Rajd Dakar zabił ponad 60 osób

Wiadomości sportowe z Polski i Świata.
Awatar użytkownika
Balaganiaz
były team
były team

Post autor: Balaganiaz » 4 sty 2012, o 09:41

Przez 34 lata w wielkim rajdzie wzięło udział 13893 pojazdów z czego do mety - licząc do 2011 roku - dojechało zaledwie 4826 załóg. Na trasie rajdu zginęło już 25 zawodników. Zobacz najbardziej niebezpieczny wyścig świata w liczbach

Obrazek

Licząc z tegoroczną edycją Rajd Dakar od początku istnienia - czyli od 1979 roku mierzy łącznie 346912 kilometrów. Najdłuższym pod względem długości trasy był Rajd Paryż - Algier - Dakar z 1986 roku. Mierzył on 15 tysięcy kilometrów. Rajd ten zapisał się w historii również z powodu tragicznego wypadku. W katastrofie helikoptera ginie Thierry Sabine – główny pomysłodawca i organizator rajdu.
Jeśli nie liczyć 30. edycji zorganizowanej w 2008 roku, w której wystartowało 570 pojazdów, odwołanej w związku z zagrożeniem ataku terrorystycznego, z przyczyn technicznych i wypadków na trasie pustynia pokonała w sumie 8996 samochodów, motocykli i kładów.

Rajd Dakar jest imprezą dostępną nie tylko dla zawodowych kierowców, ale i również dla amatorów. Szacuje się, że stanowią oni około 80 procent wszystkich uczestników rajdu.

Od początku wyścigu do zeszłorocznej edycji śmierć poniosło 19 uczestników Rajdu Dakar. Najczęściej byli to motocykliści, najbardziej narażeni na obrażenia spowodowane upadkiem lub zderzeniem. Nierzadko zdarzało się, że ginęli po zderzeniu z samochodami obsługującymi rajd. W zeszłym roku zgięły 4 osoby, tegoroczny Rajd Dakar już pierwszego dnia przyniósł śmierć jednemu z zawodników. W niedzielę w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku śmierć poniósł argentyński motocyklista Jorge Martinez Boero. Miał 38 lat.

13893

Tyle pojazdów w czterech kategoriach: motocykle, quady, samochody osobowe i ciężarówki wystartowało w całej historii rajdu. Z tego licząc do 2011 roku - dojechało zaledwie 4826 załóg

1987 W tym roku wśród 539 pojazdów jakie stanęły na starcie w Paryżu po raz pierwszy wystąpiły polskie załogi. Były to dwie ciężarówki marki Jelcz

21 Tylu naszych rodaków wystartowało w Rajdzie Dakar 2012. Wśród nich najbardziej znani to Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz w kategorii samochody, Jacek Czachor i Jakub Przygoński na motocyklach oraz Łukasz Łaskawiec i Rafał Sonik na quadach. To właśnie ostatnia dwójka należy do jedynych Polaków, którzy kiedykolwiek stanęli na podium Rajdu Dakar. Obaj panowie zdobyli brązowe medale, przy czym Sonik dokonał tego w 2009 roku.

W historii Rajdu wielkimi literami wpisała się Jutta Kleinschmidt. Jako pierwsza kobieta wygrała odcinek specjalny i uplasowała się na wysokim piątym miejscu w końcowej klasyfikacji. Podczas zmagań z 1997 roku pokonała łącznie 275 innych załóg.

Obrazek

Podczas wyścigów zdarzają się różne sytuacje, zdarza się kierowcy tracą kontrolę nad pojazdami lub zaskoczeni sytuacją lub warunkami nie dość szybko reagują. To właśnie pośród widzów rajd w ciągu całej historii zebrał największe krwawe żniwa. W ciągu przeszło 3 dekad trwania rajdów zginęło na trasie lub zmarło w szpitalu ponad 40 postronnych osób.

http://menstream.pl
Obrazek
Amor Patriae Nostra Lex.

Awatar użytkownika
whiteOleander
Użytkownik
Użytkownik

Re: Rajd Dakar zabił ponad 60 osób

Post autor: whiteOleander » 4 sty 2012, o 12:46

Dla mnie to jest wielka głupota, ale cóż . Jak widać to że giną ludzie nikomu nie przeszkadza :D
.: Nie ważne co robisz . Ważne jak to robisz :.

Awatar użytkownika
Balaganiaz
były team
były team

Post autor: Balaganiaz » 4 sty 2012, o 13:02

Taki wyścig, to jest wielkie przeżycie, jadąc tam szykujesz się na najgorsze, że możesz się odwodnić itp. Dreszcz emocji, zawsze towarzyszył i będzie towarzyszył ludziom.
Obrazek
Amor Patriae Nostra Lex.

Awatar użytkownika
whiteOleander
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: whiteOleander » 4 sty 2012, o 14:08

To Ja dziękuje bardzo pchać się w coś, gdzie wiem że mogę zginąć, odwodnić się itd ..
Nie wiem jak ludzie widzą w tym przyjemność, ale widocznie widzą :P Jeśli już to wolał bym, aby co jakiś dystans stała jakaś pomoc, a nie tak na pastwę losu ..

Awatar użytkownika
Balaganiaz
były team
były team

Post autor: Balaganiaz » 4 sty 2012, o 14:10

Aż takiej pastwy losu to tam nie ma. Mają przecież GPS, gdzie jest osoba, i jak potrzebuje pomocy to naciska SOS, albo inny kierowca drugiemu pomoże. Bo przecież nie zostawią kolegi...
Obrazek
Amor Patriae Nostra Lex.

Awatar użytkownika
whiteOleander
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: whiteOleander » 4 sty 2012, o 14:16

Chyba, że w taki sposób ale to i tak nie zmienia faktu, że jest to bardzo niebezpieczne :)

Awatar użytkownika
mario315
były team
były team

Post autor: mario315 » 4 sty 2012, o 15:31

No w rajdach ulicznych też ludzie giną, nawet na ulicy zwykli kierowcy giną, a na tych rajdach masz przecież odpoczynki między etapami, gdzie masz praktycznie wszystko.

Trzeba się cieszyć, że Hołowczyc w tym roku jedzie kapitalnie i na razie prowadzi. Miejmy nadzieję, że Hołek dalej będzie jechał tak dobrze i wygra cały rajd.
Obrazek

Awatar użytkownika
minib00m
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: minib00m » 4 sty 2012, o 15:38

Świetnie się jeździ quadem na pustyni... Jeździłem i jak się wjedzie w głębszy piasek to naprawdę ciężko wykręcić.

Dobrze, że prawie o zmroku się jeździło, bo w południe jest taki żar, że lepiej uciekać od słonecznego miejsca... :)

Filmik z jelczem kapitalny :D

Awatar użytkownika
redorange666
Moderator
Moderator

Post autor: redorange666 » 2 kwie 2013, o 22:44

Pani pyta dzieci w klasie które z nich ogląda piłkę nożną. Zgłasza się cała klasa, tylko Jaś nie podnosi ręki... Pani lekko zdziwiona tym, że Jaś się wyłamuje, pyta:
- Jasiu a ty czemu się nie zgłaszasz?
- Bo ja oglądam Dakar!
- ale dlaczego? zobacz Jasiu tu cała klasa jest za piłką, nawet ja...
- ale ja oglądam Dakar!-upiera się Jaś
- no dobrze, ale powiedz chociaż dlaczego?
- ponieważ mój tatuś ogląda Dakar, moja mamusia ogląda Dakar, mój brat ogląda Dakar... wiec i ja biorę z nich przykład i jestem wiernym fanem rajdów terenowych !
Nauczycielka nieco zdziwiona, ale nie daje za wygraną i dalej próbuje przekonać Jasia, że jego wybór jest niewłaściwy:
- no ale Jasiu, nie zawsze warto brać przykład ze starszych... a co byś zrobił gdyby twój tata był menelem, mama tirówką, a brat pedałem?
- hmmm, no w tedy pewnie oglądałbym piłkę nożną...
Sowy nie są tym czym się wydają.

Awatar użytkownika
cherry
nowy
nowy

Post autor: cherry » 10 lip 2016, o 21:59

Tak, to jest masakra. Ale ludzie dla marzeń sa w stanie zaryzkować życie.

Awatar użytkownika
MagicalFire
Administrator
Administrator

Post autor: MagicalFire » 10 lip 2016, o 22:32

a ile zgineło alpinistów w górach ??

'Może i jestem idiotą, ale nie jestem głupi.' ? Forrest Gump
"Может быть, я идиот, но я не дурак". ? Форрест Гамп

Awatar użytkownika
redorange666
Moderator
Moderator

Post autor: redorange666 » 18 lip 2016, o 21:34

W każdej dyscyplinie sportowej poza szachami może zginąć zawodnik lub odnieść poważne kontuzje...takie jest ryzyko uprawiania sportu.
Sowy nie są tym czym się wydają.

ODPOWIEDZ