Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zielony34

Fantastyka

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
Zapraszam do rozmowy na temat Fantastyki. Piszcie jakie książki polecacie, jakie macie wrażenia po przeczytaniu danej książki, dyskutujcie o zapowiedziach, cytatach, bohaterach itp. itd. Prościej pisząc - o wszystkim co związane jest z Fantastyką :] Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
To ja zacznę :D

Co mogę polecić z fantastyki?

1. Tolkien - ale do jego książek trzeba dojrzeć moim zdaniem
2. Sapkowski - tego pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać
3. Ursula Le Guin - Ziemniomorze
4. Terry Pratchett
5. Roger Zelazny - Kroniki Amberu
6. Marion Zimmer - Był sobie raz na zawsze król
7. Piers Anthony - Xanth
8. Maria Lidia Kossakowska - Siewca wiatru
9. Jacek Piekara - się rozumie samo przez się

do 10 powinnam dodać Anne Rice, ale waham się, bo nie jest to klasyczna fantastyka. No nie, chyba jednak jej nie zaliczę.

Dla wszystkich spragnionych lektury o fantasy polecam bestiariusz Sapkowskiego.
Niesamowita książka :-D

a, jeszcze cytat z bestiariusza :D rozwalił mnie :D
[quote]Wcale nie lepiej wyglądała sytuacja w fantasy. Howardowski "model supermana" zakładał, rzecz jasna, rolę kobiet sprowadzoną do atrakcyjnej zdobyczy i zasłużonej nagrody wojownika - wszakże Conan i jego koledzy byli, jak w [i]Dance Macabre[/i] nazwał ich dowcipnie Stephen King, [i]strong-thewed barbarians whose extraordinary prowess at fighting is only excelled by their extraordinary prowess at fucking[/i][/quote]
Edytowane przez Gość

Niektóre kobiety są po to, by je wielbić, inne - żeby je bzykać. Problem mężczyzn polega na tym, że ciągle mylą pierwsze z drugimi (Jonathan Carroll)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Moja 'przygoda' z fantastyką zaczęła się kilka lat temu, kiedy to Harry Potter stał się tak sławny, że wszyscy go czytali. Najbardziej do gustu przypadł mi Sapkowski, uwielbiam czytać jego książki. Tolkiena na razie czytałam tylko "Hobbit, czyli tam i z powrotem", co mnie nieco zniechęciło (lektura, eh), ale w wakacje zamierzam przeczytać Władcę pierścieni :)

Bo kolory naszej t?czy wybieramy sobie sami (;

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="pinezka"]Moja 'przygoda' z fantastyką zaczęła się kilka lat temu, kiedy to Harry Potter stał się tak sławny, że wszyscy go czytali.[/quote] HP to nie fantastyka.
[quote="pinezka"]"Hobbit, czyli tam i z powrotem", co mnie nieco zniechęciło (lektura, eh)[/quote] ja się modliłem żeby mieć Hobbita w spisie lektur na humanistycznym.... Niestety nie było a szkoda. Mimo iż jest to z pewnością bardzo lekka fantastyka zaadresowana raczej do dzieci to czyta sie ją bardzo przyjemnie i lekko. Ja sam przeczytałem Hobbita z 4 razy chyba.
[quote="pinezka"]w wakacje zamierzam przeczytać Władcę pierścieni :) [/quote] Polecam wcześniej przeczytać Silmarilion.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Zielony34"]HP to nie fantastyka. [/quote] podchodzi pod fantastykę.
pod dział, jak to określił Sapkowski "jednorożce w ogrodzie". ale jest to niewątpliwie bardzo cienka linia.
[quote="Zielony34"]ja się modliłem żeby mieć Hobbita w spisie lektur na humanistycznym.... [/quote] ja się modliłam, żeby nie mieć... odzieranie tego z magii, rozkładanie na czynniki pierwsze to byłoby zniszczenie klimatu tego dzieła wg mnie

Niektóre kobiety są po to, by je wielbić, inne - żeby je bzykać. Problem mężczyzn polega na tym, że ciągle mylą pierwsze z drugimi (Jonathan Carroll)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Zielony34"]HP to nie fantastyka. [/quote] Może być czym chce, ważne że dzięki niemu zaczęłam się interesować fantastyką,. nieprawdaż? Jakiś początek zawsze musi być, nawet jeśli jest kiepski. [quote="Aillin"]ja się modliłam, żeby nie mieć... odzieranie tego z magii, rozkładanie na czynniki pierwsze to byłoby zniszczenie klimatu tego dzieła wg mnie[/quote] I chyba właśnie dlatego zniechęciłam się do tej książki. Czytało się całkiem przyjemnie, ale doszukiwanie jakichś symboli i innych lekturowych dupereli mnie dobiło.

Bo kolory naszej t?czy wybieramy sobie sami (;

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja jestem dziwnym przypadkiem :D
Dlaczego? Bo Tolkiena pochłaniam w ilościach przeogromnych. Uwielbiam, uwielbiam i jeszcze raz uwielbiam. Ale inna fantastyka, a próbowałam wieeelu rzeczy, po prostu mnie nie ciagnie. No może jeszcze Terry Pratchett, ale to bardziej za poczucie humoru niż za fantastykę ^^
[quote="Zielony34"]Polecam wcześniej przeczytać Silmarilion.[/quote] A ja zdecydowanie nie. Silmarillion jest oczywiście genialny i trzeba go przeczytać, ale jest zbyt ciężki jak na początek (w sensie przed WP). Wszystko się myli i trzeba wracać po milion razy do tego się już przeczytało. Według mnie najlepsza kolejność to Hobbit, WP, Silmarillion.

[size=1][color=green]Nie zwlekaj z rado?ci? do jutra.[/color][/size]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Co sądzicie o kondycji naszej rodzimej fantastyki?

Osobiście uważam że z roku na rok jest co raz lepsza. Mamy sporą rozpiętość w twórczości naszych pisarzy. Prym wiedzie oczywiście wydawnictwo Fabryka Słów które to od pewnego czasu stara się chyba stworzyć coś w rodzaju "Dream Team" skupiając pod swoimi skrzydłami najlepszych twórców.

Zapraszam do zapoznania się z książkami 2 autorów :

Jacka Piekary oraz Jakuba Ćwieka

http://www.scypion.pl/forum/viewforum.php?f=122

Jeżeli zainteresowanie będzie jako takie to zacznę wrzucać więcej książek. Aillin myślę że też wstawi coś od siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wy mówicie Tolkien (genialny) Sapkowski (nie przepadam) A czytaliście Lema ojciec fantastyki przecież a jeśli chodzi o książki to pisać do mnie to prześle na maila ;-) Może Pan Stanisław nie pisał typowej fantastyki ale on wprowadził podwaliny tego pięknego nurtu do naszej ojczyzny. A z fantastyki mogę polecić:

1) Bialolecka Ewa - Tkacz Iluzji
2) Charles Dickens
3) Cook Robin
4) Daley Brian - Star Wars(Cała trylogia)

I masę masę więcej jedyne 6GB fantastyki ;-)

Zakon Pi??? Boga "Niechaj z?o teraz uwa?a gdy? s?udzy ?wiat?a nadchodz?"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Molecht"]Lema[/quote] [quote="Molecht"]Daley Brian - Star Wars(Cała trylogia) [/quote] To nie jest Fantastyka tylko SF a Ja osobiście SF nie lubię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ops mój błąd ale można też przeczytać ;-)

Zakon Pi??? Boga "Niechaj z?o teraz uwa?a gdy? s?udzy ?wiat?a nadchodz?"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No to zaczynamy
1) Sapkowski
2)Ziemiański
3)Piekara
4)Tolkien
Ogólnie lubię czytać fantastyka tylko nie mam pamięci ani do autorów ani to tytułow i ubolewam nad tym :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Aillin"]To ja zacznę :D

Co mogę polecić z fantastyki?

1. Tolkien - ale do jego książek trzeba dojrzeć moim zdaniem
2. Sapkowski - tego pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać
3. Ursula Le Guin - Ziemniomorze
4. Terry Pratchett
5. Roger Zelazny - Kroniki Amberu
6. Marion Zimmer - Był sobie raz na zawsze król
7. Piers Anthony - Xanth
8. Maria Lidia Kossakowska - Siewca wiatru
9. Jacek Piekara - się rozumie samo przez się

do 10 powinnam dodać Anne Rice, ale waham się, bo nie jest to klasyczna fantastyka. No nie, chyba jednak jej nie zaliczę.

Dla wszystkich spragnionych lektury o fantasy polecam bestiariusz Sapkowskiego.
Niesamowita książka :-D

a, jeszcze cytat z bestiariusza :D rozwalił mnie :D
[quote]Wcale nie lepiej wyglądała sytuacja w fantasy. Howardowski "model supermana" zakładał, rzecz jasna, rolę kobiet sprowadzoną do atrakcyjnej zdobyczy i zasłużonej nagrody wojownika - wszakże Conan i jego koledzy byli, jak w [i]Dance Macabre[/i] nazwał ich dowcipnie Stephen King, [i]strong-thewed barbarians whose extraordinary prowess at fighting is only excelled by their extraordinary prowess at fucking[/i][/quote][/quote]
Słuszna lista, niewiele bym tu zmienił. Może dodałbym Dicka i Dukaja

[url=http://www.nikoletta.pl/]sukienka czarna[/url]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mimo tego ze np moja mama tepi ten rodzaj literatury to ja go wprost uwielbiam.
Oczywiscie Tolkien, nie polece nie wymienie jako ulubione, to poprostu klasyka, ktora uwazam, ze TRZEBA przeczytac. Chociaz Hobbita. Ale musze przyznac ze to hobbitn najmniej mi sie podobal. Silmarillion juz bylo dla mnie lepsze.
Sapkowskiego to polecila bym chyba wiedzmin podobal mi sie najbardziej.
Co do Forgotten Realms to polecam i jednoczesnie podkreslam ktore sa moimi ulubionymi:
Trylogia piesni i mieczy,[Cień Elfa,Pieśń Elfa,[u]Srebrne Cienie[/u],Twierdza Cieni,Kule snów] fajne ksiazeczki na kibel. Fajnie sie czyta dosc nietypowe polaczenie brada i zabojcy a takze ksiezycowe miecze ktore jezeli chodzi o FR sa moimi ulubiencami [mowa o grach jak i ksiazkach]
Seria o Shandril,[Magiczny Ogień
Korona Ognia] bardzo typowa historyjka, bardzo typowy schemat ksiazki, jednak w niektorych momentach naprawde dziwila.
Jezeli chodzi o Pratchetta, to nie moje ulubienice i antypatie sa w temacie jemu poswieconym.
POlecam rowniez Sage Recluce, czytalam dawno, ma w prawdzie chyba 7 tomow, z czego ja polecila bym pierwsze 5.

Trylogia Kusziela autorstwa Jacqueline Carey, czytalam ja ostatnio i aktualnie zaliczaja sie juz do moich 10 najlepszych ksiazek jakie w zyciu przeczytalam ^^ polecam kazdemu, zwlaszcza paniom, bo jest tzw potoczny "ogien"
POlecam rowniez Rapsodie i jej dalesze czesci, ktora tez bardzo mnie urzekla samym pomyslem i jak to ktos kiedys powiedzial "tym ze saly swiat jest muzyka"
pewnie cos jeszcze pozniaj dodam

nuits de young

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Postaram się reaktywować ów temat. Czym jest dla was owa fantastyka. Jak ją postrzegacie ?. Jak wg was wyglądało by wasze życie bez niej ?. Najlepiej (wg. mnie) opisał ją G.R.R.Martin podczas wywiadu.

[youtube]v=4hJhmxc3Arw&[/youtube]

"No knowledge can save you,

And no magic will save you.

For you will end up in Fenrir's belly,

While heaven and earth will burn

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Postaram się reaktywować ów temat. Czym jest dla was owa fantastyka. Jak ją postrzegacie ?. Jak wg was wyglądało by wasze życie bez niej ?. Najlepiej (wg. mnie) opisał ją G.R.R.Martin podczas wywiadu.

[youtube]4hJhmxc3Arw&[/youtube]

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://www.youtube.com/watch?v=4hJhmxc3Arw&feature=related

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
:) Nie lubie fantastyki. Dlatego nic z tego gatunku nie czytuje.
Wiem , ze wiekszosc ludzi zachlystuje sie fantastyka. Ale to nie moja bajka. Lubie realny swiat i to jest to.
Zreszta kazdy czyta to co lubi i to co go facynuje. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Skończyłem sagę "Pan Lodowego Ogrodu" wczoraj. Mogę polecić to polskie fantasy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Polecam książki Brandona Sandersona.

Ach te Elantris.

"DUC IN ALTUM! WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ZAWIERZ CHRYSTUSOWI, POKONAJ SŁABOŚĆ I ZNIECHĘCENIE, I NA NOWO: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ! ODKRYJ GŁĘBIĘ WŁASNEGO DUCHA. WNIKAJ W GŁĘBIĘ ŚWIATA. PRZYJMIJ SŁOWO CHRYSTUSA ZAUFAJ MU I PODEJMIJ SWĄ ŻYCIOWĄ MISJĘ.”

Ludzie nowego wieku oczekują twego świadectwa.

Nie lękaj się!  Wypłyń na głębie!
Jest przy Tobie Chrystus.
Sercem obejmuje każdego i każdą z Was.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="cooleris"]Skończyłem sagę "Pan Lodowego Ogrodu" wczoraj. Mogę polecić to polskie fantasy :)[/quote]
Ano kawał dobrej literatury :P.

Ja stanowczo polecam G.R.R.Martina z jego pieśnią lodu i ognia ;). W sumie jedna z najlepszych sag jakie czytałem.

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A do którego tomu ? ;>

in Surt's unholy fire."

? Doom of Odin

It comes on Ragnarök

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Metro 2033 i druga, nieco słabsza w moim mniemaniu "Metro 2034". Do tego parę książek z uniwersum pisanych przez innych autorów. Świetnie zbudowany klimat. Jeśli ktoś tylko lubi post-apo, to gorąco polecam :)

Człowiek człowiekowi żeli papą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi