Skocz do zawartości
Zapraszamy wszystkich do udzielania się na forum. ×
Fajtula

Cykl okołodobwy człowieka

Rekomendowane odpowiedzi

Istnieje coś takiego jak cykl okołodobowy organizmu (dobowy rytm organizmu). W swej podstawowej wersji zakłada, że powinniśmy wstawać przed godziną 6, poddać się aktywności fizycznej, zjeść swój największy posiłek (śniadanie najlepiej się trawi), a następne poddać się pierwszej fali wzrostu intelektualnego (trwającej od godziny 10 do 12). Na tym etapie warto zadbać o zadania kreatywne, w których dużą rolę odgrywać będzie innowacyjność i świeży umysł.

Gdy mamy już pierwsze sześć godzin za sobą dopaść nas może znużenie, które w pierwszym odruchu załagodzić może obiad. Po nim mamy duży skok energii, a także tzw. drugą falę wzrostu intelektualnego, podczas której warto zadbać o obowiązki z natury monotonne oraz takie, w których utrwala się poznane już np. słówka z języka angielskiego. Nie pozostaje nic innego jak czas na drzemkę energetyczną, która powinna trwać do 30 minut, a następnie podjęcie się zadań domowych / towarzyskich, które wyrażają się w choćby umiarkowanej aktywności fizycznej. Około godziny 20 nastąpić powinno stopniowe wyciszenie organizmu, łącznie z odstawieniem urządzeń elektrycznych. Poleca się przez pierwszą godzinę przygotowywać się do spania (łazienka) oraz dnia jutrzejszego. Przed samym snem można czytać książkę, a także poddać się relaksacji (głębokie oddychanie i leżenie na wznak). O 22 zasnąć.

[img]http://bi.gazeta.pl/im/81/95/10/z17389697Q,Cykl-okolodobowy-czlowieka.jpg[/img]
-------------------

Odnajdujecie się w tym cyklu?
Potraficie funkcjonować w takim trybie?
A jeżeli macie jakieś zobowiązania do wykonania, podejmujecie się ich w godzinach wzrostu intelektualnego nawet instynktownie?
No właśnie, wolicie pracować z samego rana, w ciągu dnia, a może w nocy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Absolutnie nie ja. Choćbym chciała.

Mój dzień zależy od grafiku pracy. Wstaje kiedy muszę zdążyć. Jem kiedy mam czas i jestem głodna.
Dodatkowo po obiedzie dopiero czuje znużenie, a nie jakiś skok energii. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe...i w sumie faktycznie cos w tym jest.:) 

~ Słodkie życie...słono kosztuje~

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi