Skocz do zawartości

poszept

V.I.P.
 • Zawartość

  629
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  17

Ostatnia wygrana poszept w dniu 17 Kwiecień

Użytkownicy przyznają poszept punkty reputacji!

Reputacja

62 Good

Converted

Ostatnie wizyty

134 wyświetleń profilu
 1. poszept

  Cieszyn

  Parafia pw. Świętej Marii Magdaleny – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Cieszynie. Należy do dekanatu Cieszyn diecezji bielsko-żywieckiej. Jest to najstarsza parafia w Cieszynie, erygowano ją już w XIII wieku. Pierwotny kościół parafialny, drewniany, mieścił się w miejscu dzisiejszego Teatru im. A. Mickiewicza na Placu Teatralnym. W pierwszej połowie XVI wieku cieszyński książę Kazimierz II przebudował go na murowany. W okresie reformacji, w 1545 r. gdy samodzielną władzę obejmował książę Wacław III Adam, miasto miało już przeważający charakter luterański. Po epidemii "morowego powietrza" w mieście założono cmentarz i wybudowano na nim z fundacji Katarzyny Sydonii kościół cmentarny św. Trójcy, początkowo o charakterze drewnianym i ewangelickim. W 1594 r. przebudowany został na murowany w stylu gotyckim. W 1610 roku książę Adam Wacław zmienia wyznanie na katolickie i odbiera ewangelikom kościół parafialny, okresowo zostawiając kościół św. Trójcy. Po pożarze miasta w 1789 r. kościół parafialny na obecnym Placu Teatralnym nie został już odbudowany. W tym samym roku Dominikanie opuścili na zawsze Cieszyn, a klasztorny kościół pw. Najświętszej Maryi Panny został przekazany parafii św. Marii Magdaleny i stał się nowym kościołem parafialnym.
 2. poszept

  woj. świętokrzyskie

  Ciekoty - dworek Żeromskiego Dworek Stefana Żeromskiego - budynek stylizowany na dwór szlachecki z końca XIX wieku. Mieści wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w ramach której prezentowane są m.in. portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także dawne meble i sprzęty. Część zbiorów stanowi depozyt Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Centrum Edukacyjne Szklany Dom - obiekt posiadający pomieszczenia, służące wystawom czasowym oraz działalności kulturalnej oraz oświatowej. Centrum organizuje m.in. zajęcia edukacyjne, związane z osobą Stefana Żeromskiego, imprezy turystyczne (rajdy), zajęcia taneczne oraz teatralne (Teatr Kapitalny). W obiekcie znajdują się również: sala widowiskowa, informacja turystyczna, wypożyczalnia rowerów oraz pokoje gościnne. W sąsiedztwie budynków Centrum znajduje się letni amfiteatr. Centrum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie, za wyjątkiem poniedziałków. Wstęp do Dworku jest płatny. W 2011 roku Centrum otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie "Przyjazna Wieś 2011", organizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich oraz\ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii "najlepszy projekt w zakresie infrastruktury społecznej zrealizowany na obszarach wiejskich przy wsparciu środków unijnych".
 3. Kosciól p.w. P. Jezusa Milosiernego i Sw. Andrzeja Apostola. Zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1901-1903 wg projektu inzyniera architekta Jan Sas - Zubrzyckiego. Jest murowany z cegly i kamienia, trzynawowy, bazylikowy z transeptem i zamknietym trójbocznie prezbiterium. Po obydwu stronach prezbiterium znajduja sie zakrystie. Od frontu kwadratowa wieza z przedsionkiem w przyziemiu. Wnetrze nakryte sklepieniami krzyzo­wymi. Arkady miedzynawowe i okna ostrolukowe. Bogaty detal architek­toniczny neogotycki. Dachy siodlowe i pulpitowe, nad nawa wysmukla wiezyczka na sygnaturke. Wieza na­kryta wysokim helmem w ksztalcie iglicy. W glównym oltarzu kosciola w Ciezkowicach znajduje sie otaczany niezwykla czcia wiernych obraz Pana Jezusa Milosiernego zwany obrazem „Ecce Homo".
 4. poszept

  Chroberz

  Pałac został wzniesiony w latach 1857-1860, przebudowany w 1889 r. Zaprojektował go wybitny architekt Henryk Marconi dla margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Pierwotne pałac przeznaczony był na bibliotekę, którą pieczy margrabiego powierzył Konstanty Świdziński. Jednak w późniejszym czasie pałac stał się siedzibą rodu Wielopolskich.
 5. poszept

  takie byle co....

  a może na spacer do ogródka?
 6. poszept

  takie byle co....

  co masz dla mnie?
 7. poszept

  takie byle co....

  wyszłam za mąż - zaraz wracam 🙂
 8. poszept

  Chęciny

  Papież Urban V bullą, wydaną na prośbę króla Kazimierza Wielkiego, dnia 5 marca 1367 r., pozwolił na założenie klasztoru franciszkańskiego w Chęcinach. Datą fundacji jest 1368 rok. W r. 1605 Stanisław z Ruszczy Branicki, miecznik królewski, starosta chęciński i lelowski, odbudował kościół i klasztor dla 17 zakonników oraz wybudował przy krużgankach kaplicę św. Leonarda. W dniu 1 kwietnia 1657 r., na Wielkanoc, wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego, oraz Bohdana Chmielnickiego i króla szwedzkiego Karola Gustawa, zniszczyły Chęciny, a w klasztorze ponieśli śmierć trzej franciszkanie: o. Walenty Kościerski z Halicza, o. Florian Zieliński, spowiednik ss. Klarysek i najmłodszy o. Andrzej Cybulski. Ciała zabitych pochowano pod kaplicą św. Leonarda, a w 1720 r. wmurowano obok wejścia do tej kaplicy tablicę marmurową z informacją o męczeństwie. Po tych zniszczeniach klasztor odbudowano. Do tej odbudowy przyczynił się Piotr Tęgoborski wraz z małżonką Eleonorą Katarzyną. Następnie w r. 1668, dzięki staraniom gwardiana Szymona Boratyńskiego i pomocy finansowej Stefana Bidzińskiego, kasztelana sandomierskiego (później starosty chęcińskiego) odbudowana została część mieszkalna dla zakonników.
 9. poszept

  takie byle co....

  pata taj, pojedziemy w piękny kraj !
 10. poszept

  takie byle co....

  smaczne musi być !!
 11. poszept

  takie byle co....

  słusznie zauważył earl - wiatrak
 12. poszept

  takie byle co....

  może będzie z niej artystka?
 13. Teren parowozowni założonej pod koniec XIX wieku, w której w latach świetności stacjonowało 80 parowozów, to miejsce, gdzie 100 lat później powstał skansen historii kolejnictwa. Na stale poszerzaną ekspozycję składają się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp. Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności. Skansen w Chabówce jest nie tylko największą tego typu ekspozycją w Polsce, ale także najczęściej odwiedzaną. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo S.A..
 14. poszept

  takie byle co....

  A muzyczka ino, ano, A muzyczka rżnie! Bo przy tej muzyczce Goście bawią się /wesoło!/ Wszystko jedno czy to męska, Czy to damska jest! Byle tylko rżnęła fest, taj fest!
 15. poszept

  Woj. Podkarpackie

  no to muszę być nienormalny - bo żyje i żyję i końca nie ma 😄
×
×
 • Dodaj nową pozycję...