Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
alusiek

moda na cesarskie ciecia

Rekomendowane odpowiedzi

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia jedynie 10-15% wszystkich porodów powinno się kończyć cięciem cesarskim. Tymczasem w bogatych krajach Europy i Ameryki Północnej przez cięcie przychodzi na świat 20-30% dzieci. Światowi rekordziści to Brazylia, Chile, Indie i Tajlandia (40-48%), gdzie tego rodzaju poród uważany jest za przywilej bogatych i nowoczesnych kobiet. Najniższe wskaźniki ma Holandia - zaledwie 10% porodów.

W Polsce w ten sposób przychodzi na świat 20% noworodków. A więc i ty masz sporą szansę przywitać swoje dziecko na stole operacyjnym.

Cesarskie cięcie na życzenie
Lekarze spierają się, czy wykonywanie cesarskiego cięcia wyłącznie na życzenie rodzącej to dobre rozwiązanie. Zwolennicy argumentują, że przy obecnym zaawansowaniu medycyny, każda kobieta powinna sama podjąć decyzję o sposobie, w jaki chce urodzić.
Przeciwnicy twierdzą, że poród naturalny jest korzystniejszy dla zdrowia mamy i dziecka, a ingerencja chirurgiczna powinna być ostatecznością.

Szybko, łatwo i bez bólu...
Poród naturalny to ogromny wysiłek dla kobiety i jej maleństwa. Zwykle maluch rodzi się kilka lub kilkanaście godzin. Kobieta, której dziecko przychodzi na świat przez cesarskie cięcie nie musi znosić takich trudów. Po 20-30 minutach od podania znieczulenia jest już po wszystkim. Jej maluszek nie męczy się i nie jest narażony na niedotlenienie i stres związany z pokonywaniem trudnej drogi na świat. Cesarskie cięcie pozwala też uniknąć rodzącej krępujących sytuacji, towarzyszących niekiedy porodowi naturalnemu.
Na przykład tego, że przy silnym parciu, w obecności męża i lekarzy mimowolnie oddadzą stolec.
Po operacji kobieta nie ma kłopotów z siadaniem oraz występującym niekiedy po porodzie naturalnym mimowolnym popuszczaniem moczu, spowodowanym mikrourazami tkanek miednicy małej. Nie dochodzi też do rozciągnięcia pochwy (co u niektórych kobiet zmniejsza doznania seksualne), a podjęcie współżycia nie wiąże się z dyskomfortem w okolicy narządów rodnych.
W pierwszych dniach po cesarskim cięciu świeżo upieczona mama zwykle wygląda lepiej niż kobiety, które rodziły naturalnie (wielogodzinny wysiłek jest często przyczyną pękania naczynek na twarzy). Główka, nosek i buźka maluszka, który urodził się przez cesarskie cięcie są kształtne, a nie spłaszczone jak u dzieci, które przeciskały się przez kanał rodny.

...ale bardziej niebezpiecznie
Decydując się na poród zabiegowy, przyszła mama musi mieć świadomość, że ryzykuje m.in. kłopotami z gojeniem się rany pooperacyjnej, zapaleniem błony śluzowej macicy czy zrostami w jamie brzusznej. Powikłania te wymagają leczenia i dłuższego pobytu w szpitalu.
Cesarskie cięcie oznacza dla maleństwo gwałtowne wyrwanie z bezpiecznego środowiska. Podczas gdy w czasie porodu naturalnego, przeciskając się wiele godzin przez kanał rodny, dziecko samo stopniowo przystosowuje się do czekającej go zmiany.
Cesarskie cięcie wymaga podania znieczulenia. Najczęściej znieczulenia zewnątrzoponowego, które jest bezpieczne dla mamy i jej maleństwa. Zdarza się jednak, że konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego (narkozy). Czasami ma ono negatywne działanie na organizm kobiety (przez kilka godzin po wybudzeniu może być ospała, mieć nudności) i na dziecko. Dlatego wszystkie przyszłe mamy, które ze strachu przed bólem chciałyby urodzić na stole operacyjnym, powinny rozważyć możliwość przyjęcia znieczulenia zewnątrzoponowego. Redukuje ono ból i pozwala rodzić w sposób aktywny i naturalny.

Poród operacyjny wiąże się też z innymi niedogodnościami:
przed operacją goli się włosy w miejscu nacięcia powłok brzusznych oraz zakłada cewnik, by opróżnić pęcherz moczowy. Istotną sprawą jest również to, że u kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie częściej występują kłopoty z laktacją. W pierwszych dniach po operacji pokarmu w piersiach może być mało, co zniechęca niektóre mamy do karmienia naturalnego.
Pobyt w szpitalu po porodzie operacyjnym trwa zwykle dłużej (co najmniej 4 doby) niż po porodzie naturalnym (2-3 doby).

materialy zaciagniete z [i]''rodzice.kobieta.pl'' [/i]i [i]''edziecko.pl''[/i]

co o tym sadzicie

czy powinno sie dokonywac cesarskich ciec na zyczenie kobiety??
Edytowane przez Gość

[img]http://www.suwaczek.pl/cache/87cf95b529.png[/img]

i kocham coraz bardziej:*

[img]http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/7618c6bf.gif[/img]

Kochamy Cie nasz Aniołku:*

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="hard_lady88"]jasne ,ze powinni jak kobieta chce:P tak na marginesie to moja mama miała przezemnie niestety xD byłam za duza xD[/quote] mi sie wydaje ze to czyste pojscie na latwizne...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
poza tym cesarskie ciecie mozna zrobic tylko 2 razy...bo 3 jest juz bardzo ryzykowne....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="alusiek"]mi sie wydaje ze to czyste pojscie na latwizne...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: [/quote] to chyba proste że kobieta boi się bólu, jak każdy....

a to "pójście na łatwiznę" zapobiega wielu poporodowym komplikacjom, takim,
jak np. miała moja mama: typu rozstaw kości miednicy, pęknięcia cewki, czy pochwy...

:*

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Wiolaa1989"] to "pójście na łatwiznę" zapobiega wielu poporodowym komplikacjom, takim,
jak np. miała moja mama: typu rozstaw kości miednicy, pęknięcia cewki, czy pochwy...[/quote]
powiem tak sa sytuacje ktore wymagaja cesarskiego ciecia z powodow zdrowotnych..i wtedy to uzasadnione uzasadnione ..

ale nie ciecie bo kobieta ma taki grymas bo sie boi porodu..
wiadomo kazda sie boi i ja tez...jak pomysle ze mnie to kiedys czeka...
ale od powstania ludzkosci kobiety rodzily w taki o to sposob i jakos dozylismy..
poza tym lekarze zalecaja porody naturalne gdy tylko nie ma przeciwskazan..
cesarskie ciecie to otwarcie brzucha..i powazna operacja...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nic wbrew naturze jeśli chodzi o poród. Jeśli będzie trzeba to cesarka. Ale jeśli nie chcę rodzic normalnie, ewentualnie w wodzie, ale to jeszcze do przemyślenia sprawa...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chcialabym rodzic naturalnie, ale jesli oczywiscie beda jakies przeciwskazania zdecyduje sie na cesarke...ale mam nadzieje ze nie bedzie takiej potrzeby...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja bym w życiu nie zrobiła cesarskiego cięcia ;/ chyba że by moje życie było zagrożone lub dziecka ;D ale jeszcze mam czas co do tych dzieci.

[center][img]http://img191.imageshack.us/img191/1148/cytat.jpg[/img][/center]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="alusiek"]czy powinno sie dokonywac cesarskich ciec na zyczenie kobiety??[/quote] Raczej nie wydaje mi się to czymś złym. Jeśli jakaś kobieta boi się rodzić naturalnie to po to są lekarze aby jej pomóc... Czytając twój post, o wiele gorszy wydaje mi się poród naturalny, nawet jeśli uwzględnię komplikację po cesarce ;-) Chociaż z drugiej strony nie ma nic lepszego jak oglądać jak twoje(nie dosłownie twoje :P) dziecko przychodzi na świat :-) Podczas cesarki chyba nie ma takiej opcji...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Matrix"]Czytając twój post, o wiele gorszy wydaje mi się poród naturalny, nawet jeśli uwzględnię komplikację po cesarce [/quote] właśnie że jest :):) bo cesarka co bądz jest operacja a jak każda operacja jest interwencją- niekonieczie potrzebną :):)

Poza tym przy cesarskim cieciu kobieta może mieć max 2 dzieci gdyż trzecie cięcie jest dla niej już zagrożeniem życia:)
Po cesarce nie można dzwigać itp :)
no i względy estetyczne- wiadomo że taka kobieta jako mama już na plaży w bikini się nie pojawi bo blizna będzie szpecić jej brzuszek :)

Poza tym urodzić siłami natury to pewna duma jakby nie było :):)

PS. teraz przy naturalnym porodzie można zażyczyć sobie znieczulenia które znacznie zmniejsza ból i niedogodności. Fakt jest ono odpłatne ale cena nie ejst zbyt wysoka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]Poza tym urodzić siłami natury to pewna duma jakby nie było :) :) [/quote] Ja urodziłam siłami natury i jak najbardziej jestem z tego dumna.
Mam to już za sobą i wcale nie taki diabeł straszny jak go malują.Każda z nas przechodzi poród inaczej i nie jest powiedziane, że jeżeli decydujesz się na cesarkę to się tak bardzo nie męczysz.Z cesarką to jest tak,że poród (jeżeli tak to w ogóle można nazwać) przechodzi się bez żadnego bólu ale problemy zaczynają się dopiero po. Rana się długo goi,zazwyczaj kobieta nie może się śmiać,a broń boże kichnąć bo szwy się naciągają .A najgorsze w tym wszystkim jest to że,po cesarce nie jest się w stanie podnieść dziecka z łóżeczka. :-(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[i][quote="alusiek"]rozciągnięcia pochwy [/quote]
Zawsze możesz poprosić lekarza żeby szył Cię ciasno :-P

[quote]czy powinno sie dokonywac cesarskich ciec na zyczenie kobiety??[/quote]
Po rozpatrzeniu za i przeciw myślę, że tak. Każda kobieta powinna mieć świadomość tego jak rodzić. Bardzo fajny artykuł i ja po przeczytaniu go jednak jestem za cesarką. Podobno kobiety w okularach mają ją zapewnioną, ale nie wiem czy to prawda.
Siostra mi mówiła, że jej drugi poród był o wiele boleśniejszy niż pierwszy. Boje się tego bólu, tego, że dziecku może się stać i w sumie dla siebie samej chciałabym cesarkę ;)[/i]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="zadziora18"]Podobno kobiety w okularach mają ją zapewnioną, ale nie wiem czy to prawda.[/quote] Jeżeli wada wzroku jest znaczna to tak.

[quote="zadziora18"]Siostra mi mówiła, że jej drugi poród był o wiele boleśniejszy niż pierwszy. [/quote] Zazwyczaj pierwszy poród jest ciężki a drugi następuje szybciej. Choć wiadomo wyjątki są.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
powiem wam tak ze nigdy nie chcialam miec cesarki<milam operacje wyciecia jajnika z torbiolea ciecie jak do cesraki> wiem jaki jest bol po tym.jak jush zaczelam rodzic dostalam skorczy i dzieck zaczelo wchodzic w kanal rodny bylam w stanie dac kazde pieniadze za to aby zrobili mi cesrake. bol jest przeogromny sters nie pomaga w ogole porod trwa dluzej przez to.ja jeszcze nawet chodzic nie moglam bo dziecko tracilo przez to tetno <co mi sie wydawalo powodem do cesraki jak dziecko ma tetno 80 zamiast 140 no ale... polski NFZ> nie moglam miec znieczulenia przez nieregularne skurcze dzieki czemu to bylo najdluzsze 6 godzin mojego zycia <tak wiem ze to nie duzo> sama niewiem co gorsze.naturalny porod i bol miazdzenia kregoslupa nacinanie szycie i niemoznaosc usiasc na tylku przez 2 tygodnie czy cesarka i pociete miesnie brzucha :/ najlepiej teleportowac dziecko z brzucha do lozeczka XD

http://pl.youtube.com/watch?v=Cm9ka6UKbB4

Bog mnie stworzyl,a Diabel wychowal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="alusiek"]Jeżeli wada wzroku jest znaczna to tak.[/quote] [i]Może i się załapię. Mam -5 i wydaje mi się, ze się pogarsza. W końcu oślepnę do reszty ;/ [/i]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="alusiek"]poza tym lekarze zalecaja porody naturalne gdy tylko nie ma przeciwskazan.. [/quote] Lekarze często się mylą. Przykład moja ciocia. Pierwsze dziecko urodziło się martwe, bo lekarz nie chciał zrobić cesarki. Przy następnej dwójce już nawet nie pytali czy chce rodzić naturalnie czy przez cięcie. [quote="zadziora18"] Może i się załapię. Mam -5 i wydaje mi się, ze się pogarsza. W końcu oślepnę do reszty ;/[/quote] Coś mi się wydaję, ze dopiero od -7 dioptrii 'należy' się cesarskie cięcie.

[i]Wracam cały czas w to samo miejsce.

Już beznadziejnie, już mi się nie chce.

Szukam tego, co zgubiłem wcześniej.

A oczy puste i zbyt ciemne...

Spotykają mnie co dzień,

ludzie, którzy wiedzą, że tak niewiele mam już? sił.[/i]

Boże, pomóż mi...

[*]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mozna zaplacic 2 i pol tysiaka za cesarke i jest normalnie robiona.ja bym nie ryzykowala tym ze moze stracic wzrok

http://pl.youtube.com/watch?v=Cm9ka6UKbB4

Bog mnie stworzyl,a Diabel wychowal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Moim zdaniem poród powinien odbywać się naturalnie... Jeśli byłyby jakieś poważne przeciwwskazania albo zagrożenie życia matki lub dziecka to wtedy powinna być cesarka... Każdy sposób rodzenia ma swoje wady i zalety... Bólu nie da się uniknąć właściwie w żadnym z nich... Skoro tyle kobiet rodzi normalnie,to czemu inne mają mieć ułatwiona sprawę życząc sobie cesarskiego cięcia?!? Moim zdaniem,nie powinno tak być ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Uważam, że kobieta powinna naturalnie urodzić dziecko, jak nie ma żadnych przeciwwskazań, ani zagrożenia dla życia i zdrowia jej i dziecka. Jeżeli rodząca bardzo się męczy, to powinna mieć cesarkę, aby dziecko nie urodziło się niedotlenione.
[quote="alusiek"] poza tym cesarskie ciecie mozna zrobic tylko 2 razy...bo 3 jest juz bardzo ryzykowne....[/quote] Moja Mama ma za sobą trzy cesarki. Bardzo źle je znosiła i miała po nich znaczną anemię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Lucy Hannock"]Jeżeli rodząca bardzo się męczy, to powinna mieć cesarkę,[/quote] Męczenie, męczeniem. Można rodzić godzinę jak i zarówno 25 godzin ( mam taki przypadek w rodzinie ).
Jak kobieta się meczy to należy podać jej zastrzyk przyspieszający poród ( oczywiście jak jest prawidłowe rozwarcie i częstotliwość skurczy ). Oczywiście są też wredni lekarze - masz się męczyć i tyle. Narobiłaś to rodz sama. Nie ma taryfy ulgowej.
Urodzenie dziecka polecam mężczyznom.
[quote="Lucy Hannock"]Bardzo źle je znosiła i miała po nich znaczną anemię.[/quote] Anemia to mały pikuś w porównaniu z utratą życia matki czy dziecka przy cesarce ;/
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To moja Mama miała dużo szczęścia. Nie byłam zaplanowanym dzieckiem. (Chyba.) Od siostry jestem młodsza o 9 lat, od brata o 7. Czyli jesteś za naturalnym porodem? A jak naprawdę trwa baaardzo długo? (Też jestem za naturalnym porodem, ale myślałam, że jak kobieta [b]bardzo źle[/b] znosi poród, to powinna mieć cesarkę.)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chciałabym zaapelować do Was dziewczyny o rodzenie naturalnie-moja mama po przymusowej cesarce ze mną miała wielkie problemy z donoszeniem brata (ciąża zagrożona, poród w 7 miesiącu, również przymusowa cesarka). Następnych dzieci mieć już nie mogła, macica została za mocno naruszona, ewentualna ciąża byłaby zagrożeniem życia. Kilku ginekologów zgodnie orzekło, że jest to wynik pierwszej cesarki, przeprowadzonej nie do końca prawidłowo. Jeśli nie musicie nie narażajcie się na bezpłodność ;/

Dodam, że z rozmów z koleżankami wynika, że dochodzenie do siebie jest szybsze po porodzie naturalnym niż po cesarce-do pierwszego przygotowała nas wszak matka natura

[b]
[center]"-Na moim sihillu - warknął Zoltan, obnażając miecz -

-wyryte jest starodawnymi krasnoludzkimi runami prastare krasnoludzkie zaklęcie.

- (...) Co głosi ten napis?

- Na pochybel sk**wysynom!"
[/center]
[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[b]Olena[/b], moja mama miała cesarkę dwa razy. Ja byłam tym drugim dzieckiem i żadnych problemów z ciążą nie było.
Wszystkie siostry mojej mamy również miały cesarki. Jedna z nich nawet trzy razy.

Sądzę, że i ja będę na to "skazana", co mnie nawet cieszy. Nie chcę rodzić naturalnie, bardzo boję się tego bólu. Właściwie wolałabym przespać cały poród i obudzić się, kiedy będzie już po wszystkim.

[img]bannedimg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A w Polsce można zażyć sobie cesarskie cięcie?

[b]złamię skrzydła przeznaczeniu...[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chyba nie zdecydowałabym się na cesarkę... Wolałabym jakieś znieczulenie i urodzić naturalnie, mieć satysfakcję, że tego dokonałam skoro tak strasznie to opisują ;)
[quote="Dulcynea"]A w Polsce można zażyć sobie cesarskie cięcie?[/quote] Dołączam się do pytania, bo aż ciekawa jestem czy u nas jest to tak hop siup możliwe... :)

[b]Piszę poprawnie po polsku![/b]

Edit. O ile słownik w telefonie sam czegoś nie poprawi po swojemu :P

[img]http://koszatniczka.org/images/signatures/20480348124bbf92c6ca8e9.gif[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi