Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Niedotykalna

"Na pole" czy "na dwór"?

Rekomendowane odpowiedzi

wychodze na dwor, nie spotkalem sie wsrod znajomych jeszcze z tym aby ktores z nich wychodzilo na pole. jak dla mnie dziwnie to brzmi a ja wcale nie pochodze z duzego miasta :-P
podobno na poludniowym-wschodzie kraju tak mowia ale nie wiem skad to sie u nich wzielo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]Na piwo![/quote] Prosisz masz, Regi ; ) Idziemy na piwo.

Na pole, na dwór... Jeden kij.

Scypion Alvaro No.1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[b][color=#000033]Regi[/color][/b], na temat proszę! : [ :P
Wątek założyłam, bo każdego dnia mnie poprawiają, że mówi się "na pole", a i ja czasem jestem w grupie tych poprawiających, którzy twierdzą, że wychodzi się na dwór.

W życiu nie słyszałam bardziej idiotycznego wytłumaczenia niż to, że człowiek mieszkający we dworze wychodzi na pole, a ten, który mieszka na wsi, wychodzi na dwór.
Bzdura! :P
Jeżeli mój dom znajduje się na zadupiu (czyli na wsi), a ja będę chciała wyjść na zewnątrz tego domu, nie znajdę się nagle - jakimś magicznym sposobem - na dworze. Będę w szczerym polu, o :D

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A ja, w sumie jak gnom, na pole, na dwór, w zasadzie zależne jest od tego, gdzie jestem i takie tam. Cóż, bezpieczniej jest mówić, idę 'na zewnątrz' ;f

[i]'Szaleństwo nie jest niedorzeczne: otóż im bardziej szalone, tym bardziej logiczne, tym bardziej wyrafinowane, tym bardziej wymowne, tym bardziej olśniewające.'[/i]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To może po prostu mów "na zewnątrz".

Ta dupa wołowa na górze mnie uprzedziła...
Edytowane przez Gość

Scypion Alvaro No.1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="noname"]To może po prostu mów "na zewnątrz". [/quote] Nie papuguj.
[quote="noname"] Ta dupa wołowa na górze mnie uprzedziła...[/quote] A jak dupa wołowa, to nie ruszaj.

[i]'Szaleństwo nie jest niedorzeczne: otóż im bardziej szalone, tym bardziej logiczne, tym bardziej wyrafinowane, tym bardziej wymowne, tym bardziej olśniewające.'[/i]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="noname"]To może po prostu mów "na zewnątrz". [/quote] Każdy ma jakieś przyzwyczajenia, jeśli chodzi o zwroty, których używa. Tego dotyczy ten temat ; ]
Najlepiej o niczym nie rozmawiać, na wszystko się zgadzać i wszystko chwalić :P

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Niedotykalna"]Każdy ma jakieś przyzwyczajenia, jeśli chodzi o zwroty, których używa. Tego dotyczy ten temat ; ] [/quote] No to przecież na temat się wypowiedziałem!
Zwrotów typu "na dwór" i "na pole" to ja nie używałem od dawna.... Tj. tego drugiego nie używałem w ogóle:D Od czasów gimnazjum używam głównie tego co napisałem wyżej ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
U mnie mówi się "na dwór" i tego określenia używam.
Z drugiej strony - gdy robicie coś na podwórku, to mówicie "na poletku"...?
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idę na dwór i jestem na dworze ;p. Mimo że u mnie jest więcej pola niż dworów ;d.

"No knowledge can save you,

And no magic will save you.

For you will end up in Fenrir's belly,

While heaven and earth will burn

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dworzanie się znaleźli... My [b]Polanie[/b] powinniśmy się trzymać razem, a nie wypierać się swych korzeni!

Scypion Alvaro No.1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="hateful"]A ja, w sumie jak gnom, na pole, na dwór, w zasadzie zależne jest od tego, gdzie jestem i takie tam. Cóż, bezpieczniej jest mówić, idę 'na zewnątrz' ;f[/quote] A jaki to ma związek z bezpieczeństwem? U Was biją za inne okreslenia jednego miejsca? :P Ta cała batalia, profile na portalach społecznościowych i debaty są śmiechu warte. Mówię że idę na plac. Tak i może to być Czerwony :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W Małopolsce i kawałku Podkarpackim mówi się na pole, a w reszcie Polski mówi się raczej na dwór. Ja jako, że jestem Krakusem to mówię na pole.

[center][img]http://i51.tinypic.com/1z162wi.jpg[/img][/center]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
a ja zauważyłam, ze to zależy troszkę od regionu w którym sie mieszka.
mam znajomych z Podkarpacia czy z Krakowa, którzy wciąć mówią 'na pole' co mnie bardzo irytowało, ale idzie się przyzwyczaić.
ja jestem z Kielc i u nas w Świętokrzyskim nie spotkałam się nigdy z takim zwrotem. po prostu mówimy 'na dwór'

[edit] o nie zauważyłam posta nade mną :) właśnie o to chodzi.

Together we could go to where there ain't no more pain.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="mario315"]W Małopolsce i kawałku Podkarpackim mówi się na pole, a w reszcie Polski mówi się raczej na dwór. Ja jako, że jestem Krakusem to mówię na pole.[/quote] ja jestem z Podkarpacia i mówię na dwór oczywiście wszystkich to irytuje i mnie poprawiają.

[quote="Niedotykalna"]I kiedy wychodzisz przed dom, to też idziesz "na miasto"? ;p[/quote] No z tą formą też jest dualizm :mrgreen: . Bo jak sie mieszka w mieście i wychodzi się z domu to mówi się "na miasto", a jak się mieszka w okolicach miasta ale nie w mieście to się mówi "do miasta" :lol: .

[img]http://www.suwaczek.pl/cache/87cf95b529.png[/img]

i kocham coraz bardziej:*

[img]http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/7618c6bf.gif[/img]

Kochamy Cie nasz Aniołku:*

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Niedotykalna"]I kiedy wychodzisz przed dom, to też idziesz "na miasto"? ;p[/quote] pod domem jestem sekunde i dalej na miasto ;)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wychodzi się u mnie na dwór, albo na podwórko (mieszkam w jednorodzinnym). Dlaczego? Takiej formy nauczyli mnie rodzice.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wiecie co to dwie formy gdzie nie zaleznie czy mieszkasz w domku czy w mieszkaniu uzywa sie ich w zaleznosci od wojewodztwa zauwazylam ;) Moja przyjaciolka pochodzi z Bialegostoku i gdzie by nie byla powie ze idzie "na podworko" wychodzac. Ja jestem z warszawy i gdzie bym nie byla to ide "na dwór" . Ciekawe jak jest u was ;>

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idę na dwór. Tak zostałem nauczony.
Pan wychodzi na dwór, a plebs biega po podwórku :lol:

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Reiv"]Pan wychodzi na dwór, a plebs biega po podwórku [/quote] przepraszam, przepraszam a ja jestem trochę Pani, trochę plebs?!

Zresztą bronię honoru - wychodzę na podwórko, kiedy wychodzę z domu, ale zostaję w obrębi mojej "posiadłości", przed bramą. W tym nie ma nic z plebsu!;>

A może zna ktoś jeszcze inne określenia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi