wy macie jakieś sprawdzone przepisy na lukier? jak go obrabiacie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jest to przepis ze strony kotlet.tv i jak dla mnie jest genialny. Taka porcja wystarcza na obłożenie całego tortu max. 30 cm.
Zazwyczaj lukier łączę z barwnikami co daje piękne efekty dekoracji, np. ciasteczek, babeczek, czy nawet galaretki ;) Lukier ten nie raz już robiłam i jak mi zostawał spokojnie wkładałam do zamrażalnika, jeśli był mi potrzebny rozmrażałam i gotowe ;)
Jeszcze nie było przypadku żeby mi nie wyszedł, tak więc polecam ;)

[u][b]Składniki[/b][/u]
ok. 800 g cukru pudru
3 łyżeczki glukozy
3 łyżeczki żelatyny
50 ml gorącej wody

[b]Krok 1.[/b]
Do szklanki nalewam ok 50 ml gorącej wody.

[b]Krok 2.[/b]
Do gorącej wody dodaję żelatynę i dokładnie mieszam aż się rozpuści. Następnie dodaję glukozę i też mieszam.

[b]Krok 3.[/b]
Na stolnicę wysypuję trochę cukru pudru (tak ze 3 szklanki) i wlewam powoli żelatynę. Mieszam, a jak już złapie troszkę cukru pudru to zaczynam zagniatać. Gniotę dosypując puder.

[b]Krok 4.[/b]
Masa bez problemu wchłonie cały przygotowany cukier puder (a przynajmniej powinna, dlatego cukier należy dodawać partiami). Gotową masę możecie barwić barwnikami spożywczymi.
Masę wałkuje się najlepiej na blacie posmarowanym lekko olejem. Drugi sposób to wałkowanie na blacie omączonym np. mąką ziemniaczaną, ale moim zdaniem lepszy jest sposób z olejem.
Niewykorzystaną masę możecie trzymać w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym w lodówce i wykorzystać przy kolejnej okazji (po prostu trzeba ją ogrzać w dłoniach przed ponownym użyciem (dopisek: to jak z plasteliną/modeliną, trzeba lukier ugrzać i wyrobić na nowo, by był plastyczny)).

[b]Piszę poprawnie po polsku![/b]

Edit. O ile słownik w telefonie sam czegoś nie poprawi po swojemu :P

[img]http://koszatniczka.org/images/signatures/20480348124bbf92c6ca8e9.gif[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi