Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Maura

Tłusty czwartek

Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę się spóźniłam z tematem ale co tam :P

[/b][quote]Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkiejnocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia.

Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.[/quote]
Wikipedia.

Zgadza się z tym przesądem? Co w ogóle myślicie na temat ten tradycji? Jest potrzebna czy nie? Jak ją pielęgnujecie?
Kupujecie, pieczecie same, ile potraficie tych "pąków" zjeść? A może wcale nie korci Was by właśnie tego dnia po podjadać pączki ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Przesady sa jak religia kazdy wierzy w to co uwaza za najbardziej zgodne z samym nim. Tradycja akurat fajna, przyjemna dla lasuchow :) ja pieke paczki sama z marmolada rozana :) sama zjadam nie wiele paczkow :)

[b][size=6][color=#00FF00]Nie mówię by mówić, pytam jeśli nie rozumiem,

I nigdy nie odbieraj życzliwości jako słabość,

Tu wciąż to samo samotność doskwiera ludziom,

Leczą ją wódą, a każdy dzień w mieście jest próbą,

I to tu dom mam, mam moje serce..[/color]
[/size]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
:) Wprawdzie nie jadam slodyczy a tymbardziej paczkow ,to chetnie skusilabym sie na wypieki BriliantBitch.
Mysle, ze jesli ktos lubi paczki to warto podtrzymywac te tlusciutka tradycje. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hehe no staram się jak mogę ;) Więc chętnie bym poczęstowała ;)

[/size]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
:) Tak o tym pieczeniu smakowicie pisalas , ze slinka mi pociekla. To nadzienie z marmolady i rozy zrobilo swoje.
Napewno sa smakowite te paczki. Wiesz Briliantbitch , ja nie umiem piec zadnych ciast , wiec naprawde doceniam umiejetnosci tych co to potrafia, bo dla mnie pieczenie to czarna magia. Dzieki za chec poczestunku. : :*
Czy takie sa twoje paczki? [attachment=0]images (7).jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jeśli chodzi o pączki to nie lubię, nigdy nie lubiłam, dla mnie są przesiąknięte tłuszczem.
a tłusty czwartek.. hmm zjadłam jakieś słodkości, czekoladowe ciasto, ale jakoś nie ceremoniuje tego dnia ;)

Together we could go to where there ain't no more pain.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kika niestety nie widze obrazka ktory wstawilas.. :)

[/size]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja też nie przepadam za pączkami, za to uwielbiam faworki, które zawsze sama robię i wychodzą mi przepyszne :mrgreen:
W czwartek nie zjadłam ani jednego pączka, ale mam nadzieję, że szczęście mnie z tego powodu nie opuści ; p

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Faworki mmm... coś pysznego :)

[/size]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
:) No szkoda BriliantBitch , ze nie zobaczylas fotki tych paczkow?
Nie wiem dlaczego . :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Już MF naprawił , widziałam . No niestety aż tak pięknie nie wyglądają :) ale smak jest niebiański ;)

[/size]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pączki są pyszne - uwielbiam je i nie tylko ze względu na Tłusty Czwartek. We wtorek znowu będziemy je jeść - będzie podkoziołek :-P
Hi hi kolejne 10 sztuk do brzusia :)

[b]Jak mawiał Zenon z Kitionu [size=6]"Convenienter naturae vivere" - żyć w zgodzie z naturą[/size].

To bardzo pouczające motto.[/b]

[b]Zapraszam również na mój blog [/b]

[img]http://i48.tinypic.com/dey0kh.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jak pączki to tylko z lukrem i marmoladą :D

[color=#FF0080]" Cza­sem człowiek sądzi, że uj­rzał już dno stud­ni ludzkiej głupo­ty, ale spo­tyka ko­goś, dzięki ko­mu do­wiaduje się, że ta stud­nia nie ma

jed­nak dna. "[/color]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nigdy nie przywiazywalam uwagi do tej tradycji, ale na ten tlusty czwartek zaszalalam i kupilam najdrozsze paczki jakie byly w cukierni : p wielkie, puszyste, z likierem, oblane czekolada i z kolorowa posypka. zjadlam tylko jednego ale i tak caly dzien mialam pelny brzuch : D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mamy już środę :)
Wczoraj był podkoziołek - zjadłem z tej okazji 5 pączków bo dzisiaj już środa popielcowa :)

[b]Jak mawiał Zenon z Kitionu [size=6]"Convenienter naturae vivere" - żyć w zgodzie z naturą[/size].

To bardzo pouczające motto.[/b]

[b]Zapraszam również na mój blog [/b]

[img]http://i48.tinypic.com/dey0kh.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Heh podkoziolek to typowo po poznansku.
Ja tam nie swietowalam. Paczki.zjadlam w tlusty czwartek i starczy :P

[/size]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Podkoziołek ;) Ciekawe ;) U nas niestety nie ma takich "poprawin".

Uwielbiam tłusty czwartek :) W tym roku świętowałam z pączkami nadziewanymi "kukułką" - istna rewelacja :D No i standardowo jak co roku chrust :)

Aaaa i w definicji z pierwszego postu wyłapałam błąd, który praktycznie jest wszędzie i wprowadza ludzi w błąd. Otóż faworki i chrust to nie to samo. Faworki są grubsze i są z ciasta drożdżowego, a natomiast chrust to cieniutkie kruche ciasto.

[b]Piszę poprawnie po polsku![/b]

Edit. O ile słownik w telefonie sam czegoś nie poprawi po swojemu :P

[img]http://koszatniczka.org/images/signatures/20480348124bbf92c6ca8e9.gif[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
U mnie były oponki. Wolę takie oponki od pączków. Najlepiej smakują jeszcze lekko ciepłe . Mniam !

[img]http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/579675_526438234063332_507499367_n.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
od trzech lat nie zjadłam pączka w tlusty czwartek, nie zebym nie chciala tylko wogole zapomnialam o tym..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Przesąd jak każdy inny, a ja w przesądy nie wierzę.
Co sądzę o tej tradycji... na pewno jest bardzo smakowita :P Nie obżeram się, zjem jednego-dwa pączki i mi starczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W przesąd oczywiście nie wierzę, zresztą jak w żaden. Sama jem pączki w tłusty czwartek, ale to raczej tak z tradycji, no i jeśli byłabym w tym czasie w domu to pewnie do piekarni specjalnie bym nie poszła. Kiedyś robiliśmy w domu faworki i były na prawdę pyszne, ale ostatnio jakoś nie ma na to czasu i chęci.
Ważniejsze od tłustego czwartku i zajadania się pączkami, są dla wierzących kolejne tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tłusty czwartek coraz bliżej, choć jeszcze trochę czasu zostało...może podzielicie się przepisami na jakieś domowe pyszności, które pieczecie z tej okazji?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi