Skocz do zawartości
poszept

Hala Łabowska

Rekomendowane odpowiedzi

Hala Łabowska – polana w Beskidzie Sądeckim, w środkowej części Pasma Jaworzyny. Jest to hala w pasterskim rozumieniu tego słowa.

Nazwa hali wzięła się od łemkowskiej wsi Łabowa, której mieszkańcy wypasali na niej swoje owce. Gdy po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła zostali oni przesiedleni, hala przeszła na własność Lasów Państwowych. Część hali stanowi własność PTTK. Obecnie hala jest już dużo mniejsza niż dawniej, gdyż wskutek zaniechania wypasu częściowo zarosła lasem. Przed całkowitym zalesieniem chroni ją nadanie jej statusu użytku ekologicznego. Hala znajduje się w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Zarastanie polan lasem jest niekorzystne nie tylko z turystycznego punktu widzenia (zanikają punkty widokowe), ale również przyrodniczego; następuje bowiem zmniejszenie różnorodności biologicznej. Dla wielu gatunków roślin polany są właściwym siedliskiem, rośliny te nie mogą rosnąć w lesie i giną po zalesieniu polany, a wraz z nimi niektóre związane z nimi zwierzęta (np. motyle).

Na hali znajdował się kiedyś domek myśliwski dawnego właściciela – hrabiego Adama Stadnickiego. Spalili go podczas II wojny światowej partyzanci, gdyż z domku tego korzystali niemieccy żołnierze. Obecnie funkcjonuje na hali schronisko na Łabowskiej Hali.

9917899_u-mnie-zima--wiosny-nima--.jpg

poszept_bcb5161e4611f1a278c4064c5f0c25f8

poszept_547a668b8e55983aa3c7af913c705820

poszept_0a2b6ec04b83f6971fa74ed03b430943

poszept_8647092d54dfddba5d0db382b050d152

poszept_bce2c20362d465adb37ad73157664cb0

• Lubię to! 1

Zdjęcia są mojego autorstwa

nie z internetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ja lubię takie fotorelacje :) Niby nic, niby tylko zdjęcia śniegu i lasu, ale można się wczuć i poczuć, jakby się samemu tam było :)

• Dziękuje 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, earl napisał:

Jak ja lubię takie fotorelacje 🙂 Niby nic, niby tylko zdjęcia śniegu i lasu, ale można się wczuć i poczuć, jakby się samemu tam było 🙂

ma to swój urok ! Chyba każdy ma w sobie coś romantycznego 🙂

I taka chwila właśnie nadaje się na foto.

Lubie takie motywy - to taka moja odskocznia od fotografowania  zabytków 🙂

nie z internetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, poszept napisał:

🙂

Lubie takie motywy - to taka moja odskocznia od fotografowania  zabytków 🙂

Zabytki też fotografujesz w wolnej chwili czy raczej ma to związek z wykonywanym zawodem?

Edytowane przez earl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 minut temu, earl napisał:

Zabytki też fotografujesz w wolnej chwili czy raczej ma to związek z wykonywanym zawodem?

Jestem amatorem i wycieczki krajoznawcze łączę z fotografowaniem zabytków - takie hobby 🙂

W wolnej chwili zerknij na poprzednie wątki w dziale Przewodnik, tam prezentuję właśnie zabytki.

Edytowane przez poszept

nie z internetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, poszept napisał:

W wolnej chwili zerknij na poprzednie wątki w dziale Przewodnik, tam prezentuję właśnie zabytki.

Od tego zacząłem :) Tylko że mnie nie bardzo interesują cerkwie i kościoły :) 

Już bardziej interesuje mnie coś takiego jak masz na flogu:

http://poszept.flog.pl/archiwum/albumy/403698/Biecz-Muzeum-Aptekarstwa

Mieszkam niedaleko, a nigdy tam nie byłem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak wspomniałem w tym wątku

zastanawiam się nad zwiedzeniem Polski w sierpniu. I szukam inspiracji :) Bo zależałoby mi na odwiedzeniu miejsc, które "mają w sobie to coś", a nie tych, które są znane i popularne wśród turystów.

Np. nie ciągnie mnie do kopalni w Wieliczce - drogo, przereklamowane. Za to byłem mega zadowolony z wycieczki do kompleksu Riese

http://foto-turystyka.pl/gory-sowie-kompleks-riese/

I w twoich zdjęciach szukam inspiracji do następnych wycieczek :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.01.2019 o 14:33, earl napisał:

Tak jak wspomniałem w tym wątku

zastanawiam się nad zwiedzeniem Polski w sierpniu. I szukam inspiracji 🙂 Bo zależałoby mi na odwiedzeniu miejsc, które "mają w sobie to coś", a nie tych, które są znane i popularne wśród turystów.

Np. nie ciągnie mnie do kopalni w Wieliczce - drogo, przereklamowane. Za to byłem mega zadowolony z wycieczki do kompleksu Riese

http://foto-turystyka.pl/gory-sowie-kompleks-riese/

I w twoich zdjęciach szukam inspiracji do następnych wycieczek 🙂

Miło mi - przedstawiam w temacie miejsca gdzie byłem. Ale wybranie miejsc to dośc trudna sprawa albowiem każdy ma swoje preferencje miejscowe, widokowe.

Dlatego wybór jest trudny, zwłaszcza gdy piszesz iz unikać chcesz miejsc ogólnie znanych.

• Lubię to! 1

nie z internetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi