Skocz do zawartości
Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.

poszept

V.I.P.
 • Zawartość

  564
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  7

Zawartość dodana przez poszept

 1. poszept

  Biskupice Radłowskie

  Wieś Biskupice Radłowskie, należąca obecnie do diecezji tarnowskiej, figuruje w spisie biskupstwa krakowskiego już w XIII w. Wspomina o tym kronikarz Jan Długosz – oraz zapiski parafialne w Radłowie. Biskupice były wsią kościelną, z której synowie chłopscy trafiali do szkół parafialnych i katedralnych. Długosz wspominał o Biskupicach przy Radłowie, podkreślając że jest to wieś "dobrze prosperująca, licząca 17 łanów, 3 karczmy, najlepszy dwór biskupi w kluczu radłowskim". Kilku chłopów z Biskupic walczyło w Bitwie pod Grunwaldem (Długosz). Słup graniczny z 1450 roku zbudowany przez Zbigniewa Oleśnickiego (jest to najstarszy i najlepiej zachowany tego rodzaju zabytek w Polsce), "ten znak posiadłości duchowne rozdziela i pańskie. 1450 rok 9 maj na prawo daję duchowieństwu , na lewo przyznaję panom"
 2. poszept

  Karpacz

  Kiedyś - hm... w 1977 roku pojechałem w podróż ślubną właśnie do Karpacza - Bierutowic. Było fajnie, bo sporo sniegu i Śnieżka w zasięgu 🙂 Czy Bierutowice jeszcze istnieją?
 3. poszept

  takie byle co....

  Będę walczyć o nasze szczęście. Walczyć o nasze życie. O uśmiech na naszych twarzach, Będę walczyć i nigdy się nie poddam. I choć może czasami wyglądam, że nie mam siły to tak nie jest. Ja walczę tylko tego czasami nie widać. Wiem że będzie trudno że w walce dostane ciosy, że będę mieć rany, ale to nic ja się tego nie boje.
 4. poszept

  Bawicie się w geocaching?

  Zabawa całkiem fajna. A przede wszystkim wymaga połażenia w terenie co jest naprawdę przydatne i miłe. Mniejsza o gadzet , który znajdziemy ale o sam fakt wyprawy z domu. na serwisie czytałem o grupach ludzi. którzy z daleka nawet przyjezdzają i penetrują dane miasto a potem opisuja swoje przygody. Ale trzeba byc uczciwym w szukaniu - po znalezieniu miejsca zalogować się swoim nickiem i zapisac w booku. A wymaga to nieraz wielu powtórzeń szukania bo skrytka jest ukryta 🙂
 5. poszept

  Która KAWA dla Ciebie ?

  Zbożowa Czasami rozpuszczalna - raz dziennie
 6. poszept

  Binczarowa

  Wieś Binczarowa została założona przez króla Kazimierza Wielkiego w 1365 r. W XIV w. nazywała się Binczareban. Różne na temat nazwy miejscowości krążą legendy. Dawni, tutejsi mieszkańcy opowiadali, że kiedyś przechodziła tędy „carewa” imieniem „Bili”, stąd nazwa wsi Bili-carewa. Inna legenda mówi o pewnej uroczej Cygance imieniem „Rewa” z rodu „Bincza”, którą miał poznać w tych stronach król Kazimierz Wielki i dla której to wybudował „folwark” w lasach góry Jawor. W XVI w. Binczarowa była dużą i zamożną wioską rządzoną przez Iwana Trochanowicza, bojara cara Iwana Groźnego, który wypędzony z kraju za spisek przeciwko niemu, osiada w Binczarowej.
 7. poszept

  Binarowa

  Binarowa – wieś w Polsce położona na pogórzu Ciężkowickim, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Sołectwo Binarowa jest największe obszarowo na terenie gminy Biecz i liczy 1525 ha. Teren jest górzysty, sołectwo podzielone jest na przysiółki, które graniczą z Bieczem, ze Święcanami, z Szerzynami, Racławicami. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
 8. poszept

  Binarowa

  byłem zanim poznałem tę grę. Ale w sumie dla takiej odmiany razem z wnuczką czasami coś szukamy 🙂
 9. poszept

  takie byle co....

  będzie tak?
 10. poszept

  takie byle co....

  takie ptaszory mnie odwiedziły....
 11. poszept

  Blues

  John Lee Hooker - House Of The Blues
 12. poszept

  Blues

  Blues (tłum. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny oraz forma muzyczna wywodząca się ze społeczności Afroamerykanów z południa USA A ktoś słucha? Mnie fascynował Louis Armstrong - jego trabka i w szczególności głos. np.
 13. poszept

  Bielanka

  Bielanka sięga początkami XIV wieku, kiedy to rycerze; Paweł Gładysz i jego syn Jan Gładysz (zarządca dóbr królewskich), byli właścicielami terenów gorlickich, wszak 27 października 1359 w Sączu Jan, za zasługi rycerskie; swoje i ojca od Kazimierza Wielkiego otrzymał tereny, po obu stronach rzeki Zdyni Wielkiej i Zdyni Małej, cały las po obu brzegach rzeki Ropy, aby tam lokować mógł wsie na prawie magdeburskim. W XV w. – wieś została założona przez potomka tych rycerzy Jana Gładysza herbu Gryf na prawie wołoskim, w jego dobrach u stóp Miejskiej Góry (643 m), Bartniej Góry (630 m) oraz północno-zachodnich ramion Magury Małastowskiej (813 m). Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Bielance – greckokatolicka cerkiew parafialna. Współużytkowana przez Kościół Rzymskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
 14. poszept

  takie byle co....

  A ty, boćku stary, Piórek masz do pary; Żaby je liczyły w błocie, Naliczyły cztery krocie.
 15. poszept

  Biecz

  Biecz – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biecz. Leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię często jest nazywane perłą Podkarpacia lub małym Krakowem.
 16. poszept

  Blues

  Sitting in the park - Billy Stewart
 17. poszept

  takie byle co....

  Teraz to moje !!!
 18. poszept

  Miejska Góra (716 m)

  Miejska Góra (716 m) – wznosząca się ponad miastem Limanowa góra w Beskidzie Wyspowym. Wraz z sąsiednią Łysą Górą, od której oddzielona jest płytką przełęczą, wchodzi w skład Pasma Łososińskiego. Obie góry należą do jego bocznego grzbietu odbiegającego z Sałasza Zachodniego. Bardziej strome i zalesione północne stoki Miejskiej Góry opadają do doliny potoku Skrudlak, południowe do doliny Mordarki, natomiast zachodnie – Sowlinki. Południowe i zachodnie stoki w dolnej części zajęte są przez zabudowania Limanowej i pola uprawne, znajdują się na nich też duże, dochodzące aż do szczytu i dawniej uprawiane, a obecnie zarastające tereny. Duży obszar w rejonie szczytu jest bezleśny, znajdują się na nim łąki i pojedyncze zabudowania. Dzięki temu z wierzchołka rozciąga się szeroka panorama widokowa. Na szczycie Miejskiej Góry znajduje się wysoki krzyż, zwany Krzyżem Jubileuszowym. Z tarasu widokowego roztacza się dookolna panorama, obejmująca Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, a przy dobrej widoczności również Tatry.
 19. poszept

  Góra Jaworz

  Góra Jaworz mierząca 921 metrów jest najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego. Kretówka, bo tak większość mieszkańców nazywa szczyt Beskidu Wyspowego, leży w pobliżu kilku wiosek takich jakich Żmiąca, Stańkowa, Kobyłczyna, Pisarzowa czy Laskowa. Z niektórych miejscowości prowadzą szlaki turystyczne. Szczyt Jaworza z dnia na dzień staje się coraz bardziej zalesiony. W przeszłości można było podziwiać widoki pobliskich pasm górskich, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Od niedawna kilkanaście metrów pod szczytem znajduje się drewniana wieża widokowa, z której można zobaczyć Jezioro Rożnowskie, Beskid Niski i Beskid Sądecki. Szczęśliwcy mają okazje oglądać także panoramy pienińskie i tatrzańskie. Tuż obok jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiata. Jest to idealne miejsce dla szkolnych wycieczek i wspólnego spędzania wolnego czasu. Wschodnie stoki Jaworza zalesione są tylko w partiach wierzchołkowych, pola uprawne dochodzą aż do wysokości około 820 m. Wybudowano tutaj, na wysokości około 800 m drewnianą wieżę widokową o wysokości ok. 20 m. Obok niej jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiata. Z wieży roztaczają się widoki na Zalew Rożnowski, Nowy Sącz, Beskid Niski, Beskid Sądecki, a przy b. dobrej pogodzie Pieniny i Tatry Bielskie.
 20. poszept

  takie byle co....

  Dokładnie w połowie XIX w., po stłumieniu węgierskiej Wiosny Ludów Austriacy wybudowali na szczycie Wzgórza Gellérta cytadelę, która miała zniechęcać Węgrów do kolejnych buntów, ale na szczęście nigdy nie została wykorzystana przeciwko ludności. Charakterystycznym punktem na wzgórzu jest Pomnik Wolności (Szabadság-szobor), wzniesiony w 1947 i początkowo upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej, a obecnie wszystkich, którzy poświęcili życie w walce za Węgry.
 21. poszept

  takie byle co....

  Wiersze siekierą w drewnie czasoprzestrzeni dłubane. Takie, żeby twardo stawiały sprawę, a nie żeby tylko głaskały powietrze. Dla dziury w kicie wyrąbania. Żeby napuścić przestrzeni, która ma czas dla mnie i dla ciebie. Takie na chałupy ornamenty. Takie na chałupy ornamenty. tralala, tralala.
 22. Białowodzka Góra (616 m) – zalesiony szczyt wznoszący się stromymi stokami nad Dunajcem. Dwie kulminacje Białowodzkiej Góry – Zamczysko (608 m n.p.m.) i Rozdziele (616 m n.p.m.) – są najdalej wysuniętym na wschód fragmentem Pasma Łososińskiego. / Beskid Wyspowy/. Białowodzka Góra tworzy boczne ramię długości 500 m, odchodzące od wierzchołka Rozdziele w kierunku wschodnim i kończące się stromymi stokami opadającymi ku Dunajcowi. Na grzbiecie góry i na jej południowych stokach występuje kilka grzęd skalnych bogatych w węglan wapnia. Najwyższe zgrupowanie skał, porosłe sosną zwyczajną, nosi nazwę Zamczysko. Z podszczytowego osiedla Zawadka rozciągają się rozległe widoki na Beskid Wyspowy i Jezioro Rożnowskie; przy dobrej pogodzie widać stąd również Babią Górę i Tatry. Bardzo ładnie też z tego miejsca prezentuje się Jaworz – najwyższy szczyt pasma. W 1961 roku utworzono we wschodnich partiach góry Rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem o powierzchni 67,69 hektarów.
 23. poszept

  Wierchomla

  Bacówka nad Wierchomlą to górskie schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej - na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Schronisko usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej otwierając przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazały widok na Tatry.
 24. poszept

  Hala Łabowska

  Hala Łabowska – polana w Beskidzie Sądeckim, w środkowej części Pasma Jaworzyny. Jest to hala w pasterskim rozumieniu tego słowa. Nazwa hali wzięła się od łemkowskiej wsi Łabowa, której mieszkańcy wypasali na niej swoje owce. Gdy po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła zostali oni przesiedleni, hala przeszła na własność Lasów Państwowych. Część hali stanowi własność PTTK. Obecnie hala jest już dużo mniejsza niż dawniej, gdyż wskutek zaniechania wypasu częściowo zarosła lasem. Przed całkowitym zalesieniem chroni ją nadanie jej statusu użytku ekologicznego. Hala znajduje się w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Zarastanie polan lasem jest niekorzystne nie tylko z turystycznego punktu widzenia (zanikają punkty widokowe), ale również przyrodniczego; następuje bowiem zmniejszenie różnorodności biologicznej. Dla wielu gatunków roślin polany są właściwym siedliskiem, rośliny te nie mogą rosnąć w lesie i giną po zalesieniu polany, a wraz z nimi niektóre związane z nimi zwierzęta (np. motyle). Na hali znajdował się kiedyś domek myśliwski dawnego właściciela – hrabiego Adama Stadnickiego. Spalili go podczas II wojny światowej partyzanci, gdyż z domku tego korzystali niemieccy żołnierze. Obecnie funkcjonuje na hali schronisko na Łabowskiej Hali.
 25. poszept

  Hala Łabowska

  Miło mi - przedstawiam w temacie miejsca gdzie byłem. Ale wybranie miejsc to dośc trudna sprawa albowiem każdy ma swoje preferencje miejscowe, widokowe. Dlatego wybór jest trudny, zwłaszcza gdy piszesz iz unikać chcesz miejsc ogólnie znanych.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Zrób konto jeszcze dziś!