Reforma szkolnictwa

Wiadomości i informacje z Polski.
Awatar użytkownika
Fajtula
były team
były team

Reforma szkolnictwa

Post autor: Fajtula » 16 sty 2017, o 21:04

Drodzy, z pewnością do uszu Waszych doszły wieści odnośnie reformy szkolnictwa, a więc w głównej mierze powrotu do modelu 8:4 (8 klas szkoły podstawowej oraz 4 klasy liceum / 5 klas technikum. Reforma została podpisana przez Prezydenta RP, a więc wedle założeń powinna wejść do szkół od września bieżącego roku.

Jak wskazuje gazeta pomorska powołując się na oficjalną stronę MEN:

"W związku z reformą szkół konieczne jest przygotowanie nowych podstaw programowych. Pod koniec listopada MEN opublikowało ich projekty. Zakładają m.in. rozpoczęcie nauki pierwszego języka obcego od 1 klasy szkoły podstawowej, drugiego od klasy 7. Naukę historii od 4 klasy, zaś geografii i biologii od klasy 5. Rok później uczniowie rozpoczną naukę chemii i fizyki. W ostatniej klasie podstawówki dojdzie wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa."

Przyznacie, że wydarzenie niecodzienne, dlatego temat i dlatego moje podstawowe pytanie: Co sądzicie o reformie? Przypadła / nie przypadła Wam do gustu? Macie dzieci / najbliższą rodzinę w wieku szkolnym, wskutek czego reforma dotyczyć będzie także poniekąd Waszego środowiska? Jak zapatrują się na to Wasi znajomi? Gdybyście mogli wymienić plusy i minusy reformy, o czym warto wspomnieć?

Tags:
Awatar użytkownika
skoen
Użytkownik
Użytkownik

Reforma szkolnictwa

Post autor: skoen » 17 sty 2017, o 00:26

Mi bardzo podoba się powrót do normalnego trybu edukacji, z wyjątkiem tej jednej nowości, czyli języka obcego od pierwszej klasy. Jak taka ma być edukacja, to niedługo pewnie będziemy jak Chińczycy.
Nie rozumiem po co w ogóle zmieniali to, co było dobre, chyba tylko dla kasy, bo przez to poszły miliardy na nowe podręczniki.
Co do historii, zawsze była od czwartej klasy, fizyka od szóstej i chemia także.
Jestem kim jestem i nic ani nikt tego nie zmieni
Skoen
Awatar użytkownika
redorange666
V.I.P
V.I.P

Reforma szkolnictwa

Post autor: redorange666 » 17 sty 2017, o 00:31

Język to podstawa. Im szybciej tym lepiej....
Ogólnie jestem na nie. Czasy mojej młodości nie wrócą a rozdzielenie dzieci od dorastających to było bardzo rozwiązanie.
Efekt tej kiepskiej zmiany to bałagan, po raz kolejny wydawanie ogromu pieniędzy oraz...utrata pracy przez część nauczycieli.
Sowy nie są tym czym się wydają.
Awatar użytkownika
skoen
Użytkownik
Użytkownik

Reforma szkolnictwa

Post autor: skoen » 17 sty 2017, o 00:36

Ale pomyśl przez jaką gehennę przechodziły dzieci, które zaczęły szkołę w trybie 8 klas a potem musiały dostosować się do zmian, jakie są jeszcze w tej chwili.
Doszedł im dodatkowo rok szkoły a tak nie powinno być. Już lepiej aby miały powrót do starej edukacji i o rok mniej nauki, niż żeby męczyły się jak dzieci
z tamtego okresu, już pal lichu w takim przypadku, kasę jaka poszła w błoto.
Jestem kim jestem i nic ani nikt tego nie zmieni
Skoen
Awatar użytkownika
zmęczony
nowy
nowy

Reforma szkolnictwa

Post autor: zmęczony » 7 sie 2017, o 07:18

To prawda że nauka języków obcych to teraz podstawowa sprawa. Warto więc zobaczyć propozycję tej księgarni http://www.taniaksiazka.pl/podreczniki-c-313.html
Tu znajdziecie podręczniki do nauki języków dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych w nauce. Wybór jest bardzo duży. A muszę przyznać, że i ceny bardzo korzystne, na podręczniki są wysokie rabaty.
Awatar użytkownika
Ineska
nowy
nowy

Reforma szkolnictwa

Post autor: Ineska » 7 paź 2017, o 19:46

Odnośnie przepisów, z tego co się dowiedziałam, to osoby bodajże w trzeciej gimnazjum będą musiały się cofnąć do podstawówki, do 8 klasy (mowa o osobach,które nie zdały).
Sama uważam,że za często są te zmiany. Powinni się zająć ulepszaniem tego co jest,a nie zmianami, gdzie nauczyciele będą mieć więcej roboty za tę samą kwotę, którą dostają teraz. Gimnazjum jest okresem, gdzie każdy dojrzewa, dorasta, dziewczynki stają się kobietami, jest burza hormonów, i nagła zmiana środowiska nie jest dobra, osoby powinny się czuć bezpiecznie, spokojnie, bez zmian,chodzi głównie o tych samych znajomych oraz nauczycieli. Również chodzi o to,że wiele jest samobójstw, i depresji właśnie w gimnazjum i zostanie przy tym samym środowisku podczas dojrzewania, spowoduje,że nastolatki będą się czuć lepiej niżeli w środowisku, gdzie każdy chce czuć się lepiej poprzez częste szykanowanie innych. Co z tej zmiany w reformie wyjdzie,to się okaże. Myślę,że to wyjdzie na dobre i niech tego nie zmieniają.
Awatar użytkownika
grzesio
nowy
nowy

Reforma szkolnictwa

Post autor: grzesio » 10 lis 2017, o 10:33

Gdy się czyta opinie nauczycieli i grona pedagogicznego, to wychodzi na to, że ta cała reforma to średnio wyszła. Że jest zbyt dużo materiału do przerobienia i wiele dzieci nie nadarza.
Kolejna sprawa, to szkolnictwo średnie, zbyt wiele osób idzie do liceów ogólnokształcących, na studia - a później wykonuje prace, które można byłoby wykonywać po skończeniu jakiegoś kierunku technicznego.
Mam tutaj na myśli ukończenie takich kursów i szkoleń jak np tutaj w Atut Szkole - technik żywienia, które dają konkretne, poszukiwane umiejętności na rynku pracy.
ODPOWIEDZ