Skocz do zawartości
Zapraszamy wszystkich do udzielania się na forum. ×
parsi

Problem jąkania

<t>Czy znasz kogoś kto się jąka?</t>  

13 użytkowników zagłosowało

1. 1. Czy znasz kogoś kto się jąka?

• 10
    • 3

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Osób Jąkających się.
Zapewne nie raz spotkaliście się z osobą która ma problemy z jąkaniem,
czy wiecie jak pomóc takiej osobie lub nie zranić nieświadomie?
W imieniu osób jąkających się i swoim przedstawiam kilka porad:

1
NIGDY NIE ŚMIEJ SIĘ I NIE DOGADUJ OSOBIE KTÓRA SIĘ JĄKA
(ona już teraz czuje się gorsza od Ciebie)

2
ZAWSZE WYSŁUCHAJ DO KOŃCA Z PEŁNĄ UWAGĄ
(nie poganiaj, już teraz mówi o wiele za szybko)

3
NIE MÓW JEJ ŻE MA MÓWIĆ WOLNIEJ
(spróbuj wzamian zwolnić trochę tempo własnej mowy)

4
ZACZNIJ Z NIĄ ROZMAWIAĆ JEŚLI MILCZY
(ona sama nie rozpoczyna nie dlatego, że nie ma nic do powiedzenia, ale z obawy że się zająknie)

5
JEŚLI JESTEŚ PRZYJACIELEM TAKIEJ OSOBY - NIE UDAWAJ ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE
(porozmawiaj szczerze na ten temat, powiedz że rozumiesz jej problem i spróbój wypytać jak możesz pomóc)
[i]źródło:[/i] demostenes.ubf.pl/viewpage.php?page_id=2

A co wy myślicie o osobach jąkających się?
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="parsi"]NIGDY NIE ŚMIEJ SIĘ I NIE DOGADUJ OSOBIE KTÓRA SIĘ JĄKA [/quote] Ja nie widzę nic śmiesznego w tym, że ktoś się jąka. Współczuje takim ludziom, bo domyślam się, że jest im ciężko.

Osoby jąkające są ludźmi, jak każdy z nas, ale mają z jednym gorzej. Trudniej jest im rozmawiać z kimkolwiek, bo boją się wyśmiania, odrzucenia.

Znam chłopaka, który się jąka, a on jest nawet moim obiektem pożądań. Dla mnie nie jest to problemem, że się jąka. Trzeba mu pomóc, a nie wyśmiewać się.

[color=red][b]wehikuł czasu to byłby cud[/b][/color]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mam w klasie dziewczynę, która jąka się niemiłosiernie kiedy coś czyta na głos. Jednak nikt się z niej nie śmieje, nie docina ani jej nie obraża bo jest naprawdę dobrą koleżanką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="parsi"] A co wy myślicie o osobach jąkających się?[/quote] Normalna jak każda inna. Każdy z nas ma wady mniej lub znacznie widoczne. W naszym społeczeństwie jeszcze nie ma aż takiej kultury, aby zrozumieć kogoś "innego". Najczęściej jest to sensacja i powód do gapienia się czy żartów.
Jeśli idzie o jąkanie, przyznam że czasem bywa ciężko. Nie zawsze da się zrozumieć co dana osoba chce powiedzieć (zależy w jakim stopniu wada). W moim przypadku, miewam czasem takie uczucie że brakuje mi oddechu. Gdy rozmówca mocno się zająknie, to ja jakoś samoistnie go wstrzymuję jakbym chciała pomóc odblokować słowo i za moment eksploduje ze mnie ( nie bardzo wiem jak to wyrazić). Z taka osobą wole rozmawiać bezpośrednio niż przez tel.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Znam kogoś z netu kto się jąka i dlatego udaje przed moją bratanicą ,że nie ma telefonu bo się zepsuł. Wiem że wcale telefon mu się nie zepsuł tylko on się bardzo wstydzi tego że się jąka ,a nie powinien bo przecież to nie jest powód do wstydu.

[img]http://i47.tinypic.com/o8ggzt.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote]A co wy myślicie o osobach jąkających się?[/quote] Nic, to ludzie tacy sami jak wszyscy inni i nie ma co ich rozpatrywać w szczególnych przypadkach. Mnie jąkanie się u kogoś nie przeszkadza i nie biorę tego pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tak znam osobe, która się jąka, siebie znam.
Jąkam się od 14 lat, to genetyczne uwarunkowanie. Jąkał się pradziadek, dziadek, mój tata i ja się jąkam. Jąkałem się okropnie z wiekiem objawy zmniejszały się. Obecnie mam 21 lat, widzę poprawę w 80 % bo fakt jąkam się nadal, ale nie jak kiedyś.
[quote="parsi"]3
NIE MÓW JEJ ŻE MA MÓWIĆ WOLNIEJ [/quote]
Gdy ktoś kieruje do mnie słowa "zwolnij jak mówisz" to mam ochotę dać mu w mordę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie znam nikogo kto się jąka. Nigdy nie rozmawiałam z osobą jąkającą się. Nie widzę nic śmiesznego w jąkaniu się. [b]Parsi, [/b] dobrze, że napisałeś czego nie robić by nie urazić osoby jąkającej się. Czy jąkanie z wiekiem się zmniejsza, czyli czy jest tak, jak mówi [b]towarzysz Stalin[/b]?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
[quote="Lucy Hannock"]Czy jąkanie z wiekiem się zmniejsza, czyli czy jest tak, jak mówi towarzysz Stalin?[/quote] Zależy od jednostki. Nie jest z góry postanowione, że każdemu jąkanie mija z wiekiem. Na to przekłada się genetyka, mój ojciec już się praktycznie ni jąka, czasem się zająknie ale to raz, dwa razy na dzień. U mnie to częściej, ale on ma już 51 lat a ja dopiero 21 :-P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Owsiak świetnie sobie radzi z jąkaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi