Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
borysek01

Statystyki z ShoutCAST’a w PHP

Rekomendowane odpowiedzi

[hide] [b] ShoutCAST to jedna z technologii umożliwiających prowadzenia transmisji radiowych w internecie. W artykule przedstawiam sposób odczytywania statystyk serwera ShoutCAST’owego, który może zostać wykorzystany na stronie niejednego radia internetowego. [/b]

Łukasz Świerżewski

Większość powstających rozgłośni internetowych boryka się z problemem odczytywania statystyk serwera. Owszem, istnieją darmowe skrypty, które to umożliwiają, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się jak to naprawdę działa.
Na początek skonstruujemy klasę, która będziemy wykorzystywać w skrypcie. Otwieramy dowolny edytor tekstu, a następnie zapisujemy nowy dokument pod nazwą ‘shoutcast.class’. Teraz przechodzimy do samego kodu: [code] <? class ShoutCAST { var $host, $port, $pass, $dane, $values, $indexes; [/code] Klasę zdeklarowaliśmy pod nazwa ‘ShoutCAST’ i utworzyliśmy zmienne, które będą przechowywać dane potrzebne do działania skryptu.
Kolejnym krokiem będzie stworzenie metody, która nawiąże połączenie z serwerem ShoutCAST’owym: [code] function connect() { $fp = fsockopen($this->host, $this->port, $errno, $errstr, 10); if (!$fp) { return false; } else { fputs($fp, "GET /admin.cgi?pass=".$this->pass."&mode=viewxml HTTP/1.0\r\n"); fputs($fp, "User-Agent: Mozilla\r\n\r\n"); while (!feof($fp)) { $this->dane .= fgets($fp, 512); } fclose($fp); if (stristr($this->dane, "HTTP/1.0 200 OK") != true) return false; $code_xml = xml_parser_create(); if (!xml_parse_into_struct($code_xml, $this->dane, $this->values, $this->indexes)) return false; xml_parser_free($code_xml); return true; } } [/code] Jak widać w powyższym kodzie, na początku zainicjowaliśmy połączenie z serwerem. Jeśli nie udało się go nawiązać funkcja zwraca wartość ‘false’, w przeciwnym wypadku następuje pobranie danych w formacie XML i przypisanie ich do zmiennej ‘$dane’. Jeśli dane są poprawne przystępujemy do ich parsowania poprzez zastosowanie odpowiednich funkcji PHP. Jeśli operacja ta się nie powidła metoda zwraca wartość ‘false’. Gdy wszystkie czynności przebiegły poprawnie zostanie zwrócona wartość ‘true’. Oczywiście można stworzyć system zarządzania błędami podczas próby połączenia z serwerem, lecz to już pozostawiam w Waszych rękach.
Następnym etapem będzie skonstruowanie metody, która posłuży nam do odczytywania poszczególnych wartości statystyk:
[code] function showValue($which) { return($this->values[$this->indexes[$which][0]]["value"]); } [/code] Metoda ta może przyjąć następujące argumenty, które zwrócą odpowiednią wartość:
[code] CURRENTLISTENERS – ilość aktualnych słuchaczy PEAKLISTENERS – dotychczasowy rekord liczby słuchaczy MAXLISTENERS – maksymalna ilość słuchaczy SERVERGENRE – rodzaj serwera SERVERURL – adres URL strony SERVERTITLE – nazwa serwera SONGTITLE – nazwa utworu aktualnie odtwarzanego IRC – identyfikator IRC AIM – identyfikator AIM ICQ – identyfikator ICQ STREAMSTATUS – status strumienia BITRATE – jakość nadawania [/code] Mogą występować także argumenty tj. REPORTEDLISTENERS, AVERAGETIME, WEBHITS, STREAMHITS, lecz nie będą nam one potrzebne.
Na koniec zamykamy naszą klasę:
[code] } ?> [/code] Teraz kiedy już mamy gotową klasę ShoutCAST możemy skonstruować kod, który wyświetli pobrane dane w taki sposób, aby pasowały one na naszej stronie.
Otwieramy dowolny edytor tekstu i zapisujemy dokument pod jakąś nazwą, a następnie przystępujemy do skonstruowania kodu:
[code] <? include(‘shotcast.class’); [/code] Na początku musieliśmy dodać do skryptu plik, zawierający napisaną wcześniej klasę.
Później musimy zadeklarować ową klasę i podać odpowiednie dane, które umożliwią nawiązanie połączenia z serwerem:
[code]$shoutcast = new ShoutCAST(); $shoutcast->host = "192.189.45.3"; // adres IP serwera $shoutcast->port = 8000; // port serwera $shoutcast->passwd = "haslo"; // hasło do serwera [/code] Podane dane są tylko przykładowe i nie odwołują się do żadnego serwera, a jeżeli tak jest to jest to kwestia tylko przypadku.
W następnej kolejności sprawdzamy czy nawiązanie połączenia z serwerem jest możliwe i jeśli tak, to przystępujemy zidentyfikowania statusu serwera. Jeśli jest on włączony to pobieramy i wyświetlamy interesujące nas dane.
[code] if ($shoutcast->connect()) { if ($shoutcast->showValue(‘STREAMSTATUS’)) { print “Nazwa serwera:”.$shoutcast->showValue(‘SERVERTITLE’)).”<br>”; print “Ilość słuchaczy:”.$shoutcast->showValue(‘CURRENTLISTENERS’)).”<br>”; print “Limit słuchaczy:”.$shoutcast->showValue(‘MAXLISTENERS’)).”<br>”; print “Rekord słuchaczy:”.$shoutcast->showValue(‘PEAKLISTENERS’)).”<br>”; print “Rodzaj serwera:”.$shoutcast->showValue(‘SERVERGENRE’)).”<br>”; print “URL serwera:”.$shoutcast->showValue(‘SERVERURL’)).”<br>”; print “Nazwa piosenki:”.$shoutcast->showValue(‘SONGTITLE’)).”<br>”; print “Jakość nadawania:”.$shoutcast->showValue(‘BITRATE’)).”<br>”; print “IRC:”.$shoutcast->showValue(‘IRC’)).”<br>”; print “AIM:”.$shoutcast->showValue(‘AIM’)).”<br>”; print “ICQ:”.$shoutcast->showValue(‘ICQ’)).”<br>”; [/code] Gdy status serwera zwraca wartość ‘false’, oznacza to, że w danej chwili nie ma nadawanych żadnych informacji. Możemy to zasygnalizować odpowiednim komunikatem:
[code] } else { print "Serwer jest włączony, ale aktualnie nie ma żadnej audycji."; } [/code] Podobnie, gdy nie możliwe jest połączenie z serwerem możemy zwrócić stosowny komunikat:
[code] } else { print “Serwer jest wyłączony.”; } ?> [/code] Oczywiście skrypt musieliśmy zakończyć odpowiednim tagiem.
W ten sposób zakończyliśmy prace. Teraz gotowy skrypt można wykorzystać na dowolnej stronie internetowej. Warto zastanowić się nad skonstruowaniem wspomnianej wcześniej obsługi błędów połączenia z serwerem, gdyż w ten sposób możemy kontrolować przyczyny powstawania problemów, a zatem je eliminować.


From : http://www.webinside.pl/php/tutoriale/134

[/hide]
Edytowane przez Gość

[img]http://img.userbarz.com/86/17037.gif[/img]

[img]http://img.userbarz.com/88/17421.gif[/img]

[img]http://img.userbarz.com/119/23688.png[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...