Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Rekomendowane odpowiedzi

Buddyzm jest ścieżką praktyki i rozwoju duchowego umożliwiającą Wgląd w istotę życia. Tradycja buddyjska przez ponad dwa tysiąclecia swego istnienia zgromadziła zasoby doświadczenia, z których może czerpać każdy, kto chce podążać ścieżką prowadzącą ku Oświeceniu.

Brak Boga stwórcy w buddyzmie sprawia, iż często nie uważa się go za religię w utartym w naszym kręgu kulturowym znaczeniu tego słowa. Podstawy buddyzmu są łatwe do zrozumienia i zastosowania: nic na świecie nie jest stałe lub niezmienne; nasze działania pociągają za sobą skutki; w każdej sytuacji możliwa jest zmiana. Buddyzm zwraca się więc ku wszystkim ludziom, niezależnie od rasy, narodowości czy płci. Naucza też praktycznych metod, takich jak medytacja, dzięki którym możemy wcielić w życie jego nauki, wziąć odpowiedzialność za własne życie, zmienić się na lepsze, rozwinąć w sobie świadomość, współczucie oraz mądrość. Na świecie jest około 350 milionów buddystów, a nieustannie rośnie ich liczba w krajach, które nie są tradycyjnie krajami buddyjskimi (np. w Europie i Ameryce). Istnieją różne formy buddyzmu, lecz wszystkie tradycje łączy nie uciekanie się do przemocy, wolność od dogmatów, tolerancja oraz - w większości przypadków - medytacja.

co myślicie o tej wierze ??

[size=9][color=darkred]
edit Nef.[/color]
[/size]
Edytowane przez Gość

[center][gg=3]10987972[/gg]

'Może i jestem idiotą, ale nie jestem głupi.' ? Forrest Gump

"Может быть, я идиот, но я не дурак". ? Форрест Гамп[/center]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]co myślicie o tej wieże ??[/quote] jak dasz zdjecie tej wiezy to powiem co mysle o tym, jak wyglada:D

a jezeli chodzi Ci o wiare to uwazam, ze jest to piekna wiara i szanuje buddystow, chociaz sama w nic takiego nie wierze :D

Two things are infinite: The Universe and human stupidity, althought I'm not sure about The Universe. - Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Popraw ten paskudny błąd.

Topic: rzeczywiście, buddyzm traktuję bardziej jako prąd filozoficzny niż wyznanie jako takie. Nie wydaje mi się jednak, aby medytacja była lekiem na całe zło :-) Nie lubię biernych postaw.

Kiedyś Dalaj Lama na pytanie co by było, gdyby został podważony jakaś kwestia w buddyźmie, odpowiedział, że "w takim razie konieczna byłaby drobna modyfikacja". Bardzo mi się to spodobało. [quote="MagicalFire"]Na świecie jest około 350 milionów buddystów, a nieustannie rośnie ich liczba w krajach, które nie są tradycyjnie krajami buddyjskimi (np. w Europie i Ameryce)[/quote] Cóż, to moim zdaniem bardziej moda niż rzeczywista chęć odnowy duchowej na ścieżce buddyzmu.

Miau - to fakt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W buddyzmie nie ma czegoś takiego jak Bóg. Wg wyznawców tej wiary człowiek, który normalnie żyje, po śmierci przemienia się w pewien stan, lepszy lub gorszy i wg buddystów jeśli ta osoba narodzi się w lepszym, to narodzi się jako człowiek, jeśli narodzi się pod gorszym stanem, to narodzi się jako zwierzę, albo drzewo. Lub nawet kamień. Jakby ktoś nie wiedział, mówię o reinkarnacji.

Ja sądzę, że ich wiara jest nawet trochę śmieszna, bo ja nie rozumiem, jak można wierzyć w to, że można się narodzić jeszcze raz na tym świecie w postaci innego człowieka, zwierzęcia czy rośliny? Dla mnie to jest po prostu niemożliwe, tak jak dla innego chrześcijanina.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Inny punkt widzenia - Buddyzm

Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi
czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego,
że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z
tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swoim
autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w
jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi
prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie
za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za
prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam
i innym.

- Budda -

Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona
przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i
teologii. Zawierając w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co
duchowe, powinna oprzeć się na poczuciu religijności wyrastającym z
doświadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pełnej
znaczenia jedności. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi. (...) Jeżeli
istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom
współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.

Albert Einstein

Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia.

Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.

Oby nie były oddzielone od prawdziwego szczęścia - wolności od
cierpienia.

Oby spoczywały w wielkiej równości, wolnej od przywiązania i
niechęci.

"Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła,
nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla
wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych
ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej.
Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie
się Buddą. Nie szukajcie niczego innego."

Eihei Dogen Zenji, Shoi

"Wyobraźmy sobie falę na powierzchni morza. Z jednego punktu
widzenie jest samodzielnym zjawiskiem, z początkiem i końcem,
narodzeniem i śmiercią. Z innego punktu widzenia fala, będąc tylko
stanem wody, nie ma samoistnego bytu. Jest to chwilowy fenomen
powstały z wody i wiatru. Każda fala jest połączona z innymi.

Jeśli spojrzycie na życie w ten sposób nic nie ma samoistnego bytu.
To właśnie w ten sposób postrzega zjawiska i rzeczy umysł w stanie
próżni."

Sogyal Rinpoche

[size=75][color=#4996BA]** [b]Dodano: 18 Luty 09, 21:44[/b] **[/color][/size] [quote="S.T.O"]Ja sądzę, że ich wiara jest nawet trochę śmieszna, bo ja nie rozumiem, jak można wierzyć w to, że można się narodzić jeszcze raz na tym świecie w postaci innego człowieka, zwierzęcia czy rośliny? Dla mnie to jest po prostu niemożliwe, tak jak dla innego chrześcijanina.[/quote] Nie do końca jest tak jak piszesz ;-)
Buddyzm owszem głosi odradzanie się świadomości w nowym ciele, ale skoro jesteś człowiekiem to odrodzisz się jako człowiek, odrodzenie się jako roślina nie jest możliwe a inkarnacja zwierzęca jest niezwykle mało prawdopodobna, dla mnie niemożliwe jest istnienie wiecznego piekła i niebo do którego posyła Bóg, tak jak dla każdego buddysty więc nie ma się co tak dziwić tylko trzeba porozmawiać :aloha:

I nie piszcie że Buddyzm to wiara (ani wieża :mrgreen: ), w Buddyzmie chodzi o wszystko tylko nie o ślepą wiarę.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Damian907"]Buddyzm owszem głosi odradzanie się świadomości w nowym ciele, ale skoro jesteś człowiekiem to odrodzisz się jako człowiek, odrodzenie się jako roślina nie jest możliwe a inkarnacja zwierzęca jest niezwykle mało prawdopodobna[/quote] Owszem. Zacytowany przez ciebie kolega pewnie miał na myśłi hinduizm. Gdzie według wierzących dusza przechodzi po kolei po każdym stopniu, tzn. najpierw jest rzeczą, potem odradza się jako roślina, następnie jako zwierzę, potem jako człowiek, aż w końcu będzie 'jednym z bogiem'. Jeżeli zaś popełni jakieś przestępstwo, to schodzi w dół, tj. z człowieka na zwierzę, np.

[color=#00FF80]Nie wiem, nie znam się, nie obchodzi mnie to.[/color] :woot:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Buddyzm dla mnie to wiara jak każda inna.... Ma swoje plusy i minusy,bo nic przeciez nie jest idealne ;-) Jednak szanuje ta wiare...Nie za same podstawy typu,ze Bog nie istnieje, ale za to co ta wiara za soba niesie... Tolerancja, ucieczka od przemocy czyli to czego w dzisiejszym swiecie szuka kazdy czlowiek...Moze wlasnie dlatego rosnie liczba wyznawcow buddyzmu :-D Wiara,ktora opiera sie na tym co jest bliskie wspolczesnym ludziom moze byc dla nich oparciem i sposobem zrozumienia otaczajacego swiata...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="kabri90"]Buddyzm dla mnie to wiara jak każda inna....[/quote] Buddyzm, to nie jest wiara. To ruch filozoficzno-religijny :)

[quote="MagicalFire]co myślicie o tej wieże [/quote]

Interesuje mnie parę urywków. Dharma, pęty samsary, bodhisttwowie, Nagardźuma, niepotrzebne pytania, edykty Aśoki i parę innych spektów. Jedno z bardziej sensownych wyznań. A juz na pewno sensowniejsze od katolicyzmu. Przynajmniej w mojej opini.
Edytowane przez Gość

[b][i]Odważnych, beztroskich, drwiących, brutalnych - takich nas chce mądrość; ona jest niewiastą i zawsze miłuje tylko wojownika.[/i][/b]

Fryderyk Nietzsche

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fałszywe religie są przeszkodami dla zbawienia :)

Panie Jezu Chryste ! Rozpal we mnie ogień!

[img]http://img193.imageshack.us/img193/5467/beznazwy2kopiaq.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Ogień Prawdy"]Fałszywe religie są przeszkodami dla zbawienia :) [/quote] no to ty tez wyznajesz fałszywa

[center][gg=3]10987972[/gg]

'Może i jestem idiotą, ale nie jestem głupi.' ? Forrest Gump

"Может быть, я идиот, но я не дурак". ? Форрест Гамп[/center]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Ogień Prawdy"]Fałszywe religie są przeszkodami dla zbawienia [/quote] http://www.youtube.com/watch?v=jH3gWfnxQW0 masz, posłuchaj sobie. Prawda boli, co nie?

[color=#FFFFFF]Dzisiejsze posty sponsorują litery A i H, oraz liczby 14 i 88.[/color]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[b][color=#FF00FF]Ogień Prawdy[/color][/b], weź ogarnij wsadz se dildo miedzy nogi i spierdzielaj z tym bogiem do watykanu ;/

Umiem się zachować

Gadam też z sensem

Inteligencją

Nie dam się zbić z panteonu

Trudno co robić, że kilka złych mam nawyków

Nie żyłem pod kloszem więc wiem co to błoto

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Co do Buddyzmu to nie bardzo moge się wypowiadać bo w sumie to mało na ten temat wiem...
To byc może jest dobra religia jednak nie dla mnie bo jestem wychowana w wierze katolickiej w której co prawda wiele mi się nie podoba jednak i tak nie zamierzam jej zmieniać.
Dodam jeszce że jestem wierząca ale nie praktykująca co podobno się ze soba kłóci jak to mówią księża.
Wg mnie tak nie jest bo można praktykowac samemu, kościół i jego wystawne budowle nie są tak naprawdę do niczego potrzebne.
Wniosek jeśli ktoś chce niech wierzy w Buddę ja nie mam nic przeciwko temu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi