Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
MagicalFire

Upadłe Anioły

Rekomendowane odpowiedzi

W religii chrześcijańskiej upadły anioł to anioł wypędzony z Nieba za sprzeciwienie się Bogu lub powstanie przeciwko Niemu. [quote]Człowiek był idealnym tworem, gdyż posiadał wolną wolę, której anioły nie miały.[/quote] Więc Jeśli... Anioły nie Mają Wolnej woli, w jaki sposób mogą się sprzeciwić, zbuntować przeciwko Bogu ?

[center][gg=3]10987972[/gg]

'Może i jestem idiotą, ale nie jestem głupi.' ? Forrest Gump

"Может быть, я идиот, но я не дурак". ? Форрест Гамп[/center]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Są różne hipotezy, jedni twierdzą, że Anioły mają wolną wolę, drudzy, że nie. Jeśli jednak posiadają, no to łatwo wytłumaczyć, że Anioły odmówiły służbę Bogu i odeszły od niego. Jeśli nie posiadają, to jest możliwe, że Lucyfer (pierwszy upadły anioł) dał im moc wystarczająco dużą, by dały radę się sprzeciwić przeciwko Najwyższemu. Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="S.T.O"]Są róźne hipotezy, jedni twierdzą, że Anioły mają wolną wolę, drudzy, że nie[/quote] Toś nas oświecił...
[quote="S.T.O"]Jeśli nie posiadają, to jest możliwe, że Lucyfer (pierwszy upadły anioł) dał im moc wystarczająco dużą, by dały radę się sprzeciwić przeciwko Najwyższemu [/quote] Problem w tym że Lucek nie ma [według różnych podań] władzy w Królestwie Niebieskim więc aniołki nie bardzo łapią zasięg jego piekielnej rozgłośni... [niestety u nas odbiera aż za dobrze...]

Jest to zależne od hierarchii czy anioł ma wolna wolę czy nie. Zwykłe Anioły służebne są tworami bez duszy mającymi jedynie służyć.

Wystarczy troszkę poczytać aby dowiedzieć się że w różnych religiach napisane jest podobnie - Na początku Bóg objawił swe dzieło 7 lub 8 Archaniołom [nie pamiętam zbyt dobrze bo dawno swojej wiedzy nie odświeżałem] które miały pokłonić się człowiekowi i jemu służyć. Nie pokłonił się tylko jeden - Lucyfer który stwierdził ze człowiek jest zbyt niedoskonała istotą, i od tego się wszystko zaczęło... Z tego co pamiętam to, nazwijmy go - Lucek, miał ogólny przerost ego a do tego był chyba najpotężniejszym z archaniołów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Polecam książkę Anne Rice - Diabeł Memnoch, w której autorka dokładnie wyjaśniła problem upadłych aniołów. Nie skończyłam jej jeszcze czytać, ale w skrócie postaram się wyjaśnić.

Aniołem, który jak pierwszy się "zbuntował" był Memnoch. Był przerażony podobieństwem ludzi do Boga, a tym samym do aniołów, które zostały stworzone na podobieństwo Boga. Był przerażony kolejnymi objawieniami m.in ewolucją oraz podziałem ludzi na płci. Nie mógł pojąć podziału Boga na dwie części. Coraz częściej sprzeciwiał się Bogu, coraz częściej zarzucał mu brak rozsądku.
W końcu został zesłany przez Boga na ziemię, część aniołów postanowiła mu towarzyszyć.
Wg. książki Memnoch będzie mógł wrócić do nieba po uratowaniu wszystkich ludzkich dusz, dusz, których istnienia wg. Memnocha nie zdawał sobie sprawy Bóg (Memnoch ma żal do Boga, gdyż anioły dusz nie mają, w przeciwieństwie do ludzi).

Jak skończę książkę, to dopowiem więcej.

Niektóre kobiety są po to, by je wielbić, inne - żeby je bzykać. Problem mężczyzn polega na tym, że ciągle mylą pierwsze z drugimi (Jonathan Carroll)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pierwszym Aniołem który zbuntował prawie 1/3 innych Aniołów był Satanael. Zrobił to tylko dlatego iż Bóg nakazał mu służyć ludziom, a ten nie chciał jednak tego robić bo twierdził że ludzie są istotami "niższymi" od Anioła i dlaczego on jako doskonały twór Boski ma pomagać tym niedoskonałym. Najbardziej znanym jednak jest ten nasz nieszczęsny Lucyfer. Jednak samo słowo Lucyfer nie ma poczatku w Biblii jako Anioł Upadły. Jest taka hipoteza która mówi że Bóg wszystkim Aniołom dał wolną wolnę i to dlatego część z nich dokonała wyboru oddalenia się od niego samego. Istniało coś na wzór "rang w niebie" ci Aniołowie który nie oddali się zanadto od Boga zostawały bezpośrednio w jego zasięgu ręki, ci którzy oddali się bardziej zostawali aniołami (najniższą rangą), ci którzy oddali się jeszcze bardziej zostawali ludzmi, a którzy odsuneli się najbardziej zostawali upadłymi aniołami (demonami) i to im przypisuje się stworzenie piekła. Póżniej to już rożne rzeczy ludzie piszą, wszystkie te "domysły" są apokryfami których raczej nie możemy brać jako 100% pewne informacje. Mówiono właśnie że Bóg dal wolną wolę Aniołom wtedy kiedy stworzył już człowieka (chciał sprawdzić czy Anioł mając wolną wolę będzie się zachowywał jak człowiek który od samego początku został obdarzony tym "darem"), a te buntując się wywołały wojnę w niebie (wtedy upadł Lucyfer którego skrzydła zostały zniszczone. Archaniołowie poszukiwali go przez 7 dni na ziemi, a kiedy juz go znaleźli - wtrącili ostatecznie do piekła). Była też w innym źródle mowa o tzw. Oberwatorach których Bóg zesłał na ziemię do pomocy tworzenia Edenu razem z Archaniołami, Ci zakochali się w ziemskich kobietach, zdradzali innym ludziom sekrety Boskie, uczyli astronomii, sztuki wykonywania broni. Bogu nie podobało się to co zrobili i wygnał ich z nieba, przeklął na wieki i żeby oczyścić ziemię z tego bałaganu zesłał potop. Osz, mogę rozmawiać na temat religii zawsze i wszędzie :) Kocham ten temat ;)

Mi?o?? nigdy nie ustaje,

nie jest jak proroctwa, kt?re si? sko?cz?,

albo jak dar j?zyk?w, kt?ry zniknie,

lub jak wiedza, kt?rej zabraknie.

Tak wi?c trwaj? wiara, nadzieja, mi?o??-te trzy:

z nich za? najwi?ksza jest mi?o??”

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Satanael czyli Szatan, był na początku Aniołem(dokładniej Serafinem) tak jak każdy. Bo diabeł to jest po prostu Upadły Anioł. Są również ludzie, który twierdzą, że Szatan i Lucyfer to ta sama osoba. Z kolei LaVey - założyciel Kościoła Szatana w USA (wspomniany przeze mnie w temacie: Satanizm) napisał w Biblii Szatana 4 księgi i nazwał każdą z ksiąg imieniem demona. A raczej księcia piekieł. 4 księgi czyli 4 książęta: Szatan, Lucyfer, Lewiatan (brat Lucyfera) i Belial. Oni na początku byli Aniołami, nawet jednymi z najważniejszych. Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kolejne mity ze znanej na całym świecie mitologi chrześcijańskiej. Jakoś nie mam wiary w ludziki ze skrzydłami, czerwonego pana z rogami i widłami czy inne muminki na latających muchomorach. Dla mnie to wszystko zostało zmyślone przez ludzi. Dowodów na istnienie w.w. istot nie ma i raczej nie będzie.

I want to kill you

Your death I want to feel

Create your corpse in murder fantasies

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Katechizm Katolicki jasno pisze, że: Aniolowie to czyste duchy obdarzone rozumem i WOLĄ ktore były stworzone w stanie sprawiedliwości i świętości, aby odpowiadajac łasce Bożej zasłużyly sobie na chwale w niebie. Niestety nie wszyscy Aniolowie majacy WOLNA WOLE odpowiedzieli łasce Bożej, ci którzy jej odpowiedzieli zażywaja w niebie szczęścia oglądania Boga twarzą w twarz i nazywają sie wlasnie Aniolami,a sa podzieleni na 9 hufcow, ci zas ktorzy nie odpowiedzieli lasce Bozej, straceni zostali do piekla za grzech pychy i nazywaja sie zlymi duchami, ktorych glowa jest Lucyfer czyli szatan.

Złe duchy za dopuszczeniem Bożym mogą ludziom wyrządzac krzywde na rzeczach zewnetrznych i na ich własnych osobach,biorąc także ich ciala w posiadanie,mogą również ludzi naklaniac do grzechów przez pokusy,nie mogą jednak szkodzic ich zbawieniu wiecznemu bez ich dobrowolnej zgody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Po pierwsze cała historia upadłych aniołów to przenośnia. Nie bierzcie tego tak dosłownie. Każdy anioł cos symbolizuje. Belfegor, Lycyfer, Lewiatan, Sataneal, trochę ich tam nawymyślali. Ich historia ma byc przestrogą, przed tym, że nawet bliscy nam ludzie moga byc upadłymi aniołami chcącymi wbic nam nóż w plecy. Dlatego każdy upadły aniołek symbolizuje zdradę w innym odniesieniu do ziemskiego żywota.
Poza tym cała ta historia ładnie pasuje do doktryny, którą często zasłaniają sie wierzący brniąc sie przed argumentami radykalnych ateistów. Mianowicie niby Bóg musiał paru aniołów odesłac z nieba, by dac nam primo pokaz swojej siły, secundo świadomośc obecności zła.
[quote]Człowiek był idealnym tworem, gdyż posiadał wolną wolę, której anioły nie miały.[/quote] Jeden z wilu paradoksów chrześcijańskich. Ludzie wybaczcie dosadnośc, ale tych słów nie wypowiedział Bóg. To słowa jakiegos hebrajskiego, czy atm aramejskiego poety, którego wiersze ładnie pasowałym więc zostały wklejone do doktryn i kanonów chrześcijańskich.
Jednak ta historia stawia Boga w niekomfortowej sytuacji, że się tak wyrażę. :)
Załóżmy, że Bóg istnieje, no dobra załżmy, że kiedys w niebie siedział sobie brodaty człowiek z gromadka aniołów przy sobie. Ok. Nasz teoretyczny Bóg jest wszechmogący, tak? Więc od samego początku wiedział już, które aniołki spadna z nieba. Wsztystko zaplanował, by pewnego dnia wszczepic im wolna wolę, tak by sie zbuntowały i posłużyły jako rekwizyt ku pokazaniu ludziom, że wszędzie czai się zło.
Hipoteze, jakoby nasz teoretyczny Bóg miał byc zazdrosny o piękno aniołów bym odrzucił, bo stwierdzenier, że był alfą i omegą, chyba przesądza tutaj sprawę.

Ale jak juz pisałem to metafora oparta na umownych cytatach. Nic więcej.

[b][i]Odważnych, beztroskich, drwiących, brutalnych - takich nas chce mądrość; ona jest niewiastą i zawsze miłuje tylko wojownika.[/i][/b]

Fryderyk Nietzsche

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi