Cytaty z książek

Książki, autorzy, tytuły, zapowiedzi.
Awatar użytkownika
samba_mamba
były team
były team

Cytaty z książek

Post autor: samba_mamba » 7 mar 2013, o 13:58

Wzruszyło Cię coś? Zaskoczyło? A może czytając pękałeś ze śmiechu?

- podziel się z nami!

Na dobry początek Chmielewska "jak wytrzymać z mężczyzną" ..może lekko prowokacyjnie, ale śmieję się zawsze, jak to sobie przypomnę!

„Mężczyzna ideał... takie coś jednej kobiecie się kiedyś przyśniło i obudziwszy się wybuchnęła gorzkim i żałosnym szlochem. Opowiedziała sen przyjaciółkom. Też się popłakały.”

Awatar użytkownika
Maura
były team
były team

Re: Cytaty z książek

Post autor: Maura » 7 mar 2013, o 14:13

Mnie zawsze wzruszała saga o Ludziach Lodu.
Jedne tomy mniej, inne bardziej ale zawsze kiedy czytałam każdy po kolei tom miałam gardło ściśnięte ...

"Tęsknota" to z moich ulubionych tomów szczególnie wątek Irje.
I też jeden z cytatów tej bohaterki bardzo mi się spodobał i do dziś mnie wzrusza

„Nienawidziła swej miłości, ale nie potrafiła się od niej uwolnić”.

Awatar użytkownika
Dulcynea
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Dulcynea » 7 mar 2013, o 14:32

Legenda o niezapominajce

Zgodnie z austriacką legendą młody mężczyzna i jego narzeczona, trzymając się za ręce, szli brzegiem Dunaju wieczorem przeddzień ślubu. Dziewczyna spojrzała na rzekę i ujrzała niebieski kwiatek, unoszony przez prąd. Widząc jej smutek, że fale na zawsze pochłoną taki piękny kwiat, mody człowiek bohatersko wskoczył do rzeki, aby go uratować. Dunaj porwał młodzieńca, a ten tonąc, ostatkiem sił rzucił kwiatek na brzeg i zawołał "Nie zapomnij o mnie, zawsze będę cię kocha"

książka "Sonata o niezapominajce"
Ostatnio zmieniony 7 mar 2013, o 20:28 przez Dulcynea, łącznie zmieniany 1 raz.
złamię skrzydła przeznaczeniu...

Awatar użytkownika
samba_mamba
były team
były team

Post autor: samba_mamba » 7 mar 2013, o 14:54

Bardzo romantyczne :) A możesz podać źródło?

„-Puchatku?
-Tak Prosiaczku?
-Nic- powiedział Prosiaczek biorąc Puchatka za łapkę - Chciałem się tylko upewnić, że jesteś.”

Alan Alexander Milne (z książki Kubuś Puchatek)

Awatar użytkownika
Ogień Prawdy
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Ogień Prawdy » 7 mar 2013, o 15:14

Świeca

Nie tak znów dawno i nie tak daleko, w każdym razie nie za górami lecz w ich majestatycznym cieniu, zaczyna się ta opowieść. Pewnego razu górskim szlakiem wędrowała młoda dziewczyna. Słoneczny pył osiadał na jej długich ciemnych włosach. Szła wolno, jakby przygnieciona skrywanym ciężarem. Niedawno straciła ukochanego młodszego braciszka, który był jedyną bliską jej osobą. Serce miała ciężkie od smutku.
Kiedy tak szła ujrzała stromą skalną ścianę mroczniejącą na tle jasnego nieba. Tam właśnie dostrzegła wejście do jaskini. Podeszła bliżej, by po chwili śmiało wkroczyć w mrok skalnej kryjówki. Szła coraz dalej i dalej, ledwo widząc drogę przed sobą. Czas płynął a korytarz zdawał się nie mieć końca. Nieoczekiwanie jej oczy uderzyło światło bijące dziwną poświatą z końca korytarza, którym zmierzała. Ostrożnie zbliżała się do tego światła a jej oczy przywykały do blasku. Ze zdumieniem odkryła, że znalazła się w ogromnej skalnej sali, pełnej płonących świec. Spojrzała dookoła uważnie i dostrzegła, że nie wszystkie świece płoną. A każda była inna - jedne wielkie, piękne, jakby dopiero zapalone, inne już mniejsze. Gdzieniegdzie stały i takie, które już dogorywały. Dostrzegła też parę wygasłych już ogarków.
Wtem jej oko przykuł nagły ruch między płomieniami. Zobaczyła wysoką postać w ciemnej opończy, która przechadzała się od świecy do świecy. Co jakiś czas przystawała, pochylała się i coś poprawiała lub gasiła płomień. Tajemnicza osoba kryła twarz pod kapturem, a coś w jej posturze sprawiało, że patrząca poczuła zimny dreszcz.
Dziewczyna oderwała wzrok od postaci w kapturze i spojrzała na najbliższe jej otoczenie. Tuż przy swym prawym boku zobaczyła małą skalną półeczkę, na której płonęły dwie świece. A właściwie jedna, bo drugi płomyk dogorywał. Kiedy tak patrzyła na te dwa ogniki zrobiło jej się smutno. Wspomniała braciszka, którego straciła i pomyślała, że chciałaby móc przedłużyć jego życie. Jakże łatwo byłoby sprawić by ten gasnący ogarek zapłonął nowym blaskiem. Tylko trzeba cierpliwie przelać wosk z większej świecy. Czemu równie łatwo nie można przelać swojego życia na osobę, bez której ono i tak nie ma sensu? Rozmyślając nad tym wyciągnęła rękę po dużą świecę. Zaczęła pomalutku przelewać jej wosk na tę, która już prawie gasła. Zapomniała o świecie dookoła. Miała wrażenie, że w ten sposób przelewa z siebie resztę własnej nadziei. To był dla niej taki symboliczny gest w obliczu bezradności i niemocy. Po twarzy spłynęła ukradkiem otarta łza.
Nagle padł na jej ręce cień. Podniosła głowę i niemal wypuściła świecę z dłoni. Tuż przy niej stała owa mroczna postać, której twarz nadal krył kaptur.
- Czy wiesz coś uczyniła nieszczęsna? - głuchy głos zdawał odbijać się od sklepienia i ścian i powracać echem.
- Ta świeca gasła. Żal mi jej było więc... Chciałam dobrze... Przepraszam... - odszepnęła drżącym głosem.
- Spójrz na tę salę pełną świec. Wiesz czym one są? - spytała postać. Dziewczyna w milczeniu pokręciła przecząco głową. - To płomyki ludzkiego życia. Widzisz tę małą świeczkę, którą tak bezmyślnie ratowałaś? Oto życie małego chłopca, który miał odejść. Dziecko jest śmiertelnie chore. Teraz przedłużyłaś jego agonię.
- Nie wiedziałam - po jej policzkach popłynęły łzy. Zakapturzona postać w milczeniu wyciągnęła rękę i starła łzę z jej twarzy. - A czyja jest ta większa świeca, z której wosk przelewałam? Czy kogoś skrzywdziłam skracając mu życie?
Bez słowa rozmówca wskazał jej przeciwległą skalną ścianę. Dopiero teraz dostrzegła tam ogromne lustro. Spojrzała w nie i zobaczyła obcą kobietę. Nie dwudziestoletnią lecz znacznie starszą. Miała jakieś 40 lat i twarz znaczyły już pierwsze zmarszczki, a we włosach pobłyskiwały srebrne nitki. Uśmiechnęła się smutno do tego odbicia, a ono odpowiedziało jej tym samym. Westchnęła z ulgą patrząc we własne, choć znacznie starsze, oczy. Przynajmniej nikt nie został pozbawiony swego cennego życia. A ona... Jej już nie zależało.
Na chwilę zapomniała o swym milczącym towarzyszu, gdy ten znów się do niej odezwał:
- Nie płacz. To dziecko mogłoby zacząć żyć na nowo gdybyś tego zapragnęła. Zdrowe. Lecz aby tak się stało musiałabyś poświęcić cały wosk z własnej świecy.
- A kim będzie kiedy dorośnie? Czy będzie dobrym człowiekiem?
- Uratuje wielu ludzi rękami chirurga - usłyszała cichą odpowiedz. Skinęła głową jakby akceptowała taką odpowiedź.
Spojrzała na obie świece i uśmiechnęła się. Jej dłoń sama powędrowała ku większej świecy. Wosk, kropla po kropli, topił się i kapał na tę mniejszą. Z każdą przelaną kroplą jej dłonie słabły. Twarz pokrywały kolejne zmarszczki, a we włosach pojawiały się następne srebrne nitki. Jednak na jej ustach wciąż błąkał się uśmiech. W końcu osunęła się na skalną podłogę z dłonią wciąż kurczowo zaciśniętą na malejącym ogarku jej świecy. Już nie miała siły jej trzymać. Wtedy poczuła rękę, która pomogła jej dokończyć to co zaczęła. Raz jeszcze spojrzała na towarzyszącą jej postać, która pieszczotliwym gestem zgasiła nikły płomyk trzymanego przez kobietę ogarka. Uśmiechnęła się raz jeszcze, a jej oczy zgasły, tak jak jej własna świeca. Pozostał tylko ten uśmiech, gdy milczący zakapturzony towarzysz delikatnie układał ciało na skalnej podłodze. Chwilę później wszystko pokryła mgła. Wówczas postać w opończy schowała zgasłą świecę w przepastnej kieszeni. Gdy spojrzała po raz ostatni tam gdzie leżało ciało niczego już nie dostrzegła.
Pokiwała zakapturzoną głową i odeszła w morze płomieni, by znów gasić te, których pora nadeszła.
Panie Jezu Chryste ! Rozpal we mnie ogień!
Obrazek

Awatar użytkownika
Dulcynea
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Dulcynea » 7 mar 2013, o 20:31

"Jedenaście minut" tam jest mnóstwo fajnych cytatów:

"Tak, kocham cię, tak jak nigdy nie kochałam żadnego mężczyzny i właśnie z tego powodu odchodzę. Gdybym została, marzenia przyćmiłyby rzeczywistość, chęć posiadania, pragnienie, by twoje życie należało do mnie... wszystko to, co przemienia miłość w niewolę. Tak jest lepiej, niech marzenie pozostanie marzeniem."

Awatar użytkownika
samba_mamba
były team
były team

Post autor: samba_mamba » 8 mar 2013, o 15:27

Nie lubię Coelho za wyjątkiem "Jedenaście minut", "Czarownica z Portobello" i "Brida" i właśnie w tej ostatniej znalazłam kilka fajnych cytatów, jak ten:

"Nikt nie ma na włas­ność wscho­du słońca, który zachwy­cił nas pew­ne­go wie­czo­ru - ciągnął. - Tak sa­mo jak nikt nie może mieć na włas­ność pochmur­ne­go po­połud­nia i deszczu dzwo­niące­go o szy­by ani spo­koju, ja­ki roz­tacza wokół śpiące dziec­ko, ani też ma­gicznej chwi­li, gdy fa­la mor­ska roz­bi­ja się o skały. Nikt nie może mieć na włas­ność te­go, co na Ziemi naj­piękniej­sze, ale każdy może to poz­nać i po­kochać."

-- 12 mar 2013, o 10:55 --

Poryczałam się..

- Popatrz mamo! - wykrzyknęła Marta, siedmioletnia dziewczynka.
- Już już! - wymamrotała nerwowo kobieta, prowadząc samochód i myśląc o wielu rzeczach ,
które czekały w domu.

Potem była kolacja, telewizja, kąpiel, rozmowy telefoniczne, aż nadeszła godzina, by położyć się spać.
- Marto, już czas iść do łóżka! -
A ona skierowała się biegiem na schody. Padająca ze zmęczenia mama dała jej buzi, odmówiła z nią modlitwy i poprawiła kołderkę.

- Mamo, zapomniałam dać ci jedną rzecz!
- Dasz mi ją rano - odpowiedziała mama, ale ona przekrzywiła główkę.
- Ale potem, rano, nie będziesz miała czasu! - zaprotestowała.
- Znajdę go, nie martw się - odrzekła mama, jakby trochę się broniąc
- Dobranoc! - dodała i zamknęła zdecydowanie drzwi.

Ale nie potrafiła zapomnieć zawiedzionych oczek Marty.
Wróciła do pokoju dziewczynki, starając się nie hałasować.
Dostrzegła, że ściskała ona w rączce strzępki papieru.
Zbliżyła się i delikatnie rozchyliła dłoń Marty.
Dziewczynka podarła na drobne kawałeczki wielkie czerwone serce, z zapisanym na nim wierszem o tytule "dlaczego kocham moją mamę".

Z wielką uwagą mama pozbierała wszystkie kawałeczki i spróbowała otworzyć kartkę.
Ułożone w końcu puzzle pozwoliły odczytać to, co napisała Marta:

"Dlaczego kocham moją mamę.
Nawet jeśli dużo pracujesz
i masz tysiąc rzeczy do zrobienia,
znajdziesz zawsze czas,
aby pobawić się ze mną.
Kocham cię, mamo,
ponieważ jestem dla ciebie
najważniejszą częścią dnia."

Te słowa zapadły jej w serce.
Dziesięć minut później powróciła do pokoju dziewczynki, niosąc srebrną tacę z dwiema filiżankami czekolady i dwoma kawałkami tortu.

Pogłaskała delikatnie pulchną buzię Marty.
- Co się stało? - spytała dziewczynka, zdziwiona tą nocną wizytą.
- To dla ciebie, ponieważ jesteś najważniejszą częścią mojego dnia!

Dziewczynka uśmiechnęła się, i wypiwszy połowę czekolady, z powrotem zasnęła.

A kto jest najważniejszą częścią twojego dnia?

- Bruno Ferrero

Awatar użytkownika
Pinky
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Pinky » 12 mar 2013, o 10:57

Piekne ! Wzruszajace na prawde.
Moja najwazniejsza czescia dnia sa moje corki, bez nich nic nie mialoby sensu..
Nie mówię by mówić, pytam jeśli nie rozumiem,
I nigdy nie odbieraj życzliwości jako słabość,
Tu wciąż to samo samotność doskwiera ludziom,
Leczą ją wódą, a każdy dzień w mieście jest próbą,
I to tu dom mam, mam moje serce..

Awatar użytkownika
Dulcynea
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Dulcynea » 12 mar 2013, o 13:22

"A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."
Mały Książę

"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać "
Walt Disney

" W życiu istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca "
Paulo Coelho

" To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące. "
Paulo Coelho

'' Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.''
Fiodor Dostojewski

''Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu.''
Gabriel Garcia Marques

Awatar użytkownika
samba_mamba
były team
były team

Post autor: samba_mamba » 13 mar 2013, o 17:48

"Są chwile, kiedy czuję, że spadają mi z oczu wszystkie zasłony."

Paulo Coelho » Czarownica z Portobello

Awatar użytkownika
Dulcynea
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Dulcynea » 13 mar 2013, o 18:30

"Jeden pocałunek mężczyzny może złamać całe życie kobiety. "
Oscar Wilde

"Kocham ciebie, choć mnie zabijasz, lecz czy mogę wybaczyć ci to, że zabijasz siebie?"
Wichrowe Wzgórza

"Ten, kto nie jest kochany, zawsze jest samotny wśród tłumu."
Aurore Dudevant (George Sand)

"Jest taka miłość, która nie umiera, choć zakochani od siebie odejdą. "
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
samba_mamba
były team
były team

Post autor: samba_mamba » 13 mar 2013, o 19:20

Czyż is­tnieje bo­wiem coś bar­dziej prze­rażające­go, niż zdać so­bie sprawę, że ma­my chwilę te­raźniej­szą? To że pot­ra­fimy w ogóle przeżyć ten wstrząs, zaw­dzięcza­my wyłącznie te­mu, iż z jed­nej stro­ny chro­ni nas przeszłość, a z dru­giej przyszłość.

Virginia Woolf » Orlando

Awatar użytkownika
Plaster
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Plaster » 13 kwie 2013, o 22:04

To może ja zaproponuję coś z innej beczki. Mianowicie genialnej książki pt. "Paragraf 22"

-Panowie (...) Jesteście oficerami Armii Stanów Zjednoczonych. Oficerowie żadnej innej armii na świecie nie mogą tego o sobie powiedzieć. Zastanówcie się nad tym.

-Teksańczyk okazał się człowiekiem dobrodusznym, koleżeńskim i miłym. Po trzech dniach wszyscy mieli go po dziurki w nosie.
Człowiek człowiekowi żeli papą

Awatar użytkownika
Kika666
V.I.P
V.I.P

Post autor: Kika666 » 16 kwie 2014, o 15:25

;-) ,,Bez cierpienia nie zrozumie sie szczescia,,
Fiodor Dostojewski 8-)

Awatar użytkownika
Hexa
V.I.P
V.I.P

Post autor: Hexa » 16 kwie 2014, o 20:09

Dobrze widzi się tylko sercem.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę
~ Słodkie życie...słono kosztuje~

Awatar użytkownika
Kika666
V.I.P
V.I.P

Post autor: Kika666 » 16 kwie 2014, o 23:35

;-) Kocha sie za nic.
Nie istnieje zaden powod do milosci.
Alchemik- Paulo Coelho. :heart:

Awatar użytkownika
Lone
V.I.P
V.I.P

Post autor: Lone » 17 kwie 2014, o 14:59

Plaster pisze:To może ja zaproponuję coś z innej beczki. Mianowicie genialnej książki pt. "Paragraf 22"

-Panowie (...) Jesteście oficerami Armii Stanów Zjednoczonych. Oficerowie żadnej innej armii na świecie nie mogą tego o sobie powiedzieć. Zastanówcie się nad tym.

-Teksańczyk okazał się człowiekiem dobrodusznym, koleżeńskim i miłym. Po trzech dniach wszyscy mieli go po dziurki w nosie.
Klasyka. ;)

Ja uwielbiam Chandlera i jego opisy rzeczywistości oraz dialogi.
"Eddie Mars wanted to see me."
"I didn't know you knew him. Why?"
"I don't mind telling you. He thought I was looking for somebody he thought had run away with his wife."
"Were you?"
"No."
"Then what did you come for?"
"To find out why he thought I was looking for somebody he thought had run away with his wife."
"Did you find out?"
"No."

- "The Big Sleep"
"The minutes went by on toptoe, with their fingers to their lips."
- "The Lady in the Lake"
"She smelled the way the Taj Mahal looks by moonlight."
- "The Little Sister"
Oraz moje ulubione:
"I needed a drink, I needed a lot of life insurance, I needed a vacation, I needed a home in the country. What I had was a coat, a hat and a gun."
- "Farewell, My Lovely"
"I was neat, clean, shaved and sober, and I didn't care who knew it."
- "The Big Sleep"
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Kika666
V.I.P
V.I.P

Post autor: Kika666 » 19 kwie 2014, o 19:03

,,Czarownice to nie sa osoby ktore maja nadprzyrodzony dar i kontakt
z mocami piekielnymi, one tylko wiedza to co powinni wiedziec inni.
Glupota ogolu robi z madrych kobiet wiedzmy,,

/Tego lata w Zawrociu- Hanna Kowalewska/ :)

Awatar użytkownika
Hexa
V.I.P
V.I.P

Post autor: Hexa » 14 lip 2014, o 16:47

„Moje serce obawia się
cierpień. Powiedz mu, że
strach przed cierpieniem
jest straszniejszy niż
samo cierpienie. I, że
żadne serce nie cierpiało
jeszcze nigdy, gdy sięgało
po swoje marzenia, bo
każda chwila
poszukiwania jest chwilą
spotkania z Bogiem”

Alchemik_ P.Coelho
~ Słodkie życie...słono kosztuje~

Awatar użytkownika
solla
nowy
nowy

Post autor: solla » 9 wrz 2014, o 22:59

Mi bardzo trafił do serca cytat z "Trzech Młodych Pieśni" Elżbiety Cherezińskiej:

"(...)Ale możesz także pójść pod prąd życia. To trudne, nie łudź się. Znacznie łatwiej jest brać, co ci dają, niż iść po swoje pod prąd. Brać na siebie kamienie, które niesie woda, dostawać wiatr, który wieje w twarz. Ranić stopy i potykać się. Upadać raz po raz. I mieć tylko jedną jedyną pewność: że w nikim nie ma oparcia. Że jesteś sama, sama w drodze. Trudno jest powiedzieć: wszystko porzucam, a siebie wybieram. Jeszcze trudniej nie zawrócić z tej drogi. (...)"

ODPOWIEDZ