Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.


poszept
V.I.P.-
Zawartość
564 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
7
Ostatnia wygrana poszept w dniu 17 Luty
Użytkownicy przyznają poszept punkty reputacji!
Reputacja
19 NeutralConverted
- WEBSITE
Ostatnie wizyty
91 wyświetleń profilu
-
Wieś Biskupice Radłowskie, należąca obecnie do diecezji tarnowskiej, figuruje w spisie biskupstwa krakowskiego już w XIII w. Wspomina o tym kronikarz Jan Długosz – oraz zapiski parafialne w Radłowie. Biskupice były wsią kościelną, z której synowie chłopscy trafiali do szkół parafialnych i katedralnych. Długosz wspominał o Biskupicach przy Radłowie, podkreślając że jest to wieś "dobrze prosperująca, licząca 17 łanów, 3 karczmy, najlepszy dwór biskupi w kluczu radłowskim". Kilku chłopów z Biskupic walczyło w Bitwie pod Grunwaldem (Długosz). Słup graniczny z 1450 roku zbudowany przez Zbigniewa Oleśnickiego (jest to najstarszy i najlepiej zachowany tego rodzaju zabytek w Polsce), "ten znak posiadłości duchowne rozdziela i pańskie. 1450 rok 9 maj na prawo daję duchowieństwu , na lewo przyznaję panom"
-
Kiedyś - hm... w 1977 roku pojechałem w podróż ślubną właśnie do Karpacza - Bierutowic. Było fajnie, bo sporo sniegu i Śnieżka w zasięgu 🙂 Czy Bierutowice jeszcze istnieją?
-
Będę walczyć o nasze szczęście. Walczyć o nasze życie. O uśmiech na naszych twarzach, Będę walczyć i nigdy się nie poddam. I choć może czasami wyglądam, że nie mam siły to tak nie jest. Ja walczę tylko tego czasami nie widać. Wiem że będzie trudno że w walce dostane ciosy, że będę mieć rany, ale to nic ja się tego nie boje.
-
Zabawa całkiem fajna. A przede wszystkim wymaga połażenia w terenie co jest naprawdę przydatne i miłe. Mniejsza o gadzet , który znajdziemy ale o sam fakt wyprawy z domu. na serwisie czytałem o grupach ludzi. którzy z daleka nawet przyjezdzają i penetrują dane miasto a potem opisuja swoje przygody. Ale trzeba byc uczciwym w szukaniu - po znalezieniu miejsca zalogować się swoim nickiem i zapisac w booku. A wymaga to nieraz wielu powtórzeń szukania bo skrytka jest ukryta 🙂
- 3 odpowiedzi
-
- geocaching
- czas wolny
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Zbożowa Czasami rozpuszczalna - raz dziennie
-
Wieś Binczarowa została założona przez króla Kazimierza Wielkiego w 1365 r. W XIV w. nazywała się Binczareban. Różne na temat nazwy miejscowości krążą legendy. Dawni, tutejsi mieszkańcy opowiadali, że kiedyś przechodziła tędy „carewa” imieniem „Bili”, stąd nazwa wsi Bili-carewa. Inna legenda mówi o pewnej uroczej Cygance imieniem „Rewa” z rodu „Bincza”, którą miał poznać w tych stronach król Kazimierz Wielki i dla której to wybudował „folwark” w lasach góry Jawor. W XVI w. Binczarowa była dużą i zamożną wioską rządzoną przez Iwana Trochanowicza, bojara cara Iwana Groźnego, który wypędzony z kraju za spisek przeciwko niemu, osiada w Binczarowej.
-
byłem zanim poznałem tę grę. Ale w sumie dla takiej odmiany razem z wnuczką czasami coś szukamy 🙂
-
Binarowa – wieś w Polsce położona na pogórzu Ciężkowickim, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Sołectwo Binarowa jest największe obszarowo na terenie gminy Biecz i liczy 1525 ha. Teren jest górzysty, sołectwo podzielone jest na przysiółki, które graniczą z Bieczem, ze Święcanami, z Szerzynami, Racławicami. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
-
takie ptaszory mnie odwiedziły....
-
John Lee Hooker - House Of The Blues
-
Bielanka sięga początkami XIV wieku, kiedy to rycerze; Paweł Gładysz i jego syn Jan Gładysz (zarządca dóbr królewskich), byli właścicielami terenów gorlickich, wszak 27 października 1359 w Sączu Jan, za zasługi rycerskie; swoje i ojca od Kazimierza Wielkiego otrzymał tereny, po obu stronach rzeki Zdyni Wielkiej i Zdyni Małej, cały las po obu brzegach rzeki Ropy, aby tam lokować mógł wsie na prawie magdeburskim. W XV w. – wieś została założona przez potomka tych rycerzy Jana Gładysza herbu Gryf na prawie wołoskim, w jego dobrach u stóp Miejskiej Góry (643 m), Bartniej Góry (630 m) oraz północno-zachodnich ramion Magury Małastowskiej (813 m). Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Bielance – greckokatolicka cerkiew parafialna. Współużytkowana przez Kościół Rzymskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
-
A ty, boćku stary, Piórek masz do pary; Żaby je liczyły w błocie, Naliczyły cztery krocie.
-
Sitting in the park - Billy Stewart
-
Biecz – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biecz. Leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię często jest nazywane perłą Podkarpacia lub małym Krakowem.