Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
madrav

Dlaczego?

Rekomendowane odpowiedzi

Takie szybkie pytanie do forumowiczow:

[color=#BDB76B]Dlaczego Adam i Ewa zostali wygnani z raju?[/color]

Za dobra odpowiedz mozna wygrac piwo ;-)
Jak satysfakcjonujaca odpowiedz sie nie pojawi, sam sobie je wypije.
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dlatego, że skusili się do grzechu. Zjedli jabłko z drzewa zakazanego... :-)

[img]http://iv.pl/images/16979701038601218930.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
odpowiedz jak najbardziej NIE satysfakcjonujaca, bo bledna, poczekam jeszcze troche i wieczorem moze powiem co dzisiaj odkrylem (a wlasciwie ktos inny odkryl i mi przedstawil)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="madrav"]Dlaczego Adam i Ewa zostali wygnani z raju? [/quote] Bo Kościół nie miał pomysłu na ciekawszą opowieść?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="madrav"] Dlaczego Adam i Ewa zostali wygnani z raju? [/quote] Bo w ich głowach zrodził się masoński plan!

www.mynailz.bloog.pl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie będę Was więcej trzymał w niepewności :-D

Zadałem to pytanie 5 swoim znajomym, nikt z nich nie udzielił mi poprawnej odpowiedzi (co też zupełnie o niczym nie świadczy). To pytanie także zadano mi i odpowiedziałem tak jak wszyscy: bo zjedli zakazany owoc / zgrzeszyli / ulegli pokusie i temu podobne.

BŁĄD!

Zostali wygnani, bo Bóg bał się, że skoro zjedli owoc z drzewa wiedzy, zjedzą owoc z drzewa życia! Aha! Czy ktoś wcześniej wspomniał o drugim drzewie? Pismo Święte tak, pani na religii NIE! Drzewo wiedzy, z którego zjedli owoc, dało Adamowi i Ewie możliwość odróżniania zła i dobra, poczucia wstydu, świadomość własnej nagości, czyli ogólnie wspomnianą wiedzę. Drzewo życia natomiast dawało życie wieczne (swoją drogą ciekawe jak ma się do tego stwierdzenie, że po śmierci czeka nas właśnie życie wieczne).

Dowód:

KSIEGA RODZAJU: (Rdz 3, 22)
[quote]21 Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich. 22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. 24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia7.[/quote] Dobra rzecz na zagięcie wielu osób, które uważają się za gorących katolików. :-)
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie odkryłeś Ameryki :P Wystarczyło przeczytać artykuł na wikipedii :P

www.mynailz.bloog.pl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Lilly"]Nie odkryłeś Ameryki Wystarczyło przeczytać artykuł na wikipedii [/quote] to czemu nie odpowiedzialas mi na to pytanie? :-P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pytanie bardzo dobre, ach, szkoda, że mnie nie było! Bo bym odpowiedziała - bez kitu :-)

Zna się tą całą historię z Drzewem Poznania Dobrego i Złego, że wąż, że owoc... Że Bóg wypędził Adama i Ewę, bo dali sie skusić...

Całkiem niedawno o tym czytałam i to nie w Biblii czy jakimś innnym religijnym podręczniku, lecz w książce Zenona Kosidowskiego :-) Bóg po prostu nie chciał, aby ktokolwiek zrównał się z nim, czyli posiadł całą mądrość (Drzewo Poznania Dobrego i Złego) i był nieśmiertelny (Drzewo Życia). Pierwsi ludzie dali sie zwieść i skosztowali owoców z pierwszego drzewa, jednak Bóg nie mógł sobie pozwolić na to, aby stali się do tego nieśmiertelni, więc ich wygonił z Raju.

Podobna historia jest z Wieżą Babel - źli ludzie chcieli byc tak wysoko jak Pan Bóg, więc ten im pomieszał szyki i języki :-)

Oczywiście te historie są żywcem wziete z podań i legend sumeryjskich, Gilgamesz także chciał osiągnąć zycie wieczne, lecz cenną roślinę mającą mu to zapewnić porwał wąż.

A tak teraz mi się przypomniało coś: jak wiecie, Ewa powstała z ębra pierwszego mężczyzny... Czy jest jakieś racjonalne wytłumaczenie, dlaczego akurat z tej kości, a nie z innej, albo czy Bogu zabrakło gliny?
....

Oczywiście ta historia - jak inne z resztą - mają swe żródło w mitach mezopotamskich. Pewnego dnia boga Enkiego (bądź Enlila...Czesto ich mylę) rozbolało żebro. Wezwał więc na pomoc boginię, której imię można przetłumaczyć z sumeiego albo jako "Pierwsza matka" albo... "Pani od żebra" :-) Potomkowie Abrahama wiedzieli, ze jeśli chodzi o pierwszą kobietę, to było coś z żebrem, więc mamy taką oto historię powstania Ewy :-)

Miau - to fakt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Catwoman"]A tak teraz mi się przypomniało coś: jak wiecie, Ewa powstała z ębra pierwszego mężczyzny... Czy jest jakieś racjonalne wytłumaczenie, dlaczego akurat z tej kości, a nie z innej, albo czy Bogu zabrakło gliny?[/quote] A o zaranku Pan do Adama przyszedl i rzekl: Stworze ci istote piekna i roztropna. Taka, ktora czcil bedziesz za dnia i w nocy. Osoba ktora wielbic cie bedzie i w biedzie cie nie opusci, nie zdradzi i w potrzebie siebie odda. Kosztowac cie bedzie to jedno oko, jedna reke, jedno ploco i jedna noge. I rzekl Adam w te slowa: A co dostane za jedno zebro? I wiedzial Adam, ze zrobil dobrze :-P

A jak juz jestesmy, czy wiecie jak na imie miala pierwsza kobieta? :-D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="madrav"] A jak juz jestesmy, czy wiecie jak na imie miala pierwsza kobieta? :-D[/quote] Hawwa ?

[size=9][color=#4996BA]** [b]Dodano: 12 Grudzień 08, 11:54[/b] **[/color][/size] [quote="Catwoman"]
A tak teraz mi się przypomniało coś: jak wiecie, Ewa powstała z ębra pierwszego mężczyzny... Czy jest jakieś racjonalne wytłumaczenie, dlaczego akurat z tej kości, a nie z innej, albo czy Bogu zabrakło gliny?[/quote]
jak podaje wiki ->

Księga Rodzaju przekazała dwa opisy stworzenia pierwszych ludzi. Według młodszej tradycji szóstego dnia Bóg stworzył rośliny, zwierzęta, a następnie na swój obraz - mężczyznę i kobietę. Pobłogosławił im, mówiąc Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną: abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszelkim zwierzęciem naziemnym.

Według starszej tradycji ulepił z prochu człowieka (mężczyznę) i osadził go w ogrodzie w Eden, aby go uprawiał i doglądał. Zabronił mu jedynie spożywania owocu z Drzewa Poznania Dobra i Zła.

Mężczyzna nadał nazwę wszystkim zwierzętom stworzonym przez Boga. Później Bóg zesłał na mężczyznę mocny sen, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Jahwe Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. Po hebrajsku słowu "żebro", odpowiada też słowo życie, co sugeruje błąd w tłumaczeniu Biblii.

i mala ciekawostka, Adam według Biblii zyl 930 lat, wiec dlaczego, niektorzy moga sie zapytac i my tyle nie zyjmy?

Ksiega Rodzaju 6:1 "A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. (2) Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały. (3) Wtedy Bóg rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną; [b]niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat[/b]. (4) A w owych czasach byli na ziemi giganci; a *także później*, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach. (5) Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, (6) żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. (7) Wreszcie Pan rzekł: Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem. [Tylko] Noego Pan darzył życzliwością."
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="madrav"]to czemu nie odpowiedzialas mi na to pytanie?[/quote] Bo wolałam napisać coś śmieszniejszego :P A tak poważnie to mój chłopak wymyślił ten masoński plan i nie mogłam się powstrzymać :D

Poza tym nie sądziłam, że sam tak szybko odpowiesz, nie dając pola do popisu innym :) Sama byłam ciekawa co inni napiszą :)
Edytowane przez Gość

www.mynailz.bloog.pl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="madrav"]Zostali wygnani, bo Bóg bał się, że skoro zjedli owoc z drzewa wiedzy, zjedzą owoc z drzewa życia![/quote] Mała nieścisłość: dopóki ludzie żyli w raju, byli nieśmiertelni, bo właśnie mogli jeść owoce z drzewa życia - tego im nie zakazano. Bóg po prostu nie chciał, by człowiek już PO upadku był nieśmiertelny: [quote] Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; (17) ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść[/quote] [quote="madrav"]A jak juz jestesmy, czy wiecie jak na imie miala pierwsza kobieta? :-D[/quote] Jest w cholerę mitów i historyjek z tym związanych. Podobno pierwsza kobieta została stworzona osobno - tak jak Adam - dlatego nie chciała mu się podporządkować i zwiała z Raju. Kolejna powstała z żebra, dzięki czemu uznawała to panowanie mężczyzny nad kobietą i się nie buntowała.
Imię tej pierwszej - Lilithe - upodobały sobie różne emo girls, fallen angels i inne miłośniczki żyletek :D

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bóg za nieposłuszeństwo wygonił z raju Adama i Ewę.
W tradycji żydowskiej pierwszą żoną Adama była Lilith stworzona tak jak on z prochu ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Co do Biblii że się wtrącę.

Są dwa stworzenia świata w ks. Rodzaju.

Pierwsza opisuje stworzenie ludzi (Adasia i Ewy) na swoje podobieństwo. 2 że Ewka została stworzona z żebra śpiącego Adama.

Co do wygnania, to zjedli oni owoc poznania dobra i zła. Ale wygnał ich w obawie, przed zjedzeniem owocu nieśmiertelności, gdyż nie chciał by przez to ludzie dorównali Bogu. Dlatego ich wygnał, a na straży ustawił Cherubów oraz wirujący miecz.

Co do Lilith, jest ona demonem. Są różne interpretacje, co jej osoby.

"No knowledge can save you,

And no magic will save you.

For you will end up in Fenrir's belly,

While heaven and earth will burn

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Hajmdal"]Pierwsza opisuje stworzenie ludzi (Adasia i Ewy) na swoje podobieństwo. 2 że Ewka została stworzona z żebra śpiącego Adama. [/quote] I właśnie co do tej pierwszej "wersji" były domniemania, że dotyczy ona stworzenia pierwszych ludzi - Adama i Lilith. Lilith stała się demonem po tym, jak uciekła z Raju.
[quote="Hajmdal"]Co do wygnania, to zjedli oni owoc poznania dobra i zła. Ale wygnał ich w obawie, przed zjedzeniem owocu nieśmiertelności, gdyż nie chciał by przez to ludzie dorównali Bogu. Dlatego ich wygnał, a na straży ustawił Cherubów oraz wirujący miecz. [/quote] Możesz pokazać cytat? Ja tylko znalazłam informację, że oni mogli jeść owoce z drzewa życia, jedynie tego drugiego nie mogli tknąć. Owszem, Bóg nie chciał, by człowiek mu dorównał, dlatego odebrał mu nieśmiertelność, gdy ten poznał dobro i zło. Śmiertelność i choroby miały być karą za nieposłuszeństwo.

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Księga rodzaju, rozdział 3, werset 22 - czy jak to się też tam określa:

[i]Po czym Pan Bóg rzekł: ?Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki?6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. [/i]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Rozdział trzeci, werset 2:

[i]Niewiasta odpowiedziała wężowi: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, (3) tylko o owocach z[b] drzewa, które jest[/b] w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli.[/i]

Rozdział drugi, werset 17:
[i](...) ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.[/i]

Mowa o JEDNYM drzewie ;)

Bóg wiedział, że poznanie dobra i zła oraz nieśmiertelność dadzą człowiekowi dużą siłę, dlatego ten jeden przywilej został człowiekowi odebrany, przez swoje nieposłuszeństwo utracili nieśmiertelność.
Edytowane przez Gość

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
może po prostu adam i ewa nie zostali poinformowani o drugim drzewie? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Byli Księga Rodzaju, rozdział 2, werset 9

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
to co Heimdal podał:
[i]Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz [b]drzewo życia w środku tego ogrodu[/b] i drzewo poznania dobra i zła6.[/i]
[quote="Niedotykalna"]tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego,[/quote] :-P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dalszym ciągu są to owoce z JEDNEGO drzewa. I wcześniej też zostało powiedziane, że nie wolno im jeść owoców z drzewa poznania dobra i zła - tylko i wyłącznie (cytat podałam już wcześniej, nie chce mi się powtarzać) :P

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="madrav"]to co Heimdal podał:
[i]Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz [b]drzewo życia w środku tego ogrodu[/b] i drzewo poznania dobra i zła6.[/i]
[quote="Niedotykalna"]tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego,[/quote] :-P[/quote]
O to to to :P. Nie chciało mi się przepisywać ;P.

Po przejrzeniu paru stron o tematyce biblijnej zdania są podzielone. Z jednej strony drzewo życia miało być ukryte :banan: , na drugiej napisano że mogli je obżerać ile dusza zapragnie ;).

Swoją drogą, symbol życia (już nie chodzi o jabłko) zawsze był chowany przed ludźmi. Przykładem jest mit. Skandynawska, Mezopotamska, Grecka, Rzymska, Egipska.

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Hajmdal"]Nie chciało mi się przepisywać ;P .[/quote] Jeżeli ci się nie chce wypowiadać, po prostu tego nie rób. Lepszy żaden argument niż byle jaki, szczerze mówiąc.

Mnie chodzi tylko o wersety, które mówią o tym, że były dwa wiechecie rodzące zakazane owoce. Wiadomo już (i w tej kwestii się zgadzamy), że w raju rosły takie dwa zajebiście nadzwyczajne drzewa. Jedno - na pewno po środku - drzewo życia. Drugie - Bóg (dosłownie) wie gdzie, ale możliwe, że też po środku, na co kilka rzeczy wskazuje.

[u](po raz nie wiem który) Rozdział drugi, wersety 16-17:[/u]
[i]Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; (17) ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść,[b] bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.[/b][/i]

[u]I rozdział trzeci, wersety 2-3:[/u]
[i]Niewiasta odpowiedziała wężowi: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, (3)[b][u] tylko[/u][/b] o owocach[b][i] z drzewa, które jest[/i][/b] w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść[b][u] z niego[/u][/b], a nawet go dotykać, [b]abyście nie pomarli[/b]. [/i]

Zaznaczyłam słowo "tylko", aby wskazać, że wszystkie inne drzewa były dozwolone. Wyraźnie jest też napisane, że było JEDNO zakazane. Całkiem możliwe, że Adam i Ewa nie mieli pojęcia, gdzie znajduje się drzewo życia, chociaż ciężko byłoby nie zauważyć czegoś, co jest w samym środeczku, poza tym, Bóg wiele by ryzykował, nie mówiąc im o jego położeniu, jednocześnie mając nadzieję, że nigdy go nie znajdą i nie skuszą się na jego owoce (a przecież tego im nie zabronił).

Ewa mówi, że pod groźbą śmierci nie wolno im czerpać z pewnego (jednego!) drzewa, które znajduje się w środku ogrodu. Wcześniej Bóg ostrzega ludzi, że umrą, jeśli zjedzą owoce z drzewa poznania dobra i zła. Wniosek z tego taki, że chodzi o to samo drzewo i ono również znajduje się w środku raju.

Rozdział trzeci, wersety 22-24:
[i]Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc[b] także[/b] z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki. (23) Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. (24) Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia[/i].

Słowo "także" nie wskazuje moim zdaniem na to, że wcześniej te owoce też były zakazane. Bóg powiedział, że oto człowiek stał się taki jak On, bo poznał dobro i zło. Za nieposłuszeństwo (a może i ze strachu) odebrał ludziom nieśmiertelność - dzięki temu człowiek Stwórcy nie dorównuje.

Nie dałabym sobie głowy uciąć, że ta "teoria" czy też interpretacja jest słuszna. Znalazłam takie wersety, które ją potwierdzają, sprawdzałam je również w łacińskim przekładzie na wszelki wypadek. Jeżeli pokażecie mi werset, który jasno wskazuje, że się mylę, po prostu przyznam, że to Wy macie rację i nie będę się upierać przy swoim ;)

Hajmdal - chodzi mi oczywiście o werset z Biblii, nie WIKIPEDII czy jakiejś strony, gdzie ludzie wykłócają się o to samo ;)

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Rozumiem że strony księży, kapłanów, zakonników mogą być, gdyż są oni ludźmi którzy zajmują się tymi sprawami ?. Edytowane przez Gość

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi