Kryminały i thrillery godne polecenia

Książki, autorzy, tytuły, zapowiedzi.
Awatar użytkownika
Reiv
były team
były team

Re: Kryminały i thrillery godne polecenia

Post autor: Reiv » 18 lip 2013, o 20:53

Ja jestem ciekawa, skąd taki boom na thrillery. Już chyba od roku ponad 75 % czytelników w środkach komunikacji miejskiej czytuje właśnie powieści z takich gatunków.
Wszyscy chcą być błyskotliwi i analityczni. Przebiegli i czujni.
Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.

Awatar użytkownika
Coolka
Zasłużeni
Zasłużeni

Post autor: Coolka » 19 lip 2013, o 13:57

Kika666 pisze:;-) Wlasnie dzis zaczelam czytac polecany przez Coolke RYTUAL Grahama Mastertona.
Zapowiada sie super ciekawie. 8-)

Kika i jak ?
Idealnie nieidealna

Awatar użytkownika
anna.kotecka
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: anna.kotecka » 19 lip 2013, o 14:02

Francel pisze:Ja teraz czekam na "Szweda, który zniknął". Książka swoją droga też autorstwa Szweda, ale z tego co wyczytałem, do tej pory, to będą wątki terrorystyczne, a oskarżonym ma być właśnie obywatel Szwecji...

A napiszesz o czym to? Bo jak sie domyslam - skoro czekasz, to wiesz na co :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
szcypiorek
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: szcypiorek » 19 lip 2013, o 15:21

Ja zauważyłam taki boom po ekranicacji Larssona, zresztą sama dopiero wtedy przeczytałam :oops: Zrobiła sie moda na skandynawski kryminał i bynajmniej nie odbieram tego negatywnie, w kwestii mody na czytanie, oby jak najwięcej ;) A w komunikacji na mojej trasie ostatnio króluje chyba Camilla L., choć ja wolę pisarstwo mężczyzn z Półónocy ;)

Awatar użytkownika
takata
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: takata » 19 lip 2013, o 15:29

Ja uwielbiam kryminały, niestety jest na rynku bardzo wiele takich, które skupiają się na samym plocie i nie mają żadnego ciekawego tła. Bardzo lubiłam za to Larssona, że było dużo rysu charakterologicznego, tło społeczne a tego niestety w wielu książkach teraz brakuje.
Let it be!

Awatar użytkownika
Merla
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Merla » 22 lip 2013, o 14:59

Bo jak autorzy inspirują się na Amerykańskich kryminalnych serialach, to trudno aby były one twórcze. Dlatego trzeba sobie cenić autorów, którzy poza pisarskimi umiejętnościami posiadają także ciekawe doświadczenie, które w książce może opisać. Albo przynajmniej zainspirować się czymś autentycznym.

Awatar użytkownika
szcypiorek
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: szcypiorek » 22 lip 2013, o 15:15

Obawiam się nawet, ze Larsson przypacił życiem bardzo autentyczne tło... Amerykanie są dobrzy w robieniu superprodukcji z dobrych książek, ze szmir z resztą tez,, jesli dobrze się sprzedały ;) Pewnie, ze realizm jest bardzo cenny, nie tylko czyta sie takie powieści z większym zaangażowaniem, ale również trafiają do osób, które mają pojęcie o danym temacie. Ja nie zauważę, ze samolot, o którym pisze autor od lat nie jest w użytku, labo, ze w ksiażce posiada więcej miejsc dla pasażerów niz faktycznie, ale są tacy, którzy zauważą i takie szcegóły przekreślą im zabawę. Mój ojczym akurat jest pasjonatem lotnictwa i rzadko mógł oglądac jakieś filmy, w których pojawiały się maszyny latające, bo dostawał napadów śmiechu.

Awatar użytkownika
takata
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: takata » 22 lip 2013, o 15:24

Ciekawe spostrzeżenie, ale rzeczywiście bardzo dużo osób czyta kryminały. Może idziemy w ślady Skandynawów, którzy stają się coraz bardziej zamknięci w sobie. I pogoda u nas również coraz bardziej nieprzyjazna się robi, zimy coraz dłuższe, także może dlatego się przerzucamy na takie gatunki :)
Let it be!

Awatar użytkownika
Merla
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Merla » 22 lip 2013, o 15:27

Chyba nie idziemy w ślady skandynawów, bardziej nam chyba imponuje zachód :P Chociaż faktycznie jako kraj stajemy się coraz bardziej nieufni.

Awatar użytkownika
szcypiorek
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: szcypiorek » 22 lip 2013, o 15:29

Ludzie północy są dobrzy w tej bajce ;) U nas póki co to chyba moda, ale w kwestii krzewienia kultury czytania kazda moda jest dobra. Ktoś ma inne zdanie?

Awatar użytkownika
Merla
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Merla » 22 lip 2013, o 15:34

Ja tam uważam, że każdy czyta to co lubi. Jeśli komuś kryminały nie odpowiadają z samego gatunku, szanse są małe aby uległ modzie. Chociaż na pewno w jakimś stopniu przyczynia się ona do tego co ludzie czytają. Była fala na Hobbita, na Pottera etc. I jednak sporo ludzi książkę czytało , ale nie każdy ulegał modzie a kierował się własnymi przeczuciami, gustami :)

Awatar użytkownika
redorange666
Moderator
Moderator

Post autor: redorange666 » 22 lip 2013, o 15:38

JA raczej modą się nie kieruję. Głównie fantastykę, sc-fi, dobre kryminały i thrillery też nie są wzgardzone.
Sowy nie są tym czym się wydają.

Awatar użytkownika
Ilona551
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Ilona551 » 22 lip 2013, o 18:26

Moda pomaga w tym, że najchętniej czyta się książki polecane przez znajomych, a jak sporo osób daną książkę czyta to i opinie są przychylne z reguły i jest ich dużo więc można na pewniaka. Ja tam najbardziej ufam opiniom czy to znajomych czy to internautów :) Mamy o tyle fajnie, że zanim kupimy książkę możemy już wiedzieć o czym mniej więcej jest lub kim jest autor :P

Awatar użytkownika
Merla
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Merla » 23 lip 2013, o 11:33

To jest akurat duży plus internetu. Dzięki niemu dowiedziałam się o tylu fajnych książkach. :lol: A no właśnie.. to może macie do polecenia jakiś fajny kryminał, którego jeszcze tutaj nie było? :)

Awatar użytkownika
szcypiorek
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: szcypiorek » 23 lip 2013, o 11:45

To prawda, choć wiadomo, ze gusta są rózne. W nowościach gandalfa wypatrzyłam tego "Szweda, który zniknął" o którym ktoś tu wspomniał.
Ma dobra cenę...

Awatar użytkownika
Merla
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Merla » 23 lip 2013, o 11:48

Ten Pan z wojska, który ma doświadczenie ;) No w sumie to jest akurat dobra propozycja. Znalazłam opis książki..
Agent szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa, Ernst Grip, otrzymuje od przełożonych polecenie wyjazdu do USA. Na miejscu dowiaduje się, że FBI potrzebuje jego pomocy w przesłuchaniu uporczywie milczącego, podejrzanego o terrozyzm więźnia, o którym Amerykanie sądzą, że jest Szwedem. Wkrótce staje się jasne, że Amerykanów nie mniej niż milczący więzień interesuje sam Grip, który ma w swojej przeszłości epizody nienadające się do wydobycia na światło dzienne. Pętla zaczyna się zaciskać.

Jak dla mnie brzmi zachęcająco :)

Awatar użytkownika
redorange666
Moderator
Moderator

Post autor: redorange666 » 23 lip 2013, o 12:17

Polecam Marininę rosyjskie kryminały które dzieją się w Moskwie. Pisze je była milicjantka i bardzo fajnie pisze.
Sowy nie są tym czym się wydają.

Awatar użytkownika
Francel
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Francel » 29 lip 2013, o 11:57

redrange666- Rosję widzę bardziej jako tło do książek postapokaliptycznych. ;)

Merla - zgadza się, widać w książce, że facet po prostu się zna na tym co opisuje. Tak jak Reiv wspomniał, każdy chce być tym błyskotliwym i analitycznym, ale nie każdemu to wychodzi. Zwłaszcza, jak ktoś pisze zza biurka i nie ma specjalnie pojęcia o świecie (żadnej wiedzy technicznej a sili się na opisy śledztwa, sekcji itd.)
A tak ogólnie, to daj nam Panie modę na czytanie ;), dopóki nie chodzi o Harlequiny, to ja jestem za (a nawet Harlequiny pewnie nie jednego człowieka uratowały przed wtórnym analfabetyzmem:P).

Awatar użytkownika
szcypiorek
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: szcypiorek » 29 lip 2013, o 12:57

Ostatnio widziałam u znajomej, której bym nie podejrzewała pokaźną kolekcję powyższych... Francel, a jak książka, na którą czekałeś? Czytasz już?

Awatar użytkownika
Francel
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: Francel » 30 lip 2013, o 13:18

Anja- zależy które, bo czasami można spotkać takie, gdzie autorzy opisują prostą fabułę na 1000 stron, a Robert Karjel, od "Szweda" robi to zgrabnie. Masz skomplikowaną rzeczywistość, bo terroryzm jako taki jest nowym zjawiskiem, ale jeszcze jego oblicze, gdy oskarżonym okazuje się obywatel bogatego kraju, to coś o czym dopiero się dowiadujemy. Nie będę jednak zdradzać szczegółów. Po prostu udana historia. :)

ODPOWIEDZ