Skocz do zawartości
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

poszept

V.I.P.
 • Liczba zawartości

  636
 • Rejestracja

 • Wygrane w rankingu

  18

Ostatnia wygrana poszept w dniu 7 Września 2019

Użytkownicy przyznają poszept punkty reputacji!

Reputacja

67 Good

O poszept

Converted

Ostatnie wizyty

330 wyświetleń profilu
 1. Mineło już 5 lat ! tak - 5 od mojej tu prośby o rozpiskę województw zgodnie z podziałem Polski i jakoś nikt nie ma takiej woli, chęci aby to zrobić. To po co w ogóle bawić się w przewodnika?
 2. Ślady najdawniejszego osadnictwa w rejonie miasta sięgają czasów państwa wielkomorawskiego. Z osadnictwem czeskim niekiedy jest wiązana nazwa miasta, występująca w dokumentach od XIII w. także w formie Czechou, Cechou, Cehiov. Według Długosza wśród najdawniejszych mieszkańców przeważali Niemcy, jeńcy wzięci do niewoli w czasie wojen Bolesława Chrobrego z cesarstwem. W roku 1280 odbyło się tu spotkanie księżnej Kingi z księciem Leszkiem Czarnym, w asyście biskupa krakowskiego i innych dostojników w celu rozwiązania konfliktu między książętami.[1] W wystawionym na tym zjeździe dokumencie Czchów określony jest jako wieś biskupa krakowskiego. Datowany na 1288 r. dokument, przyznaje prawa do Czchowa benedyktynom tynieckim. Mimo iż dokument jest czasem uznawany za falsyfikat, to miejscowość rzeczywiście należała do benedyktynów w końcu XIII w., gdyż z ich rąk przeszła w ręce panującej dynastii, na początku XIVw.
 3. Parafia Czarny Potok leży 14 km na południowy zachód od Starego Sącza. Wzmianki o parafii pochodzą już z XIV w. Centrum życia religijnego lokowało się zrazu w starym, pochodzącym z XV w. kościele, a dziś ogniskuje się w stojącej w tym samym miejscu drewnianej świątyni, pochodzącej z poł. XVIII wieku, a rozbudowanej w 1906 r. Kościół nosi wezwanie św. Marcina Biskupa.
 4. Ciekoty - dworek Żeromskiego W 2010 roku, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej utworzono w tym miejscu Centrum Edukacyjne, w skład którego wchodzą dwa obiekty: Dworek Stefana Żeromskiego - budynek stylizowany na dwór szlachecki z końca XIX wieku. Mieści wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w ramach której prezentowane są m.in. portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także dawne meble i sprzęty. Część zbiorów stanowi depozyt Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.
 5. na betonie, kwiaty nie rosną twarde bruki nie pachną wiosną na kamieniu nic się nie rodzi lecz na rodzinie podobno nie szkodzi na betonie nie kwitną róże a jabłonie na szorstkim murze
 6. poszept

  Woj. Podkarpackie

  Czarna – Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. Jedna z największych wsi bieszczadzkich lokowana na podstawie przywileju Stanisława Kmity 18 listopada 1505 roku przez Andrzeja Wyderkę na prawie wołoskim, na surowym korzeniu.Przez wieki dominowała w niej ludność wyznania grekokatolickiego, ale mieszkali tu również rzymokatolicy oraz Żydzi. Tragiczne zmiany w życiu wsi spowodowały burzliwe czasy II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku Czarna znalazła się pod okupacją sowiecką, a od czerwca 1941 roku do września 1944 roku pod okupacją hitlerowską. W latach 1944-1951 należała do ZSRR i dopiero po zmianie granic wróciła do Polski. Te wydarzenia doprowadziły do wysiedlenia ludności tubylczej w głąb Ukrainy, a Czarną zamieszkali wygnańcy z Sokalszczyzny, którzy przybyli tutaj wraz z księdzem Edwardem Godlewiczem z Waręża. Dzięki nim ocalała pozostawiona cerkiew pw. Wielkiego Męczennika Dymitra, która od 1951 roku zaczęła służyć ludziom jako kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przesiedleńcy przywieźli ze sobą piękne rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa, Matki Bożej, Św. Jana, Św. Piotra i Św. Pawła, które umieścili w nawie poprzecznej świątyni. Kościół, dawna cerkiew jest to trójdzielna budowla z roku 1834, kryta dwuspadowymi o zróżnicowanych kalenicach dachami. O latynizacji świątyni, uleganiu aktualnym formom stylowym, świadczy klasycystyczny sześciokolumnowy portyk, na którym wspiera się trójkątny przyczółek. Wewnątrz zachował się kompletny oryginalny ikonostas, jedynie carskie wrota, pochodzące z XVII w., znajduje się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W 1967 roku w czasie prac remontowych część ikonostasu przesunięto na tylną ścianę nawy głównej, poza ołtarz.
 7. poszept

  Cieszyn

  Parafia pw. Świętej Marii Magdaleny – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Cieszynie. Należy do dekanatu Cieszyn diecezji bielsko-żywieckiej. Jest to najstarsza parafia w Cieszynie, erygowano ją już w XIII wieku. Pierwotny kościół parafialny, drewniany, mieścił się w miejscu dzisiejszego Teatru im. A. Mickiewicza na Placu Teatralnym. W pierwszej połowie XVI wieku cieszyński książę Kazimierz II przebudował go na murowany. W okresie reformacji, w 1545 r. gdy samodzielną władzę obejmował książę Wacław III Adam, miasto miało już przeważający charakter luterański. Po epidemii "morowego powietrza" w mieście założono cmentarz i wybudowano na nim z fundacji Katarzyny Sydonii kościół cmentarny św. Trójcy, początkowo o charakterze drewnianym i ewangelickim. W 1594 r. przebudowany został na murowany w stylu gotyckim. W 1610 roku książę Adam Wacław zmienia wyznanie na katolickie i odbiera ewangelikom kościół parafialny, okresowo zostawiając kościół św. Trójcy. Po pożarze miasta w 1789 r. kościół parafialny na obecnym Placu Teatralnym nie został już odbudowany. W tym samym roku Dominikanie opuścili na zawsze Cieszyn, a klasztorny kościół pw. Najświętszej Maryi Panny został przekazany parafii św. Marii Magdaleny i stał się nowym kościołem parafialnym.
 8. poszept

  woj. świętokrzyskie

  Ciekoty - dworek Żeromskiego Dworek Stefana Żeromskiego - budynek stylizowany na dwór szlachecki z końca XIX wieku. Mieści wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w ramach której prezentowane są m.in. portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także dawne meble i sprzęty. Część zbiorów stanowi depozyt Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Centrum Edukacyjne Szklany Dom - obiekt posiadający pomieszczenia, służące wystawom czasowym oraz działalności kulturalnej oraz oświatowej. Centrum organizuje m.in. zajęcia edukacyjne, związane z osobą Stefana Żeromskiego, imprezy turystyczne (rajdy), zajęcia taneczne oraz teatralne (Teatr Kapitalny). W obiekcie znajdują się również: sala widowiskowa, informacja turystyczna, wypożyczalnia rowerów oraz pokoje gościnne. W sąsiedztwie budynków Centrum znajduje się letni amfiteatr. Centrum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie, za wyjątkiem poniedziałków. Wstęp do Dworku jest płatny. W 2011 roku Centrum otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie "Przyjazna Wieś 2011", organizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich oraz\ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii "najlepszy projekt w zakresie infrastruktury społecznej zrealizowany na obszarach wiejskich przy wsparciu środków unijnych".
 9. Kosciól p.w. P. Jezusa Milosiernego i Sw. Andrzeja Apostola. Zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1901-1903 wg projektu inzyniera architekta Jan Sas - Zubrzyckiego. Jest murowany z cegly i kamienia, trzynawowy, bazylikowy z transeptem i zamknietym trójbocznie prezbiterium. Po obydwu stronach prezbiterium znajduja sie zakrystie. Od frontu kwadratowa wieza z przedsionkiem w przyziemiu. Wnetrze nakryte sklepieniami krzyzo­wymi. Arkady miedzynawowe i okna ostrolukowe. Bogaty detal architek­toniczny neogotycki. Dachy siodlowe i pulpitowe, nad nawa wysmukla wiezyczka na sygnaturke. Wieza na­kryta wysokim helmem w ksztalcie iglicy. W glównym oltarzu kosciola w Ciezkowicach znajduje sie otaczany niezwykla czcia wiernych obraz Pana Jezusa Milosiernego zwany obrazem „Ecce Homo".
 10. Pałac został wzniesiony w latach 1857-1860, przebudowany w 1889 r. Zaprojektował go wybitny architekt Henryk Marconi dla margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Pierwotne pałac przeznaczony był na bibliotekę, którą pieczy margrabiego powierzył Konstanty Świdziński. Jednak w późniejszym czasie pałac stał się siedzibą rodu Wielopolskich.
 11. wyszłam za mąż - zaraz wracam 🙂
 12. Papież Urban V bullą, wydaną na prośbę króla Kazimierza Wielkiego, dnia 5 marca 1367 r., pozwolił na założenie klasztoru franciszkańskiego w Chęcinach. Datą fundacji jest 1368 rok. W r. 1605 Stanisław z Ruszczy Branicki, miecznik królewski, starosta chęciński i lelowski, odbudował kościół i klasztor dla 17 zakonników oraz wybudował przy krużgankach kaplicę św. Leonarda. W dniu 1 kwietnia 1657 r., na Wielkanoc, wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego, oraz Bohdana Chmielnickiego i króla szwedzkiego Karola Gustawa, zniszczyły Chęciny, a w klasztorze ponieśli śmierć trzej franciszkanie: o. Walenty Kościerski z Halicza, o. Florian Zieliński, spowiednik ss. Klarysek i najmłodszy o. Andrzej Cybulski. Ciała zabitych pochowano pod kaplicą św. Leonarda, a w 1720 r. wmurowano obok wejścia do tej kaplicy tablicę marmurową z informacją o męczeństwie. Po tych zniszczeniach klasztor odbudowano. Do tej odbudowy przyczynił się Piotr Tęgoborski wraz z małżonką Eleonorą Katarzyną. Następnie w r. 1668, dzięki staraniom gwardiana Szymona Boratyńskiego i pomocy finansowej Stefana Bidzińskiego, kasztelana sandomierskiego (później starosty chęcińskiego) odbudowana została część mieszkalna dla zakonników.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...