Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zielony34

Najoszczędniejsze Samochody

Rekomendowane odpowiedzi

W dobie rosnących cen paliw mam do was pytanie - Jakie samochody znacie lub uważacie za najoszczędniejsze? Szukam pracy i zastanawiam się powoli nad tym jaki samochód wybrać gdybym ją dostał (oczywiście za rozsądną cenę...) Jak na chwilę obecną myślę nad Cinquecento 900 (wtrysk) z gazem którego spalanie w trasie (zależy oczywiście od techniki jazdy) waha się od 4.3 - 5.5 L\100km w mieście 6.0 - 6.5 L\100km

Diesel? Mam kumpli jeżdżących na dieslach i powiem wam że biorąc pod uwagę ceny ropy to nie jest to silnik zbyt oszczędny... Wystarczy porównać ile km zrobi się np. na gazie i za jaka cenę a ile na ropie. Diesel zdecydowanie przegrywa w mieście - za 10zł gazu da się zrobić ok. 80km za 10zl ropy... hmm... Gdyby ceny ropy nie były tak wysokie to był bym skłonny zainwestować w diesla np taka Corsa B z silnikiem 1.5TD [67KM] trasa - 3.9 - 4.4 L\100 a słyszałem że da się zejść jeszcze niżej...

Jakie jest wasze zdanie?
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
80% spalania zalezy od kierowcy.
Dane ktore tu podales to jakies konkretne obliczenia, przyblizenia, czy dane producenta?
Na spalanie ma wplyw tyle czynnikow ze w glowie by Ci sie zakrecilo.
Jednak przede wszystkim tak jak napisalem - technika jazdy. Przyklady? Mialem z kumplem forda fieste - Te same silniki, tylko dwoch roznych kierowcow - mi palila 4,5-5l/100km, jemu 6,5l/100km.
Poza tym teraz trzeba jezdzic na swiatlach caly rok (+0,5l/100km), klimatyzacja tez swoje pali (+0,6l/100km), wypadalo by sprawdzac cisnienie w oponach poniewaz powietrze zmienia objetosc pod wplywem temperatury ( nizsze cisnienie, ewentualnie nie odpowiednie opony to wieksze opory toczenia, i okolo 0,5-1,0l/100km, oraz szybsze niszczenie ogumienia.)
Do tego wszystkiego dochodzi operowanie gazem - delikatne przyspieszanie, jazda na niskich obrotach, utrzymywanie stalej predkosci, hamowanie silnikiem pozwala zaoszczedzic nawet 2l/100km.
Jak widzisz nie wszystko zalezy od samochodu.
Polecam tez poszukac na necie jakis wskazowek co do ecodriving`u
Edytowane przez Gość

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości" - Terry Pratchett

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Mr.Q"]konkretne obliczenia[/quote] bo jak wiadomo
[quote="Mr.Q"]dane producenta[/quote] nie za bardzo mają się do rzeczywistości.
[quote="Mr.Q"]Na spalanie ma wplyw tyle czynnikow ze w glowie by Ci sie zakrecilo.[/quote]

np. otwarte szyby :mrgreen:
[quote="Mr.Q"]trzeba jezdzic na swiatlach caly rok (+0,5l/100km)[/quote] No tutaj to nie przesadzaj...
[quote="Mr.Q"]klimatyzacja tez swoje pali[/quote] Owszem ale jeżeli stawiamy na oszczędność to raczej nie wybieramy samochodu z klimą. Dla mnie to zbędny "wodotrysk"

Ogólnie o technice jazdy można było by założyć osobny temat bo mnie chodziło konkretnie o samochody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ostatnio jezdzilem VW Jetta 1,3 benzyna 1990. Spalanie lalka :mrgreen: 180km za 50zl/trasa/5osob + bagaze.

A o Vectrze juz rozmawialismy :-)

[size=75][color=#4996BA]** [b]Dodano: 16 Sierpień 08, 23:31[/b] **[/color][/size]
Swego czasu smigalem tez spory okres czasu BMW e36 1.8is benzyna 140km.

W miescie 12litrow to spokojnie palila bestyjka. W trasie mzona bylo zejsc do 7/8. Powiem tak, wybierajac auto nie kierowal bym sie teraz spalaniem, jezeli ktos niema nalogow (fajki), kobiety, to nieszkoda wydawac kasy na paliwo, za to otrzymujemy wesole miasteczko-doslownie :mrgreen:
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Peugeot wypuścił dośc ciekawie rozwiązany silnik. W modelu 308 jest on dostępny. A spalanie jest rzędu 3.8l/100km. Mój wujek ma Fiata Fiorino (czy jakoś) i mówi, że to świetny zakup. Ma 1.3 JTD silnik i spala około 4litrów diesla. Jest to moim zdaniem ekologiczne autko i warte uwagi.

[img]http://iv.pl/images/16979701038601218930.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="FREEQ"]Ma 1.3 JTD[/quote] Przeczytałem swego czasu pewien artykuł o dieslach i porównanie głównych konkurentów. Zwyciężył... Fiat. Silniki Multijet są podobno najoszczędniejszymi jednostkami wysokoprężnymi na rynku przy jednocześnie niewielkiej awaryjności ale żeby nie było zbyt pięknie - jak już coś padnie to trzeba pół silnika rozbierać żeby się do tego dostać. Dobrym przykładem jest Fiat Punto FL 03-07 1.9 JTD [85KM] oraz 1.9 Multijet [100KM] które to moim zdaniem są genialnymi silnikami.
[quote="Freq"]ostatnio jezdzilem VW Jetta 1,3 benzyna[/quote] mk2? Jeżeli tak to mam ten sam silnik - 1.3 KAT. 55KM w golfie i powiem Ci że zbyt oszczędny to on nie jest a jak Ci się jeszcze gaźnik rozreguluje albo ssanie to masz prze*****e... Mojemu dolega właśnie albo jedno albo drugie i w konsekwencji spalanie ma w granicach nawet 8L\100 przy spokojnej jeździe... Zastanawiam się nad wymianą gaźnika z Pierburga na Webera od fiata 125p tyle że trzeba by było bawić się w przeróbki bo weber nie ma automatycznego ssania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Zielony34"]wyciężył... Fiat. Silniki Multijet są podobno najoszczędniejszymi jednostkami wysokoprężnymi na rynku przy jednocześnie niewielkiej awaryjności ale żeby nie było zbyt pięknie - jak już coś padnie to trzeba pół silnika rozbierać żeby się do tego dostać. Dobrym przykładem jest Fiat Punto FL 03-07 1.9 JTD [85KM] oraz 1.9 Multijet [100KM] które to moim zdaniem są genialnymi silnikami. [/quote] To się zgadza. Silniki dieslowskie Fiata od wielu lat są uważane za najoszczędniejsze. I nie tylko uważane ale i takie są.
Ale dynamika również nie jest słaba. Jest moim zdaniem na wysokim poziomie. :-)

[img]http://iv.pl/images/16979701038601218930.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Troche odswieze bo temat umarl :)
Co do silnikow Fiata - to sa swietne jednostki, choc 1.3 jest oszczedny to troche nadszarpnal opinie silnikow serii MJ.
Najlepszy jest stary poczciwy 1.9 JTD, czy w wersjii 8 czy 16 zaworowej.
Aktualnie posiadam autko z silnikiem 1.9 JTDm 150km, i mimo sporej mocy delikatne poslugiwanie sie gazem na trasie sprawia ze spalanie wychodzi w okolicach 5l/100km, w miescie 6,5 srednio.
Ale poniewaz silnik zacheca do zabawy to u mnie te 5 palil poza sezonem, teraz lewy pas i poszedl :) a wtedy wyjdzie 7,5 czasem 8 (czeste wyprzedzania podnosza spalanie gwaltownie).

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości" - Terry Pratchett

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mam meganke 1.5dci. średnie spalanie, gdy jej nie deptam to maks 5l/100km. z deptaniem wychodzi 5.5l.
chwilowe gdy się ją bujnie na trasie to 2.5-2.7l/100km, także nie narzekam.

golfy też nie są paliwo żerne...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi