Skocz do zawartości
kuriaki

Od zwycięstwa ważniejszy jest udział... ?

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy lubimy oglądać rekordy świata i wspaniałych sportowców zdobywających medale. Czasami jednak wśród najlepszych zdarzają się Ci słabsi, dla których już sam udział jest wielkim, wręcz życiowym wydarzeniem.

Przykładem może być Eric Moussambani - pływak, dzięki któremu słowa barona Pierre'a de Coubertina - "Od zwycięstwa ważniejszy jest udział" nabrały ponadczasowych rumieńców.
[center][youtube]http://www.youtube.com/v/3zjCc_VyxM4[/youtube][/center]
Pływak reprezentujący Gwineę Równikową uzyskał bardzo słaby czas lecz został nagrodzony gromkimi brawami! Na filmiku słyszymy ironiczny śmiech i docinki komentatorów (satyryków?), którzy wyśmiewają technikę Gwinejczyka oraz sens jego występu na IO.

Co sądzicie o występach takich sportowców jak Moussambani? Czy w XXI wieku jest miejsce na tak szlachetne pobudki jak sam udział w Igrzyskach Olimpijskiacha może wszystko podporządkowane jest zwycięstwu? Czy wystąpilibyście na IO wiedząc, że nie macie szans na wygraną?
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
o kurde rzeczywiście odstawał od czasu.. ale co z tego.. malo ludzi jest w stanie sie pochwalic startem na tak prestiżowych zawodach.
a co do satyryków i wszechwiedzących komentatorów, to ja zapraszam na małą lekcje do siebie. sam nie plywam dobrze i pewnie bym tego dystansu nie skonczyl nawet :mrgreen:
szacun dla niego, to ze byl slaby na tych zawodach, to jedno. ale ze tam byl to znaczy chyba ze byl najlepszy w swoim kraju.. przynajmniej ja to tak widze

[i]"Nadepni?ty robak kurczy si?. Post?puje roztropnie. Przez to zmniejsza prawdopodobie?stwo, ?e ponownie zostanie nadepni?ty. W j?zyku moralno?ci: pokora."[/i]

Friedrich Nietzsche

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
heej, ale czy ci którzy go wyśmiewali byliby w stanie przejść eliminacje na IO? to,że miał możliwość wzięcia w tym udziału jest już czymś. może mu nie poszło, ale jednak był tam i się starał. i to jest ważne.

how often do you think about touching other people's private parts?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nie podoba mi się to, że został przez niektórych wyśmiany. ja po obejrzeniu tego filmiku zareagowałam oklaskami dla tego pływaka ;)
wiadomo, że są słabsi i lepsi, a żeby dostać się na IO trzeba mieć jakiś wymagany próg przekroczony. widocznie on miał, że pojechał na te igrzyska. może na olimpiadzie poszło mu najsłabiej, ale jestem pewna, że gdyby ścigał się z pływakami, którzy nie dostali się na OI, wygrałby. nie zawsze ten najsłabszy w jakiś zawodach, nie może być najlepszy w innych ;)

a jeśli chodzi o to czy ja wzięłabym udział w IO, gdybym miała taką możliwość, nawet jakbym nie była w czymś najlepsza to sam udział byłby dla mnie satysfakcją ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bardzo mnie nie zniesmaczyło to wyśmiewanie się. Może nie jest jakimś wybitnym pływakiem, ale Igrzyska Olimpijskie to coś więcej niż tylko rywalizacja o miejsca i wyniki. Każdy powinien być tam szanowany, niezależnie od tego, jak mu pójdzie, bo jest to wydarzenie, które jednoczy ludzi z całego świata i nikogo nie powinno się tam ośmieszać.

[b]Zga? moje oczy: ja Ci? widzie? mog?,

uszy zatrza?nij: ja Ciebie us?ysz? -

i ja do Ciebie bez n?g znajd? drog?

i bez ust krzyk m?j cisn? w Twoj? cisz?.[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wstyd, ale dla mnie jednak samo branie udział w zawodach nie jest wystarczająco satysfakcjonujące, jak wygrana. Niemniej jednak podziwiam ludzi, którzy potrafią się z tego cieszyć. No i to w końcu IO. Sam udział wiele znaczy. Może dla niego była to wygrana?

Przysięgam — na swoje życie i swoją miłość do niego — że nigdy nie będę żyć dla drugiego człowieka ani prosić go, by żył dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie każdy może wygrać ale to nie znaczy, że jest przegranym. Myślę, że w wielu sportach satysfakcją jest sama walka bo nie zawsze zakończona jest podium. Na wszelkich mistrzostwach docierają ludzie, którzy nawet jeśli będą na ostatnim miejscu są o niebo lepsi niż miliony które nawet nie zakwalifikowały się do składu. Czemu więc nie ma być to powód do dumy?

Idealnie nieidealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wygrana jest zawsze bardziej satysfakcjonujaca od wziecia udzialu w zawodach lecz nie zawsze sie wygrywa ja na przxyklad trenuje krav mage pierwsza lepsdza strona o tym sporcie http://kravmaga-open.pl/ i pierwszy raz jak pojechalem na zawody to mialem 6 miejsce a jak poejchalem na nastepne juz 4 wiec trening czyni mistrza :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi